tesla model 3

Tesla Model 3 kontra Xiaomi SU7. Porównujemy dwa popularne auta elektryczne

4 minuty czytania
Komentarze

Tesla Model 3 to samochód zaprezentowany po raz pierwszy już kilka lat temu, z kolei Xiaomi SU7 został pokazany dopiero pod koniec 2023 roku. Oba auta budzą jednak spore zainteresowanie, a jednym z argumentów przemawiających na ich korzyść ma być cena. Postanowiliśmy sprawdzić, który pojazd wypada lepiej w porównaniu danych technicznych oraz kwot, które trzeba zapłacić, by stać się właścicielem auta.

Tesla Model 3 kontra Xiaomi SU7. Dane techniczne

tesla model 3 kontra xiaomi su7 - niebieski samochód xiaomi
Fot. Lei Jun / X

Na początek zerknijmy na podstawowe dane techniczne porównywanych samochodów. Pamiętajmy, że zarówno Tesla Model 3, jak i Xiaomi SU7 występują w różnych wersjach. W naszym porównaniu wzięliśmy pod uwagę podstawowe warianty, czyli w przypadku Tesli ten z napędem na tylne koła, a w przypadku Xiaomi ten bez dopisku „Max”.

Tesla Model 3Xiaomi SU7
Zasięg513 km668 km
Przyśpieszenie 0–100 km/h6,1 s5,28 s
Prędkość maksymalnaok. 225 km/h210 km/h
Centralny ekran15,4”16,1”
Koła18″/19”19”, 20”
Wymiary4720 × 1933 × 1441 mm4997 × 1963 × 1455 mm

W porównaniu danych technicznych lepiej wypadł Xiaomi SU7. Samochód ten osiąga wprawdzie nieco niższą prędkość maksymalną, jednak w obu przypadkach mówimy o ponad 200 km/h. To i tak o wiele wyższe prędkości, niż dopuszczalne przez prawo na ogromnej większości dróg, w tym wszystkich w Polsce. Na korzyść Xiaomi SU7 przemawia natomiast znacznie lepszy zasięg, szybsze przyśpieszenie od 0 do 100 km/h, a także nieco większy ekran.

Pamiętajmy jednak, że zasięg Tesli także absolutnie nie jest zły. Szczególnie że 513 km to zasięg certyfikowany. Według producenta w przypadku wybrania 18” kół, które nabywca otrzymuje na start, auto powinno przejechać na jednym ładowaniu 554 km.

Tesla Model 3 kontra Xiaomi SU7. Które auto jest tańsze?

Czerwony samochód elektryczny sedan na ciemnym tle.
Fot. Tesla / materiały prasowe

Za Teslę Model 3 w podstawowej konfiguracji trzeba zapłacić 194 990 zł. Musimy liczyć się z dopłatą, jeżeli zdecydujemy się np. na niestandardowy kolor lakieru, 19” koła lub rozszerzonego autopilota.

Xiaomi SU7 został wyceniony niezwykle atrakcyjnie, bo poniżej 30 tys. dol. (ok. 120 tys. zł). Czyżby zatem Xiaomi nie dało szans Tesli w rywalizacji, jeśli chodzi o ceny? Mimo wszystko bylibyśmy ostrożni z takimi wnioskami.

194 990 zł za Teslę to cena na oficjalnej stronie marki. Za tę kwotę realnie możemy nabyć auto. W przypadku Xiaomi dysponujemy jedynie przeliczeniami z innej waluty, a europejskie ceny nie muszą w 100% tego odzwierciedlać. Dużo zależy od lokalnych uwarunkowań, kwestii podatkowych itd. Na razie SU7 jest dostępny jedynie w Chinach, więc trudno mówić o cenach tego auta inaczej, niż jako o ostrożnych szacunkach.

Tesla Model 3 kontra Xiaomi SU7. Podsumowanie

dwa samochody elektryczne Xiaomi SU7, jeden szary, drugi niebieski, mijające się na drodze w zimowym krajobrazie
Fot. Lei Jun / X

Porównując dane Tesli Model 3 oraz modelu SU7 od Xiaomi, można dojść do wniosku, że to ten drugi samochód jest lepszy. Oferuje on lepszy zasięg, szybciej osiąga 100 km/h, a do tego powinien być zauważalnie tańszy. Choć oczywiście cena nie dorównuje propozycjom z naszego zestawienia najtańszych samochodów elektrycznych.

Trzeba jednak mieć świadomość, że choć dane techniczne samochodów pokazują naprawdę sporo i często na ich podstawie można wstępnie określić, czy auto ma szansę spełnić nasze oczekiwania, to jednak nie można polegać wyłącznie na specyfikacji. Istotne są także wrażenia z jazdy, jakość wykonania poszczególnych elementów pojazdu oraz poziom bezpieczeństwa, o którym mogą świadczyć testy przeprowadzane przez niezależne organizacje. Tych elementów nie sposób sprawdzić, analizując suche dane techniczne samochodu.

Poza tym pamiętajmy, że Tesla jest oficjalnie dostępna w Polsce, mamy pewność co do jej ceny i terminu dostawy, a także dysponujemy wieloma testami tego modelu w sieci. Być może nawet ktoś z naszego otoczenia ma to auto i pozwoli wam samemu przekonać się, jak korzysta się z tego samochodu. SU7 jest dla nas jeszcze dosyć egzotycznym pojazdem i musimy polegać na deklaracjach producenta oraz kwotach przeliczanych z innych walut.

Zdjęcie otwierające: Roschetzky Photography / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw