Motorola razr zmartwychwstała i jest to na pewno istotny punkt w historii mobilnego rynku. Nie dość, że Amerykanie pokazali nowoczesne technologie w swoim portfolio na taką skalę, na którą nikt nie dawał szansy po przejęciu przez Lenovo, to jeszcze producentowi udało się w genialny sposób połączyć to ze swoim kultowym, a wręcz legendarnym modelem sprzed lat. Na wielu rynkach, nie tylko mobilnym, wyraźnie widać, że mania retro jest obecna – tyczy się to motoryzacji, komputerów (konsol), a także poniekąd w budownictwie. Łączenie starej wizji z nowymi technologiami ma od groma plusów, ale żeby je wydobyć, to trzeba naprawdę się postarać.

Legendy Androida… kiedyś to było

samsung galaxy s2

Na początku 2016 roku zakończyłem serię 20 tekstów Legendy Androida, w której przypominałem Wam kultowe smartfony sprzed lat. Tworząc wtedy te artykuły, nie myślałem o opisywanych modelach w kontekście, że mogłyby doczekać się one swojej nowoczesnej odsłony. Jednak dzisiaj tytułowa moda na reanimację może mieć uzasadnienie. Oczywiście już sam fakt, że to były smartfony sprawia, iż trudno o takie odświeżenie, jakie przygotowała Motorola, wskrzeszając telefon, nie smartfon z 2004 roku. Dlatego w tym momencie teoretycznie odpadają wszystkie chińskie firmy, które 15 lat temu nie istniały lub po prostu nie chciałyby przypominać swoich produktów z tego okresu, gdzie wszystko, co z Państwa Środka było określane mianem szmelcu.

Legendarny Samsung

samsung galaxy spica smartfon retro

Samsung również sprzed ery smartfonów nie był popularnym producentem, ale zanim pojawił się Android, to moim cichym marzeniem był G810 z Symbianem, niejako bezpośredni konkurent kultowej Nokii N95. Mimo wszystko Samsung z Symbianem nie był kultowy. To dopiero takie modele jak Spica i Galaxy S2 sprawiły, że dzisiaj wiele osób wspomina, jak kiedyś to było. O ile Galaxy S jest nadal rozwijany, to właśnie Galaxy Lite, Portal lub znany nam I5700 Spica mógłby zostać odświeżony. Tylko w jaki sposób dołączyć do tego nowoczesną technologię? To jest ten punkt, który będzie naprawdę ciężko przeskoczyć w reanimacjach legend, będące już smartfonami z dotykowymi wyświetlaczami. W końcu jak zachować oryginalny zamysł bez niszczenia designu, a jednak z dostosowaniem do dzisiejszych standardów?

W przypadku HTC legendą na pewno jest HD2

reanimacja legend

Dzisiaj już informowałem Was, że HTC może faktycznie szykować powrót wybranej legendy. W tym tekście wspomniałem, że Tajwańczycy próbowali już to robić w ramach odrodzenia serii Wildfire, ale nie wszystko zostało odpowiednio przemyślane i dzisiaj ta marka po prostu jest martwa. Dotychczas firma nie dotknęła kultowego HD2, ale jak go odświeżyć? Napakować mocnych podzespołów i…? Ponownie pojawia się problem, co w przypadku Samsunga. Może Wy widzicie tutaj jakieś zastosowanie elastycznych wyświetlaczy lub technologii przyszłości? Może współpraca z Microsoftem i odnowienie Windows Mobile?

Sony stawia na filmy, ale firma zna się też na grach

sony ericsson xperia play playstation

Sony, a właściwie Sony Ericsson jest kultowy, choć firma kompletnie odcina się od przeszłości, mimo że zmiany w kolejnych generacjach ich smartfonów są kosmetyczne. W końcu spójrzcie na wygląd Xperii 3, która nawiązuje do Xperii Arc. Japończycy obecnie przykładają dużo uwagi na nagrywanie i odtwarzanie filmów na urządzeniach mobilnych, choć wciąż uważam, że dział PlayStation powinien pomóc odrodzić się smartfonom. W tym wypadku technologie drastycznie się ulepszyły w stosunku do widocznej powyżej Xperii Play, smartfony dla graczy istnieją i na tym rynku można właśnie namieszać. Problemem ze świetnym i naszpikowanym technologiami PSP było to, że Sony nie miało doświadczenia – dzisiaj ono już jest i warto je wykorzystać. Jeśli jednak firma faktycznie miałaby reanimować coś naprawdę starego, to co powiecie na K750i? Może W800i z dodatkowym, wysuwanym wyświetlaczem?

Nokia już to robi, ale na inną skalę

nokia 8110

Odkąd Nokia należy ponownie do Finów, ale HMD Global, tak co roku poznajemy odświeżane, klasyczne telefony. Kultowa Nokia 3310, banana-phone, czyli 8110 istnieją dzisiaj, ale głównie w formie ciekawostki i na pewno nie są to modele naszpikowane nową technologią. Portfolio tego producenta jest tak ogromne, że znowu można by pomyśleć o wspomnianej już Nokii N95, może jakiejś klapce, aby ściągnąć pomysł z razr, a może N-Gage doczeka się reinkarnacji?

Czy nostalgia faktycznie buduje dobrą sprzedaż?

htc wildfire powrto e1 e2 e3 e plus

Na końcu nie możemy zapominać o tym, że nostalgia to jedno, a zarobek to drugie. Dlatego wiele osób wspaniale wspomina czasy świetności HTC, podczas gdy dzisiaj wybiera się nie markę, a relatywnie najlepszy stosunek możliwości do ceny. Co za tym idzie… rządzą Chińczycy. Dlatego też Motorola razr nie jest zwykłą klapką z dwoma, osobnymi wyświetlaczami, a z jednym, elastycznym, co drastycznie podniosło cenę, mimo że podzespoły są z przeciętnego średniaka.

Zobacz też: Sprzedaż smartfonów w Polsce w III kwartale 2019 roku.

Na końcu chciałbym poznać Waszą opinię na temat tej mody, która niewątpliwie będzie trwać. Motorola razr pokazała, że o reanimacji kultowych modeli sprzed lat mówi się na całym świecie, ale niekoniecznie musi to budować rewelacyjną sprzedaż. W końcu niedługo zapewne wiele chińskich firm też w swojej ofercie będzie miało klapkę z elastycznym wyświetlaczem, o czym świadczy między innymi patent Xiaomi.

PS. Smartfon z początku wpisu to prawdziwa legenda – HTC Legend.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.