Ryzyko portfela inwestycyjnego Tarcza Antyinflacyjna gpw

Jak zmniejszyć ryzyko portfela inwestycyjnego, żeby stracić jak najmniej? Jest na to sposób

5 minut czytania
Komentarze

W czasach wysokiej inflacji i niepewnym okresie na rynkach wiele osób zastanawia się nad inwestycjami swoich oszczędności. Wielu początkujących inwestorów ma słabą wiedzę na temat rynków finansowych – zarówno tych tradycyjnych, jak i opartych na kryptowalutach. Ryzyko portfela inwestycyjnego wydaje im się niewielkie do czasu, kiedy pojawi się tam duża strata. Nie można go „wyzerować”, jednak istnieją sposoby, żeby to ryzyko zminimalizować lub zmniejszyć. Oto kilka praktycznych porad dla początkujących inwestorów, które pozwolą ograniczyć obawy o gigantyczne straty portfela inwestycyjnego.

Sprawdź też: Świetny laptop od Microsoftu w super promocji! Warto się spieszyć!

Portfel inwestycyjny i ryzyko

Portfel inwestycyjny to termin, który odnosi się do wszystkich zainwestowanych aktywów. Ich zbiór może obejmować inwestycje, takie jak akcje, obligacje, fundusze czy kryptowaluty. Budowanie takiego portfela to proces, który powinien być poparty wieloma analizami, aby był bezbolesny. Wbrew pozorom, bardzo niewielka grupa ludzi jest inwestorami wysokiego ryzyka.

Tarcza Antyinflacyjna gpw
fot. Yelyzaveta Tkach

Niezależnie od poziomu dochodów do dyspozycji, wiele osób jest bardziej zadowolonych ze zrównoważonego portfela, który osiąga stałe wyniki, niż z portfela o wyższym ryzyku, który może albo wystrzelić w górę, albo spaść na dno.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia portfela, jest osobista tolerancja ryzyka. Jest to zdolność do zaakceptowania strat inwestycyjnych w zamian za możliwość uzyskania wyższych zwrotów z inwestycji. To pojęcie związane jest z czasem, jaki ma jednostka do osiągnięcia celu. To także problem psychicznego radzenia sobie z obserwowaniem wzrostów i spadków wartości posiadanych aktywów.

Jeśli cel finansowy portfela inwestycyjnego jest długoterminowy, jednostka ma więcej czasu na pokonanie wzlotów i upadków, co zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu (dzięki ogólno-rynkowym wzrostom, które cyklicznie się pojawiają). Dłuższy termin docelowy oznacza także większą tolerancję zmienności w portfelu.

siła nabywcza pieniądza Pompa ciepła a 2000 kWh rocznie

Myśląc o tym, jak zrównoważyć ryzyko i zwrot w swoim portfelu, należy pamiętać, że ryzyko źle dobranej inwestycji nie jest jedynym rodzajem ryzyka. Trzeba na bieżąco śledzić takie parametry jak PKB, inflacja, stopy procentowe, czy zagrożenia geopolityczne, które mogą mieć wpływ na wartość portfela inwestycyjnego. Ponadto należy znaleźć złoty środek między ryzykiem zbyt konserwatywnego inwestowania i nieosiągnięcia wystarczająco wysokiego potencjału zwrotu, aby zapewnić sobie psychiczny spokój.

Zabierając się za konstrukcję portfela, każdy inwestor powinien:

  • Określić cel, warunki oraz okres, dla którego portfel jest tworzony,
  • Określić zbiór instrumentów finansowych, z których konstruowany będzie portfel,
  • Określić kryteria wyznaczania portfela. Determinują one metody stosowane przy tworzeniu portfela np. maksymalizacja zysku, minimalizacja ryzyka,
  • Określić charakterystyki instrumentów finansowych. Potrzebna jest tutaj wiedza na temat akcji, obligacji czy np. kryptowalut,
  • Ocenić portfel. Wymaga to stałej kontroli portfela i wprowadzania ewentualnych zmian w jego składzie, z uwagi na zmieniającą się sytuację na rynku. Może to spowodować, że ryzyko portfela inwestycyjnego będzie mniejsze.

Ryzyko portfela inwestycyjnego – w co inwestować?

Nadrzędnym elementem, który zmniejsza ryzyko portfela inwestycyjnego, jest jego dywersyfikacja. Oznacza różnicowanie zakupów na rynku finansowych, poprzez kupowanie różnych (typów) instrumentów finansowych, aby ryzyko portfela inwestycyjnego było mniejsze. Świetnym przykładem jest tu rynek akcji. Gdy inwestor posiada w portfelu jedną spółkę, a jej cena spadnie o 25%, to stracił 1/4 swojego kapitału. Gdy jednak spółka ta, byłaby jedną z dziesięciu posiadanych przez niego, to strata wynosiłaby ledwie 2,5%.

Ryzyko portfela inwestycyjnego

Warto zastanowić się, które instrumenty finansowe kupić i w jakich proporcjach. Do najpopularniejszych należą:

  • Akcje – to pewien kawałek własności w firmie. Inwestorzy kupują akcje, które ich zdaniem z czasem będą zyskiwać na wartości. Ryzyko polega na tym, że wartość kupionych akcji może z czasem spaść. Jeśli inwestor zdecyduje się w swoim portfelu posiąść jedynie akcje, powinien pomyśleć nad ich dywersyfikacją, która związana jest z:
    • Niekupowaniem tylko walorów jednej spółki, a kilku – kilkunastu spółek, różnicowaniem branż kupowanych akcji (nie lokujemy wszystkich pieniędzy np. w spółki paliwowe),
    • Nieinwestowaniem wszystkich posiadanych oszczędności,
  • Obligacje – pożyczki dla firm lub rządów, które są spłacane w czasie wraz z odsetkami. Są one uważane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Ich minusem są zdecydowanie niższe zwroty niż w przypadku akcji. Należy też pamiętać, że żadna inwestycja nie wiąże się z zerowym ryzkiem, nawet obligacje.
  • Surowce – jest to względnie bezpieczna przystań, w szczególności, jeśli weźmiemy pod uwagę złoto i srebro. Zaletami tego pierwszego jest to, że metal szlachetny jest odporny na wszelkie zawirowania na świecie typu epidemie czy wojny. Ryzyko portfela inwestycyjnego powinno nieco zmaleć, gdy w jego środku mamy złoto.
  • Kryptowaluty – waluty elektroniczne są z nami od 2009 roku i od tego czasu przeszły duże zawirowania. Ostatnie miesiące to naprawdę złe informacje z tego rynku – przykładowo, upadła jedna z giełd kryptowalut. Odbiło się to negatywnie na kursie Bitcoina, którego wartość od wielu miesięcy spada. Sceptycy twierdzą, że jego wartość dobije do 1 dolara, optymiści uważają, że do 100 tys. USD. Jedno jest pewne – jest to bardzo ryzykowne aktywo.

Większość źródeł podaje, że portfel niskiego ryzyka składa się w 15-40% z akcji. O średnim ryzyku mówimy w przypadku od 40-60% akcji w portfelu, a o wysokim, jeśli ten instrument przekroczy poziom 70% wszystkich inwestycji. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach pozostała część portfela powinna składać się z klas aktywów o niższym ryzyku, takich jak obligacje, inwestycje w fundusze czy nawet środki pieniężne.

Źródło: equitable, investopedia

Motyw