Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba lustra Fot NASA MSFC David Higginbotham

Na czym polega misja Teleskopu Webba? To on pozwala nam zrozumieć Wszechświat

2 minuty czytania
Komentarze

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba powstawał latami i kosztował fortunę. Możemy teraz oglądać fenomenalne zdjęcia, ale warto też zadać sobie pytanie – na czym polega misja Teleskopu Webba i dlaczego w ogóle został wysłany w kosmos? Sama odpowiedź jest złożona, ale kiedy przyjrzymy się bliżej zadaniom Teleskopu Webba, odkryjemy, że jego obecność w kosmosie może przynieść nam wiele korzyści.

Misja Teleskop Webba – na czym polega?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wizualizacja Fot NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez
Fot. NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez

Teleskop Webba to tak naprawdę następca Teleskopu Hubble’a, a jego start w kosmiczną podróż odbył się w grudniu 2021 roku. Teraz możemy sprawdzać, gdzie znajduje się Teleskop Webba dzięki przygotowanej przez NASA stronie, ale także oglądać niesamowite fotografie, które przesyła na Ziemię. Wspólny projekt NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) to coś, co ma nam wszystkim dać odpowiedź na to, co znajduje się w najodleglejszych zakątkach kosmosu i jak ten właściwie mógł powstać. Misja Teleskopu Webba jest o tyle wyjątkowa, że samo urządzenie do pomiarów wykorzystuje podczerwień, więc ma szansę zobaczyć to, czego Hubble nie miał możliwości.

Misja Teleskopu Webba dotyczyć ma badania początków Wszechświata, czyli tego jak powstawały pierwsze galaktyki i jak ewoluowały w czasie. Takie obserwacje pozwolą naukowcom na to, by lepiej zrozumieć proces powstawania galaktyk, ich wzajemne korelacje oraz rozwój. Teleskop Webba ma badać również to, jak powstawały same gwiazdy oraz planety. Możliwość „podglądania” jak kształtowe są kolejne układy planetarne, przyniesie wiedzę, która do tej pory opierała się głównie na teorii.

Misją Teleskopu Webba będzie także badanie atmosfery egzoplanet i tworzenie profili molekularnych czy chemicznych innych światów. Taka charakterystyka pomoże w badaniach nad składem chemiczny atmosfer, temperatury czy warunków panujących na powierzchniach innych planet. Do tego dochodzi także badanie kosmicznego pyłu. Innymi słowy, misja Teleskopu Webba jest jedna – pomóc nam zrozumieć, jak powstał Wszechświat i jak się rozwijał oraz co może wydarzyć się w przyszłości.

Ile lat będzie trwała misja Teleskopu Webba?

Misja Teleskopu Jamesa Webba została wstępnie zaplanowana na co najmniej 10 lat. Jednak biorąc pod uwagę to, jak długo pracował Hubble, Webb również może przesyłać materiały znacznie dłużej. Wiele zależało będzie od tego, w jakim tempie zużywane będą zasoby (np. paliwo do kontrolowania pozycji) oraz czy nie wydarzą się nieprzewidziane problemy czy kolizje. Niewykluczone, że misja Teleskopu Webba będzie trwać nawet 20 lat lub dłużej.

Źródło: NASA / Wikipedia

Motyw