LINKI AFILIACYJNE

Abonament RTV nie obowiązuje w przypadku Smart TV? Oto co mówią prawnicy, Poczta Polska i KRRiT

6 minut czytania
Komentarze

Teoretycznie abonament RTV powinni płacić wszyscy, niezależnie od tego, czy mają telewizor Smart TV, czy zwykły. Jedną z podnoszonych od dłuższego czasu wątpliwości jest jednak wpływ sposobu użytkowania sprzętu na opłatę. Okazuje się, że w niektórych przypadkach abonament RTV może nie być opłacany, choć wiele zależy od interpretacji przepisów.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

Abonament RTV. Mam Smart TV, czy muszę płacić?

Fot. Compare Fibre / Unsplash

Abonament RTV w Polsce budzi niemałe kontrowersje. Przepisy dotyczące tej opłaty pochodzą z 2005 roku. Mało kto mógł wtedy przewidywać, że w przyszłości wiele osób będzie używać telewizora tylko do gier i platform streamingowych, a nie do oglądania klasycznej telewizji. Tymczasem zgodnie z powszechnie obowiązującą opinią tylko przez posiadanie telewizora należy wnosić opłatę.

Przy tworzeniu przepisów o abonamencie raczej nie przewidziano, że pojawi się możliwość odbierania telewizji bez anteny i dekodera, a niektórzy będą traktowali telewizor jako ekran multimedialny. Na ten problem zwrócił uwagę portal Wirtualne Media, który zapytał prawniczkę, czy posiadając telewizor 65 cali lub inny Smart TV, korzystając wyłącznie z aplikacji typu Netflix, Player, Disney+ i nie mając anteny naziemnej, dekodera sieci kablowej ani platformy satelitarnej, trzeba płacić abonament.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media zwraca uwagę, że jest wiele rodzajów urządzeń i serwisów streamingowych. Niektóre dają dostęp tylko do serwisów VOD, inne także do telewizji linearnej. Jeśli urządzenie nie ma anteny naziemnej, dekodera ani satelity, a umożliwia jedynie korzystanie z Netflixa, YouTube’a itp., zdaniem prawniczki nie trzeba płacić abonamentu.

Wszelkie treści (filmy, seriale) dystrybuowane przez daną platformę, mogą być odtwarzane przez użytkownika na życzenie w dowolnym czasie. Dlatego osoba, która korzysta z usług tego rodzaju aplikacji czy platform, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej. Warunkiem jest jednak to, że urządzenie, z którego użytkownik korzysta, nie jest dostosowane jednocześnie do natychmiastowego odbioru programu. Chodzi więc o taką sytuację, gdy użytkownik ogląda materiały z telefonu, komputera, Smart TV lub innego urządzenia, które równocześnie nie jest podłączone do sygnału telewizyjnego.

Aleksandra Kolbusz, kancelaria Media dla portalu Wirtualne Media (wypowiedź z 2022 roku)

W ustawie abonamentowej jest bowiem mowa o „odbiorniku dostosowanym do natychmiastowego odbioru programu”. Smart TV niepodłączony do żadnych anten ani urządzeń operatora telewizji dostosowany nie jest.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

Co o abonamencie RTV mówi Poczta Polska?

placówka poczty polskiej, instytucji, która zajmuje się egzekwowaniem opłaty, jaką jest abonament RTV
Fot. Poczta Polska / materiały prasowe

Egzekwowaniem opłat związanych z abonamentem RTV zajmuje się Poczta Polska. Na stronie tej instytucji znajduje się istotny dla omawianego problemu fragment.

Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i odtwarzacze wideo, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także odbiornik telewizyjny niepodłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Strona Poczty Polskiej

Wydaje się zatem logiczne, że jeśli nie tylko nie oglądamy klasycznej telewizji na naszym Smart TV, ale w ogóle nie podłączyliśmy telewizora do żadnej anteny, dekodera, to abonamentu płacić nie musimy.

Kiedy nie trzeba płacić abonamentu RTV? Oto co twierdzi KRRiT

Dla pewności zapytaliśmy wprost Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, czy osoby posiadające telewizor smart TV niepodłączony do żadnej anteny ani dekodera, które oglądają na tym urządzeniu jedynie treści z platform streamingowych, mają obowiązek opłacania abonamentu RTV.

Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT w rozmowie z Android.com.pl zaznacza, że domniemywa się, iż osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny i telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Na obowiązek zapłaty nie wpływa zatem bezpośrednio to, czy faktycznie oglądamy telewizję, czy nie.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

To wiemy, ale co dokładnie oznacza stan umożliwiający natychmiastowy odbiór programu? Teresa Brykczyńska przywołuje tu dokładnie tę samą definicję, która widnieje na stronie Poczty Polskiej i cytowaliśmy ją kilka akapitów wcześniej. Rzecznik KRRiT dodaje jednak coś jeszcze.

Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 7 marca 2023 r. o sygn. akt II GSK 94/20, każde urządzenie techniczne, które spełnia ustawowy warunek, a więc umożliwia natychmiastowy odbiór programu, jest odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym.

Podstawowym kryterium jest zdolność urządzenia do odbioru programów bez względu na źródło poboru sygnału, np. antena czy złącze internetowe.

Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT dla Android.com.pl

Smart TV a abonament RTV. Podsumowanie

Ręka trzymająca pilot przed ekranem telewizora, na którym wyświetla się interfejs Netflix z listą top 10 seriali w Indonezji.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Obowiązek opłacania abonamentu RTV wynika nie z tego, czy faktycznie np. oglądamy telewizję, lecz z tego, czy nasze urządzenie umożliwia natychmiastowy odbiór programu. Problematyczne jest zdefiniowanie tego, czym dokładnie jest telewizor pozwalający na taki natychmiastowy odbiór.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

Zdaniem prawniczki Aleksandry Kolbusz, jeśli urządzenie nie ma anteny naziemnej, dekodera ani satelity, to abonamentu płacić nie trzeba. W tę teorię zdaje się także wpisywać zapis na stronie Poczty Polskiej. Informacje przekazane nam przez KRRiT wskazują jednak na dodatkowy aspekt: urządzenie może być uznane za zdolne do odbioru programów nie tylko dzięki antenie lub dekoderowi, ale również przez połączenie z internetem.

Teoretycznie abonament RTV nie jest dla nas obowiązkowy, jeśli telewizor pełni jedynie funkcję monitora. W sytuacji, gdy jest on jednak połączony z internetem i możliwe jest łatwe włączenie kanałów „klasycznej” telewizji, wiele zależy już od interpretacji.

POLECAMY: Nie tylko Polacy narzekają na abonament RTV. Sprawdziliśmy, ile płacą w innych krajach

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: wirtualnemedia.pl, Poczta Polska, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Nicolas J Leclercq / Unsplash

Motyw