MUX-6

Abonament RTV — kto nie musi go płacić? Sprawdź, czy jesteś w grupie wybranych

5 minut czytania
Komentarze

Abonament RTV to zdecydowanie jedna z tych opłat, które są powszechnie uznawane za bezsensowne i niesprawiedliwe. Wysokość abonamentu jest podnoszona, TVP regularnie dostaje miliardy z budżetu, lecz prawo nakazuje wnosić opłatę – nawet, jeśli ktoś wybiera stacje komercyjne, a nie publiczne. Są jednak osoby, które abonamentu płacić nie muszą – sprawdźcie, czy znajdujecie się wśród nich.

Abonament RTV — lista zwolnionych

fot. Tim Mossholder/Unsplash

Zacznijmy od osób ustawowo zwolnionych z płacenia abonamentu RTV. Nie ma tu mowy o żadnych kruczkach prawnych ani kombinowaniu – w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych przewidziano, że pewne grupy osób nie będą musiały wnosić opłaty. W niektórych przypadkach o zwolnieniu z abonamentu świadczą też inne ustawy.

Abonament RTV — z obowiązku płacenia (na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych) zwolnione są osoby:

  • Zaliczane do I grupy inwalidów, z całkowitą niezdolnością do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności albo z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym (wystarczy orzeczenie o jednym z wymienionych przypadków)
  • Które ukończyły 75 lat
  • Otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną
  • Niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
  • Niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%
  • Które ukończyły 60 lat i mają emeryturę nieprzekraczającą 50% przeciętnego wynagrodzenia wg. GUS w roku ubiegłym
  • Spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (np. dochód na osobę nieprzekraczający 674 zł)
  • Mające prawo do zasiłku (stałego, okresowego, celowego), pomocy dla rodzin zastępczych lub na usamodzielnienie oraz kontynuowanie nauki, świadczenia na utrzymanie i pokrycie kosztów nauki języka polskiego dla cudzoziemców ze statusem uchodźcy lub ochroną uzupełniającą, wynagrodzenie dla opiekuna z tytułu sprawowania opieki przez sąd
  • Bezrobotne
  • Mające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Abonament RTV — z obowiązku płacenia (na podstawie innych ustaw) zwolnieni/zwolnione są:

  • Inwalidzi wojenni i wojskowi
  • Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • Członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • Osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
  • Członkowie rodzin pozostałych po osobach pobierających do chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa, o którym mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
  • Osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem
  • Osoby posiadające status weterana poszkodowanego

Jeśli jesteśmy ustawowo zwolnieni z abonamentu, zgodnie z prawem powinniśmy udać się do placówki Poczty Polskiej wraz z dokumentem, który poświadcza, że należymy do którejś z grup zwolnionych z opłaty. Wykaz takich dokumentów wraz z dokładnymi opisami aktów prawnych, na podstawie których stwierdza się, kto abonamentu płacić nie musi, znajdziecie na stronie Poczty Polskiej.

Niedawno pojawiła się opinia prawniczki, zgodnie z którą abonament RTV może nie obowiązywać w przypadku telewizorów Smart TV. Konieczne do spełnienia są jednak dodatkowe warunki i nie możemy tu mówić o ustawowym zwolnieniu – o szczegółach przeczytacie w podlinkowanym tekście.

Nie jestem zwolniony z abonamentu RTV, ale go nie opłacam — co teraz?

fot. Will Francis/Unsplash

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. W tym roku to 735 zł, w przyszłym 819 zł. Czy jednak realne jest, że poniesiemy takie konsekwencje? Wiele zależy od tego, czy zarejestrowaliśmy urządzenie na poczcie i opłacaliśmy abonament RTV, ale przestaliśmy to w pewnym momencie robić, czy nigdy nie wnosiliśmy tej opłaty ani nie poinformowaliśmy poczty, że mamy odbiornik, przez który abonament nas obowiązuje.

Jeśli mamy zarejestrowane urządzenie na poczcie i opłacaliśmy kiedyś abonament RTV, bardzo łatwo będzie wykazać pracownikom poczty, że przestaliśmy to robić. To z kolei może oznaczać, że czekają nas problemy. Jeśli abonamentu nigdy nie opłacaliśmy ani nie rejestrowaliśmy np. telewizora na poczcie, też możemy otrzymać karę, ale tylko wtedy, gdy udowodni się nam, że posiadamy odbiornik, za który nie płacimy.

Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wysyła pracowników, którzy przeprowadzają kontrole w domach. Na stronie poczty można przeczytać, że osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv. Powinna, bo nie ma takiego obowiązku. Pracownik poczty nie może bez naszej zgody przeszukiwać nam mieszkania, by sprawdzić, czy mamy radio lub telewizor. Konsekwencją za niewpuszczenie kontrolera jest jedynie… sporządzenie notatki z takiego zajścia i ponowienie próby kontroli w innym terminie, w którym również nie musimy wpuszczać pracownika poczty do domu.

zdjęcie główne: Joshua Rawson-Harris/Unsplash

Motyw