ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera wyszukiwarki Bing

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 27 maja do 2 czerwca 2009 roku.

Premiera wyszukiwarki Bing

Wiele firm próbowało już zagrozić monopolowi Google. W tej kwestii bez wątpienia odznaczył się inny monopolista – Microsoft. Zacznijmy od początku. W 2003 roku Microsoft rozpoczął prace nad wyszukiwarką MSN Search, która światło dzienne ujrzała na początku 2005 roku. Nieco ponad rok później została ona przemianowana na Windows Live Search. Przeglądarka nie zagroziła monopolowi Google, osiągając w Stanach Zjednoczonych około 10% rynku. Microsoft nie poddał się i postanowił zacząć (przynajmniej oficjalnie) od zera. 1 czerwca 2009 roku pojawiła się testowa wersja wyszukiwarki Bing, po dwóch dniach została wersją finalną. Jednocześnie z sieci znikła wyszukiwarka Windows Live Search.

Jakie były zalety Binga? Trudno coś wymienić. Wyszukiwarka działa szybko (tak samo jak Google), była przejrzysta i to chyba wszystko. Problemem były braki w zindeksowanych stronach. Microsoft spotkał się z krytyką, mówiono że Bing to jedynie nowa nazwa Windows Live Search. Pojawiło się także rozwinięcie nazwy Bing „But It’s Not Google” (w tłumaczeniu „Ale to nie Google”). Dziś trzeba przyznać, że te zarzuty miały w sobie trochę racji. Popularność Binga w USA w zasadzie nie zmieniła się. Ogólnie na świecie Bing jest dziś drugą co do wielkości przeglądarką z udziałem wynoszącym… 5%. Ta wyszukiwarka nadal działa, ale został przez niemal wszystkich zapomniana.

Problemy w Yahoo

Pozostajemy w temacie wyszukiwarek. Nie jest tajemnicą, że Yahoo to obecnie cień samego siebie sprzed lat. Szefowie Yahoo parę lat temu szukali dla firmy nowego właściciela. W 2008 roku swoją ofertę złożył Microsoft, jednak Yahoo odrzuciło ją, była za niska. Dekadę temu dyrektor wykonawcza Yahoo poinformowała, ze firma nadal szuka nowego właściciela. Rzekomo nadal prowadzone były rozmowy z Microsoftem (omawiana wypowiedź miała miejsce na chwilę przed premierą Binga), ale charakter wypowiedzi miał sugerować, że raczej nic z tego nie będzie. Jednocześnie dyrektor uważała, że Yahoo ma lepszą markę niż Google i ma szanse na wygranie z rywalem.

Yahoo zostało wykupione w 2016 roku przez Verizona.

20 telefonów z Androidem w 2009 roku

Dekadę temu, podczas konferencji Google I/O 2009 Andy Rubin zapowiedział, że do końca roku ma ukazać się od 18 do 20 smartfonów z Androidem stworzonych przez 8-9 producentów. Szacunki te nie dotyczyły chińskich no-name’ów, których już wtedy było dość dużo. Z dzisiejszej perspektywy wiadomość jest błaha, jednak spójrzmy na to z perspektywy tamtych lat. Pierwszy telefon z Androidem zadebiutował 22 października 2008 roku, po nieco trochę ponad pół roku Google mogło pochwalić się współpracą z wieloma dużymi producentami, którzy traktowali Androida bardzo poważnie.

Asus Eee PC z Androidem

Seria notebooków Asus Eee PC bez wątpienia w swoim czasie zrobiła furorę i wprowadziła modę na małe laptopy. Dekadę temu Asus zaprezentował model Eee PC z Androidem. Oczywiście egzemplarz ten nie różnił się tylko systemem. Ówczesne Androidy raczej nie wspierały platformy x86, w związku z tym ten egzemplarz wyposażony był w Snapdragona S1. Po co to urządzenie powstało? Otóż nowy, otwarty system z dużą bazą aplikacji zdawał się idealną bazą dla takich urządzeń, producenci widzieli w Androidzie możliwość przełamania monopolu Microsoftu. Podobnych urządzeń powstało wiele, przeważnie były to jednak chińskie produkty mało znanych marek. Szczęścia próbowała także Motorola z modelem Atrix.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy