Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wizualizacja Fot NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez

Jak Teleskop Webba przesyła zdjęcia na Ziemię? Miliony kilometrów w kilka minut

2 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli zastanawialiście się, jak Teleskop Webba przesyła zdjęcia na Ziemię, to w tym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Umieszczony około 1,5 miliona kilometrów od naszego globu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba stale nas zaskakuje przesyłając zdjęcia, do których wcześniej ludzkość nie miała dostępu. Oto jak mu się to udaje.

Jak Teleskop Webba przesyła zdjęcia na Ziemię?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ilustracja Fot. Adriana Manrique Gutierrez NASA AnimatorKosmiczny Teleskop Jamesa Webba ilustracja Fot. Adriana Manrique Gutierrez NASA Animator
Fot. Adriana Manrique Gutierrez NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje się około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, a to odległość, która może powodować trochę problemów. Jak w końcu można przesyłać zdjęcia z tak odległego punktu w kosmosie, a na dodatek w jakości, która jest bardzo dobra? To był jeden z elementów, o który zadbano już podczas konstruowania teleskopu i wyposażania go w o wiele bardziej zaawansowaną technologię, niż ta, z której korzysta Hubble. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykorzystuje do przesyłania zdjęć na Ziemię fale radiowe oraz pasmo Ka o częstotliwości 25,9 GHz, czyli fragment widma fal elektromagnetycznych.

Pasmo Ka wykorzystywane jest do komunikacji m.in. przez satelity Starlink, choć oczywiście Teleskop Webba działa trochę inaczej. Zamontowana na pokładzie teleskopu antena pozwala, by przesyłać zdjęcia na Ziemię z prędkością dochodzącą do 28 Mb/s. W naszych ziemskich realiach nie jest to może zawrotna prędkość, ale sprawia, że sygnały z Teleskopu Webba przesyłane są na ziemię w około 5 sekund.  W ciągu doby można w ten sposób przesłać około 57 GB danych, czyli prawie tyle samo, ile miejsca ma na dysku urządzenie (około 68 GB). Sygnał, który wysyłany jest z Teleskopu Webba, nie jest jednak stale odbierany na Ziemi z powodu jej obrotu, a i same zdjęcia są odpowiednio kompresowane już na pokładzie urządzenia. Jedno takie skompresowane zdjęcie TIFF potrafi zajmować nawet do 123 megabajtów.

Na Ziemi następuje dekompresja oraz analizowanie i przetwarzanie danych. Na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba znajduje się również druga antena, która korzysta z pasma S (od 2 do 4 GHz), które służy do komunikacji między satelitami, co zresztą jest wykorzystywane przez NASA i na stacji ISS. Tutaj druga antena służy do aktualizowania oprogramowania czy sprawdzania stanu samego teleskopu.

Źródło: NASA / Wikipedia

Motyw