Biały pojazd z dużym logo Telewizji Polskiej TVP i napisem "TELEWIZJA POLSKA". Likwidacja TVP oznacza, że może zniknąć

Abonament to za mało. TVP dostanie kolejne dwa miliardy dofinansowania

2 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że TVP w roku wyborczym otrzyma ogromne wsparcie od rządu. Ten zadbał bowiem o odpowiednie zapisy w nowej ustawie budżetowej, choć pieniądze przekazane na ten cel siłą rzeczy muszą pochodzić z podatków, a więc od nas wszystkich. Chodzi o rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu, poza państwowym nadawcą telewizyjnym na pieniądze mogą liczyć również Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie radiowe.

TVP znów z gigantycznym wsparciem

abonament rtv

Początkowo w projekcie przyszłorocznego budżetu o dodatkowych pieniądzach dla mediów publicznych nie było mowy. Teraz projekt trafił już do sejmu i można znaleźć w nim zapis o tym, że upoważnia się ministra finansów do przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Media publiczne mają dostać łącznie 1 mld 995 mln zł — podobne kwoty obowiązywały w ubiegłych latach, a ogromna większość pieniędzy trafiała do TVP.

Ponad dwa lata temu dodatkowe wsparcie mediów publicznych wzbudziło ogromne kontrowersje (opozycja apelowała o przeznaczenie tych środków na onkologię). Prezydent finalnie podpisał ustawę dającą ogromne środki TVP, jednak zrobił to w ostatnim możliwym momencie i próbując stawiać własne warunki. Od tamtego czasu rząd zmienił strategię i dodatkowe miliardy dla mediów publicznych zapisuje w ustawie budżetowej. Dzięki temu nie trzeba nic negocjować z prezydentem, bo ustawa budżetowa jest jedną z tych, do której prezydent nie ma prawa weta.

Jeśli opisywana kwestia w projekcie przyszłorocznego budżetu nie zostanie zmieniona, to w 2023 roku (w którym, przypomnijmy, odbędą się wybory parlamentarne), TVP otrzyma solidne wsparcie finansowe. Teoretycznie ma ono zaowocować realizowaniem misji publicznej, choć trudno nie odnieść wrażenia, że podobnie jak inne środki trafiające do nadawcy, pozwolą raczej realizować prymitywną propagandę. Biorąc pod uwagę arytmetykę sejmową, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało problemu z przegłosowaniem zmodyfikowanej ustawy.

Prawie dwa miliardy złotych to oficjalnie rekompensata za utracone wpływy z abonamentu związane z ustawowym zwolnieniem niektórych osób od tej opłaty. W rzeczywistości abonament RTV płaci mniej niż co dziesiąte gospodarstwo domowe.

źródło: Press, zdjęcie główne: Mufid Majnun/Unsplash, TVP

Motyw