Złota kapsułka na wirtualnym interfejsie z cyfrowymi ikonami oraz schematycznymi ilustracjami w tonacji niebieskiej.

Choroba Parkinsona ma ustąpić po złotym leku. Naukowcy rozpoczęli testy na ludziach

9 minut czytania
Komentarze

Choroba Parkinsona wciąż nie ma remedium, ale być może wkrótce się to zmieni. Naukowcy University of Texas Southwestern od dekad zadają sobie pytanie o jej przyczyny, dążąc do wynalezienia leku. Aktualnie pod lupę wzięto lek z nanocząsteczkami złota o enigmatycznej nazwie CNM-Au8. Zakłada się, że cząsteczki te pewnego dnia mogły zostać potencjalnym lekiem przeciwko chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane (do tej pory uważane za nieuleczalne).

Badania kliniczne II fazy wykazały skuteczność leku w pobudzaniu metabolizmu mózgu, co może otworzyć drzwi do nowych metod leczenia tych schorzeń. Wyniki opublikowano w Journal of Nanobiotechnology.

Ilustracja przedstawiająca trójwymiarową drukarkę tworzącą model ludzkiego mózgu, otoczoną przez wirtualne obrazy technologicznych symboli i schematów na tle układu scalonego.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Choroba Parkinsona wciąż bez remedium

Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie neurologiczne związane z zaburzeniami pracy układu pozapiramidowego, który kontroluje funkcje ruchowe. Charakterystycznym objawem choroby są zaburzenia ruchowe, zwłaszcza drżenie kończyn.

Choroba rozwija się stopniowo, a jej objawy nasilają się w miarę postępu czasu. Naukowcy na całym świecie od lat próbują znaleźć sposób na pozbycie się choroby – wykorzystują do tego nowoczesne technologie, a nawet opracowują metody wczesnego wykrywania zmian za pomocą próbek krwi.

Statystyki zaburzenia w Polsce i na świecie

Nasze społeczeństwo dynamicznie starzeje się. Dane Głównego Urzędu Statystycznego prognozują, że do 2050 roku osoby powyżej 65 roku życia stanowić będą aż 40% populacji (13,7 mln osób). To demograficzne wyzwanie bezpośrednio przekłada się na rosnącą liczbę potencjalnie narażonych na choroby związane z wiekiem podeszłym.

Choroba Parkinsona występuje głównie u osób starszych, zazwyczaj zaczynając się w okolicach 60. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ryzyko jej rozwoju wzrasta po 65. roku życia.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Fundację Nie Widać Po Mnie, co roku 8000 osób otrzymuję taką diagnozę. Obecnie zmaga się z nią blisko 100 000 osób dorosłych (dane na 2023 rok) w Polsce oraz ok. 8,5 miliona osób na świecie.

Film omawiający, w jaki sposób choroba Parkinsona wpływa na mózg.

Według przygnębiających predykcji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO – World Health Organization) do 2040 roku na tę chorobę będzie cierpieć aż 12 milionów osób… Mimo postępów w badaniach nad patomechanizmami tej choroby, jej dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana, a zachorowalność zdecydowanie się zwiększa. Jak podaje dalej Fundacja, w ciągu 25 lat częstotliwość występowania tej choroby neurodegeneracyjnej podwoiła się.

Od subtelnych objawów do takich, które sprawiają, że funkcjonuje się gorzej

W przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do uszkodzenia neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchu. Procesy neurodegeneracyjne prowadzą do obumierania określonych neuronów, zwłaszcza w istocie czarnej, co powoduje spadek produkcji dopaminy. Dopamina jest kluczowym neuroprzekaźnikiem, a jej niedobór zakłóca przekazywanie sygnałów nerwowych, prowadząc do charakterystycznych objawów choroby Parkinsona.

Objawy choroby Parkinsona obejmują spowolnienie ruchów, problemy z precyzyjnymi czynnościami, zaburzenia chodu, akinezję (tj. trudności z rozpoczęciem ruchu), zwiększenie napięcia mięśni oraz charakterystyczne drżenie kończyn w spoczynku. Choroba ma charakter postępujący, a jej objawy nasilają się z czasem.

Mimo zaawansowanych badań, precyzyjna przyczyna choroby Parkinsona pozostaje nieznana, przy czym za rozwój schorzenia mogą odpowiadać zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W związku z brakiem leczenia przyczynowego, terapie skupiają się głównie na łagodzeniu objawów oraz spowolnieniu postępu choroby. Wczesna diagnoza odgrywa kluczową rolę w skutecznym zarządzaniu chorobą, umożliwiając wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej i rehabilitacyjnej.

Lekarz w białym fartuchu trzymający tablet w przychodni, z biurkiem z przyborami do pisania i notesami oraz pacjentem siedzącym po przeciwnej stronie. Choroba Parkinsona i konsultacja
fot. Depositphotos / VitalikRadko

Potencjalne przyczyny występowania choroby Parkinsona

Oprócz zmian demograficznych, coraz częściej zaczynamy zauważać konsekwencje nadmiernej industrializacji dla zdrowia naszego społeczeństwa. Wprowadzanie pestycydów i herbicydów w procesie upraw rolniczych staje się źródłem zwiększonego ryzyka uszkodzeń neurologicznych mózgu w podeszłym wieku.

Rozważanie wyboru produktów spożywczych od lokalnych dostawców, pochodzących z pewnych źródeł oraz skrupulatne mycie owoców i warzyw przed spożyciem stanowi ważne kroki w kierunku minimalizacji ryzyka lub opóźnienia wystąpienia chorób związanych z wiekiem. Jednak czy to wystarczy, aby odwrócić chorobę Parkinsona?

W obliczu tych wyzwań społecznych i środowiskowych, edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, zrównoważonego rolnictwa oraz świadomego wyboru żywności staje się kluczowym narzędziem w zapobieganiu chorobom wieku podeszłego.

Wspieranie lokalnych producentów, preferowanie produktów oznaczonych jako ekologiczne, a także promowanie dobrych praktyk żywieniowych mających na celu ochronę zdrowia neurologicznego stają się priorytetem dla wspólnoty. Działania te mogą skutkować nie tylko poprawą jakości życia osób starszych, ale również długofalowymi korzyściami dla całego społeczeństwa.

Siatkowa torba na zakupy zawieszona na ścianie zawierająca pomarańcze, z wyraźnym cieniem na tle.
Fot. Sarah Chai / Pexels

Naukowcy próbują odwrócić chorobę Parkinsona

W aktualnie przeprowadzanych badaniach naukowcy skupiają swoją uwagę na innowacyjnym podejściu do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego. Zwiastunem nowych nadziei jest wspomniany wcześniej, eksperymentalny lek o nazwie CNM-Au8, który zawiera nanocząsteczki złota. Jego potencjał leczniczy kryje się w zdolności stymulowania metabolizmu mózgu, co może otworzyć drzwi do rewolucyjnych metod terapeutycznych.

Złoty lek CNM-Au8 przynosi ze sobą obietnicę odmiany klasycznych strategii leczenia schorzeń neurologicznych. Nanocząsteczki złota stanowią kluczowy składnik tego preparatu, który w badaniach klinicznych II fazy wykazał zdumiewającą skuteczność w pobudzaniu aktywności metabolicznej mózgu, poprawiając m.in. dopływ energii do neuronów, a tym samym zapobiegając ich upadkowi.

Głównym celem prowadzonych badań jest rozwinięcie skutecznej terapii dla chorób neurodegeneracyjnych, które obecnie stanowią wyzwanie dla dzisiejszej medycyny. Jak wynika z przytoczonych wcześniej raportów i analiz statystycznych, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane, związane ze spowolnieniem metabolizmu mózgu, stają się coraz bardziej powszechne. Dlatego też naukowcy kierują swoją uwagę na innowacyjne podejścia, takie jak lek CNM-Au8, aby znaleźć skuteczne metody leczenia.

Złoty lek w służbie zdrowiu?

Film omawiający, w jaki sposób funkcjonuje mózg oraz w jaki sposób działa CNM-Au8.

Pisząc o leku z dodatkiem złota, nie chodzi oczywiście o złoto w rozumieniu zeskrobania go pilniczkiem z Twojego pierścionka! Chodzi bowiem o kryształy nanocząsteczek złota. Jak podaje serwis sciencealert.com chodzi o to, że mogą one być stosunkowo tanio zsyntezowane i zaprojektowane w taki sposób, aby przenikały barierę krew-mózg, dostarczając tym samym potrzebne medykamenty. Nanocząsteczki złota są więc nośnikiem leku o mikroskopijnych strukturach nanometrycznych.

Nanocząsteczki złota oferują nieograniczone możliwości modyfikacji leków, co stawia je w centrum badań nad innowacyjnymi terapiami. Jak wspominaliśmy badania kliniczne II fazy leku CNM-Au8 stanowią kluczowy etap w ocenie jego potencjału leczniczego.

Eksperymentalny preparat, znany ze swojego innowacyjnego składu wykazuje obiecujące rezultaty, szczególnie pod względem stymulowania metabolizmu mózgu poprzez produkowanie specjalnego paliwa komórkowego zwanego adenozynotrójfosforanem (ang. ATP – adenosine triphosphate). Może on występować w dwóch postaciach: utlenionej (NAD+) i zredukowanej (NADH), gdzie niskie stosunki NAD+/NADH wskazują stan chorobowy.

W trakcie badań klinicznych leku CNM-Au8 obserwowano istotne pozytywne zmiany w stosunku NAD+/NADH u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Po podaniu CNM-Au8 codziennie przez 12 lub więcej tygodni, zanotowano znaczący wzrost średniego stosunku NAD+/NADH o 10,4 procent. Ten efekt leczenia jest szczególnie obiecujący, biorąc pod uwagę, że niskie stosunki NAD+/NADH są jednym z kluczowych markerów stanu chorobowego w przypadku schorzeń neurodegeneracyjnych.

Film omawiający wykorzystanie złota i srebra w różnych terapiach.

Poprawa tego wskaźnika nie tylko zatrzymuje proces degeneracji komórek nerwowych, ale także otwiera perspektywy dla odwrócenia spadku liczby tych komórek. Pacjenci uczestniczący w badaniach zgłosili również poprawę „wrażeń motorycznych w codziennym życiu”, co dodatkowo potwierdza korzystne działanie leku.

Lek w zaawansowanej fazie. Rozpoczęto badania na ludziach

Lek CNM-Au8 jest jednym z pierwszych, który został wprowadzony do badań klinicznych na ludziach, co stanowi istotny krok w badaniach nad potencjalnymi terapiami chorób neurodegeneracyjnych. Specjalnie opracowany, aby dostarczać mózgowi niezbędny koenzym do metabolizmu energetycznego, CNM-Au8 posiada nanocząsteczki złota jako integralną część swojego składu.

Badanie tego leku nie tylko otwiera nowe perspektywy w dziedzinie farmakologii, dając jednocześnie nadzieję na znalezienie sposobów odwrócenia lub zapobiegania postępowi chorób neurodegeneracyjnych. Skupiając się na potencjale terapeutycznym nanocząsteczek złota, naukowcy pragną zrewolucjonizować leczenie tych poważnych schorzeń, kierując się ku nowym, obiecującym horyzontom w medycynie.

Kobieta w białym garniturze siedzi naprzeciwko mężczyzny w futurystycznym biurze lekarskim, z holograficznym wyświetlaczem ciała człowieka i zaawansowanym sprzętem medycznym w tle. BioCam tworzy kapsułkę endoskopową
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Pomimo szalenie obiecujących rezultatów, bezpieczeństwo i skuteczność CNM-Au8 wciąż są przedmiotem ściślejszych badań. Badacze starają się pełniej zrozumieć potencjalne skutki uboczne oraz długoterminowe efekty stosowania tego leku. Istotnym elementem prowadzonych badań jest staranne monitorowanie reakcji organizmu na nanocząsteczki złota, które stanowią integralną część preparatu.

CNM-Au8 może odwrócić chorobę Alzheimera

Jednym z kluczowych odkryć jest fakt, że nanocząsteczki złota, zawarte w CNM-Au8, mają zdolność poprawiania dopływu energii do neuronów. Ten aspekt może mieć istotne znaczenie w zapobieganiu degeneracji komórek nerwowych, co czyni CNM-Au8 obiecującym narzędziem terapeutycznym dla pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi, o czym również w artykule opublikowanym w serwisie sciencealert.com opowiada neurolog Peter Sguigna z University of Texas Southwestern.

Jesteśmy ostrożnymi optymistami, mającymi nadzieję, że dzięki obranej strategii będziemy w stanie zapobiec lub odwrócić niektóre schorzenia neurologiczne.

Peter Sguigna, neurolog z University of Texas Southwestern.

Wprowadzenie tego leku do praktyki klinicznej może przynieść przełomowe rozwiązania w dziedzinie leczenia schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Z drugiej strony potrzeba czasu na wprowadzenie go do praktyki lekarskiej.

Źródło: sciencealert.com. Zdjęcie otwierające: Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Motyw