ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Abonament RTV 2023

Abonament RTV w 2023 będzie jeszcze droższy, bo przecież teraz jest za tani

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Media

Abonament RTV w 2023 roku będzie kosztował sporo więcej, niż dotychczas. Podwyżki zauważono w opublikowanym w Monitorze Polskim rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Podwyżki za opłatę abonamentową są znaczne, jeżeli spojrzymy na procentowe podwyżki. Osoby płacące za abonament RTV muszą więc przygotować się na kolejne podwyżki, których ostatnio w Polsce jest coraz więcej.

Abonament RTV w 2023 roku – ile będzie wynosiła opłata?

Wiadomo, że kiedy ceny idą w górę, następuje też waloryzacja i tak samo będzie w przypadku opłat za abonament RTV w 2023 roku. Dziś dowiedzieliśmy się, ile przyjdzie nam zapłacić miesięcznie za opłaty na rzecz abonamentu RTV w przyszłym roku. Wprawdzie podwyżka może wydawać się niewielka w skali miesiąca, ale już rocznie robi się z tego ładnych parę złotych. Tak więc mają prezentować się nowe ceny za abonament RTV w 2023 roku w ujęciu miesięcznym.

  • Za używanie odbiornika radiofonicznego – 8,70 złotych (do tej pory 7,50 zł miesięcznie, podwyżka o 16%)
  • Za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego – 27,30 złotych (do tej pory 24,50 złotych miesięcznie, podwyżka o 11,4%)

Jeżeli chodzi o wysokość opłat dla osób, które płacą „z góry” za konkretny okres, tych jeszcze nie poznaliśmy. Zapewne też będzie drożej, niż obecnie, skoro i opłaty miesięczne zostały podniesione. Przypomnijmy, że opłatę abonamentową muszą wnosić praktycznie wszyscy, choć z niej zwolnieni są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, pierwszą grupą inwalidzką, niezdolne do pracy, inwalidzi wojenni, wojskowi czy z wysokością emerytury nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji. W Polsce osób zwolnionych z opłat za abonament RTV jest około 3,7 miliona. Dodajmy także, że media publiczne w Polsce dostają odpowiednie rekompensaty, które ostatnimi laty wynosiły po około 2 miliardy złotych.

Abonament RTV jest opłatą obowiązkową dla wszystkich osób, które posiadają odbiornik radiowy bądź telewizyjny. Nie trzeba nawet z niego korzystać. Od dłuższego czasu mówi się też o tym, że planowane jest zlikwidowanie abonamentu RTV w Polsce, ale to dalej nieprzesądzona kwestia. Nic też nie przewiduje tego, by w najbliższych miesiącach cokolwiek miało się w tej sprawie zmienić.

Źródło: WirtualneMedia

Sprawdź najnowsze wpisy