Czerwony samochód elektryczny Izera stojący przed nowoczesnym budynkiem z białą, geometryczną fasadą.
LINKI AFILIACYJNE

Izera to coś więcej niż polski samochód elektryczny. Cena, data premiery i design pojazdu

7 minut czytania
Komentarze

Izera, czyli pierwszy samochód elektryczny znad Wisły, stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju motoryzacji w Polsce. Jego nadchodząca wielkimi krokami produkcja to również odpowiedź na rosnące globalne zapotrzebowanie na ekologiczne środki transportu oraz symbol innowacji i postępu technologicznego w naszym kraju. Ostatnimi czasy o projekcie robi się coraz głośniej, więc warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Historia marki oraz samochody elektryczne Izera

Czerwony samochód elektryczny Izera, zbliżenie na logo i maskę z czarnym zderzakiem i podświetleniem LED
Fot. Materiały prasowe/ElectroMobility Poland

Projekt Izery zainicjowany przez ElectroMobility Poland wzbudza w Polakach wiele emocji. Duża w tym zasługa ostatnich zawirowań oraz plotek, które sugerowały, że samochód elektryczny może nigdy nie trafić do produkcji. Ostatecznie dosyć szybko dowiedzieliśmy się, że są to jedynie puste słowa, a twórcy pojazdu poczuli się wywołani do tablicy i nieco zaktualizowali naszą wiedzę dotyczącą projektu. Zanim jednak przejdziemy do najnowszych doniesień, warto usystematyzować informacje, które są już znane od dłuższego czasu.

Zacznijmy od tego, że projekt Izera sięga 2020 roku, kiedy to rząd Polski i lokalne władze podjęły decyzję o rozwijaniu krajowego przemysłu samochodów elektrycznych. Jako miejsce budowy fabryki wybrano Jaworzno na Śląsku, co miało strategiczne znaczenie ze względu na możliwości rozwojowe regionu oraz dostęp do infrastruktury.

Jak to w przypadku tego typu projektów bywa – po dużych zapowiedziach rozpoczęła się „praca w ciszy”, która trwa do dziś. ElectroMobility Poland swego czasu przedstawiła dwa prototypy samochodów elektrycznych marki Izera – T100 oraz Z100. Pierwszy z nich to kompaktowy hatchback drugi zaś klasyczny SUV. Oba pojazdy charakteryzują się futurystycznym podejściem do tematu motoryzacji oraz designem łączącym „elegancję i sport”.

Co ciekawe sama nazwa marki pochodzi od Gór Izerskich, a zgodnie z przekazem medialnym grupy – filozofia inżynierów jest głęboko zakorzeniona w naturze, technologii i ludziach. ElectroMobility Poland w swoim projekcie stawia na odwagę i dążenie do odkrywania nowych możliwości.

Zobacz też: Samochody elektryczne i zima to nie jest dobre połączenie. Spadki zasięgu sięgają 100 kilometrów

Choć szczegółowe informacje na temat ostatecznego designu i specyfikacji Izery pozostają owiane tajemnicą, oczekuje się, że pojazd będzie wyznaczał nowe standardy w dziedzinie projektowania samochodów elektrycznych. Projekt ma bowiem na celu stworzenie pojazdu, który będzie nie tylko efektywny i ekologiczny, ale również atrakcyjny wizualnie. Co więcej, ma on zaoferować innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zadowolą nawet najbardziej wymagających kierowców​​.

Udało się nam potwierdzić parametry techniczne samochodu, a także parametry funkcjonalne, takie jak zasięg czy waga. Do projektowania samochodu przystępuje się z hipotezą, potem trzeba znaleźć rozwiązania techniczne tysięcy problemów. Tak, żeby na koniec ten samochód miał taki zasięg, wagę i koszt, jakich oczekujemy.

Piotr Zaremba, prezes EMP

Ile będzie kosztować Izera? Cena może zaskoczyć

Polski samochód elektryczny Izera ujęty prawym bokiem na industrialnym tle.
Fot. Materiały prasowe/ElectroMobility Poland

Na ten moment szczegóły dotyczące ceny Izery nie zostały jeszcze ujawnione, ale oczekuje się, że pojazd ten będzie konkurencyjny cenowo w stosunku do innych samochodów elektrycznych na rynku. Biorąc pod uwagę planowany start produkcji w 2025 roku, możliwe jest, że pojazd zostanie wprowadzony na rynek z różnymi opcjami wyposażenia, co umożliwi szerokiemu gronu konsumentów dostęp do nowoczesnej elektromobilności​​.

Niemniej według wielu przewidywań ekspertów w swojej podstawowej wersji SUV sygnowany logo polskiej marki nie powinien być droższy niż 170 tysięcy złotych. Taką kwotę przywołał między innymi Wojciech Drzewiecki, czyli prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w rozmowie serwisem dziennik.pl.

Gdzie kupić samochód elektryczny Izera

Izera wciąż bez fabryki

Oczywiście do zjechania z linii montażowej pierwszej Izery jeszcze daleka droga, więc ciężko przewidzieć, gdzie dokładnie będzie można zakupić polski samochód elektryczny. Niemniej zaangażowanie w projekt wielu rodzimych firm i dostawców jest równoznaczne, z tym że gdy tylko pojazdy będą gotowe do sprzedaży – Izera poinformuje o tym każdego zainteresowanego kierowcę.

Cóż, debiut samochodu na drogach będzie tak głośnym wydarzeniem, że już teraz możemy zagwarantować, iż sami będziemy opisywać kolejne jego etapy. W związku z tym, jeśli jesteście fanami motoryzacji – możecie być pewni, że premiera Izery na pewno was nie ominie.

Kiedy ruszy produkcja Izery?

Planowany start produkcji Izery naturalnie skupia na sobie uwagę zarówno branży motoryzacyjnej jak i fanów nowych technologii. Zgodnie z aktualnymi informacjami, rozpoczęcie budowy fabryki w Jaworznie, która będzie sercem produkcji Izery zaplanowano na rok 2024. Ta decyzja jest kluczowa dla realizacji projektu, gdyż stanowi początek praktycznego etapu przekształcania ambitnej wizji w rzeczywistość​​​​.

Tymczasem uruchomienie produkcji jest zaplanowane na rok 2025. Jest to moment, w którym pierwsze pojazdy mają zjechać z linii montażowej. Naturalnie to najważniejszy etap projektu, który pokazuje zaangażowanie Polski w rozwój technologii elektromobilności. Pierwsze dostępne dla konsumentów modele Izery mają pojawić się na rynku w 2026 roku, co zdecydowanie będzie kamieniem milowym zarówno dla producentów, jak i przyszłych użytkowników​​​​.

To ciekawy okres dla ElectroMobility Poland. Jest dużo dyskusji na temat projektu. Niektóre z nich są zupełnie niezwiązane z rzeczywistością i oparte na spekulacjach. Nie bardzo pomaga to w kolejnych dyskusjach strategicznych czy o możliwości współpracy z naszymi partnerami. Nasze zadanie polega na tym, by mimo wszystko zrobić swoje.

Piotr Zaremba, prezes EMP

Fabryka w Jaworznie to wciąż duża niewiadoma

Izera wciąż bez fabryki

Lokalizacja fabryki w Jaworznie na terenie o powierzchni około 118 hektarów została dobrana z myślą o optymalnym wykorzystaniu lokalnych zasobów i infrastruktury. Fabryka, której budowa rozpocznie się w 2024 roku, ma stać się nowoczesnym centrum produkcyjnym, wykorzystującym zaawansowane technologie w procesie produkcji samochodów elektrycznych. Przewiduje się, że stanie się ona ważnym elementem lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i sprzyjając rozwojowi technologii w regionie​​​​​​​​.

Kluczowym aspektem rozwoju projektu Izera jest jego współpraca z chińskim gigantem motoryzacyjnym firmą Geely. Partnerstwo ma na celu wykorzystanie doświadczenia i technologii Chińczyków w celu zapewnienia, że Izera będzie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i inżynieryjne. Firma Geely, znana z innowacyjnych podejść w dziedzinie elektromobilności, przyczynia się do projektowania i rozwijania technologii pojazdów elektrycznych, co może mieć znaczący wpływ na jakość i konkurencyjność samochodu Izera na rynku motoryzacyjnym. Ta współpraca to nie tylko transfer technologii, ale także wymiana wiedzy i doświadczeń, która może przyspieszyć proces wprowadzania Izery na rynek oraz zapewnić jej wysoki standard jakościowy i innowacyjność.

Izera to przyszłość? Podsumowanie

fabryka izery drzewa

Izera jest symbolem postępu i transformacji w polskiej motoryzacji. Projekt ten ma szansę nie tylko zrewolucjonizować nasz rodzimy przemysł, ale także przyczynić się do poprawy jakości życia i środowiska. Z dużym zainteresowaniem oczekujemy na dalszy rozwój i realizację tego obiecującego przedsięwzięcia, które może stać się wzorem dla innych krajów podobnych do Polski w zakresie elektromobilności i zrównoważonego rozwoju.

Jeśli interesujecie się tematem elektryków oraz nowych technologi z pewnością chętnie rzucicie okiem na nasze zestawienie najtańszych samochodów elektrycznych. W końcu nawet gdy planujecie zakup auta spalinowego – warto przynajmniej poznać alternatywę.

Źródła: ElectroMobility Poland, invest-in-jaworzno.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw