Teleskop Webba wizualizacja Fot NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez

Gdzie jest Teleskop Webba? Można podejrzeć na żywo, gdzie się znajduje w kosmosie

3 minuty czytania
Komentarze

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to jedno z największych osiągnięć w świecie nauki, które jest z nami stosunkowo od niedawna. Gdzie jest Teleskop Webba teraz i dlaczego znalazł się w tym, a nie innymi miejscu kosmosu? NASA bardzo dokładnie przemyślała to, gdzie urządzenie powinno się znaleźć i miało ku temu ważny powód. Teleskop został w końcu wyniesiony w kosmos w celu badania najbardziej oddalonych i najstarszych obszarów Wszechświata.

Gdzie jest Teleskop Webba?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wizualizacja Fot NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez
Fot. NASA GSFC CIL Adriana Manrique Gutierrez

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, skrót JWST) został wyniesiony na orbitę w grudniu 2021 roku. Konkretniej 25 grudnia 2021 roku wystartował z Europejskiego Portu Kosmicznego ESA w Gujanie Francuskiej. Budowa Teleskopu Webba i prace z nią związane mocno się przeciągnęły, a start był wielokrotnie przekładany, ale na szczęście w końcu udało się do niego bezpiecznie doprowadzić. Koszt budowy Teleskopu Webba także wielokrotnie przekroczył budżet. Zanim dostaliśmy pierwsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, minęło kilka miesięcy. Warto było czekać, ponieważ zaprezentowane przez niego zdjęcia Urana są rewelacyjne, a on sam pomaga nam odkrywać nowe galaktyki czy nawet spojrzeć w przyszłość kosmosu.

Gdzie jest Teleskop Webba obecnie? Urządzenie służące do obserwacji kosmosu zostało umieszczone w tzw. punkcie Lagrange’a L2, który nazywany jest także punktem libracyjnym. Oznacza to, że Teleskop Webba znajduje się w punkcie równowagi grawitacyjnej między Ziemią a Słońcem. To miejsce w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, gdzie ciało może pozostać w spoczynku względem dwóch pozostałych. Innymi słowy, siła grawitacyjna Ziemi i Słońca jest w równowadze, a to oznacza, że teleskop może pozostać na swojej orbicie, a zużycie paliwa jest przy tym minimalne.

Teleskop Jamesa Webba został wysłany w ten konkretny obszar, ponieważ to idealne miejsce do prowadzenia obserwacji kosmicznych. Położenie teleskopu w punkcie libracyjnym L2 pozwala na uzyskanie ciągłego widoku na kosmos bez zakłóceń związanych z rotacją Ziemi, które powodują, że teleskopy naziemne muszą się poruszać, aby uniknąć np. zakłóceń atmosferycznych. Dodatkowo Teleskop Webba jest w półcieniu Ziemi, co oznacza, że emitowane przez Słońce światło częściowo pochłaniane jest przez Ziemię i nie wpływa na wykonywane przez urządzenie zdjęcia głębokiego kosmosu.

Jak daleko od Ziemi jest Teleskop Webba?

Gdzie jest Teleskop Webba wizualizacja lotu Fot NASA Steve Sabia
Fot. NASA Steve Sabia

Skoro wiemy już, gdzie jest Teleskop Webba, to dobrze powiedzieć jeszcze, jak daleko znajduje się on od Ziemi. To odległość około 1,5 miliona kilometrów, która została osiągnięta 24 stycznia 2022 roku. Dla porównania — Teleskop Hubble’a jest oddalony od Ziemi o około 570 kilometrów. NASA przygotowało także specjalną stronę, na której możemy obserwować w czasie rzeczywistym, gdzie jest Teleskop Webba. Warto sprawdzić, ponieważ znajdziemy tam także dane na temat temperatury i możemy zobaczyć, co dzieje się wokół urządzenia.

Głównym celem misji Teleskopu Jamesa Webba jest badanie najdalszych obszarów kosmosu i zrozumienie, jak powstawały galaktyki, gwiazdy i planety. Teleskop Webba wykorzystuje technologię podczerwieni, co pozwala mu na uzyskanie obrazów najstarszych galaktyk i gwiazd, które powstały kilka miliardów lat temu. Urządzenia służące do obserwacji z Ziemi nie są w stanie tego zrobić.

Źródło i zdjęcia: NASA / Wikipedia