kalendarz

[Sprzed dekady] Mobilking sprzedany, start Windows Marketplace

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 13 do 19 maja 2009 roku.

Mobilking sprzedany

Mobilking był w swoim czasie największym polskim operatorem wirtualnym. Plan się udał – operator wykorzystując agresywną kampanię marketingową zdobył pokaźną bazę klientów i cenzurę reklamy telewizyjnej. Pojawił się tylko jeden problem – Mobilking nadal był operatorem wirtualnym, a kampania marketingowa pochłonęła budżet odpowiedni dla dużego operatora. Mimo dużej bazy abonentów i stałych zysków operator nie był w stanie odzyskać zainwestowanych pieniędzy, konieczne było podjęcie konkretnych decyzji. Planowano sprzedaż całości dorobku operatora, sprzedaż wartościowych elementów sieci (np. bazy klientów) lub zaprzestanie działalności. Choć wielu w to nie wierzyło, to udało się sprzedać Mobilkinga w całości, nowym właścicielem została polska spółka telekomunikacyjna MoCoHub Technology Development. Niestety, nie ujawniono kwoty, za jaką operator został sprzedany.

Mobilking był obecny na rynku do lutego 2015 roku, kiedy to sieć po wielu zmianach właściciela przestała świadczyć usługi telekomunikacyjne.

Start Windows Marketplace

Microsoft doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że ich system mobilny posiada wiele zaszłości i jest daleko w tyle za zdobywającym rynek iOS-em i Androidem. Nie było jednak za późno i gigant z Redmond podejmował kroki mające na celu unowocześnienie mobilnego Windowsa, choć i tak system ten miał zostać uśmiercony. Jedną z poważnych wad Windows Mobile był sklep z aplikacjami, którego zwyczajnie nie było. Wraz z wydaniem Windows Mobile 6.5 miał zostać wprowadzony sklep z aplikacjami Windows Marketplace. Oczywiście WM 6.5 zadebiutował kilka miesięcy później, ale Microsoft znacznie wcześniej umożliwił deweloperom przesyłanie swoich aplikacji. Wbrew pozorom mimo braku oficjalnego sklepu wcale nie było ich mało, brakowało tylko jednego miejsca łatwo dostępnego z telefonu, gdzie byłyby zebrane. W tamtym czasie aplikacji trzeba było szukać na stronach ich deweloperów lub portalach zajmujących się zbieraniem takich aplikacji, gdzie jednak nie koniecznie były aktualne.

Windows Marketplace dla Windows Mobile 6.5 już nie istnieje. Microsoft w 2011 roku zablokował możliwość dodawania i aktualizowania aplikacji, rok później Windows Marketplace ostatecznie przestał istnieć. Użytkownicy zostali pozbawieni czegoś, za co tak naprawdę zapłacili, jednak Microsoft w tamtym czasie niezbyt przejmował się użytkownikami uśmiercanych platform, czego efekty widzimy do dziś.

Przystawka do telewizora z Androidem

Zaraz po premierze Androida pojawiało się wiele propozycji jak można ten system wykorzystać. Na rynku pojawiła się nowa, dość dopracowana i otwarta platforma mobilna, z którą można było zrobić wszytko i wielu producentów chciało coś z tym zrobić. Pojawiały się propozycje stworzenia np. notebooka z Androidem (próbowano przez wiele lat) i paru innych urządzeń. Jedną z propozycji była przystawka do telewizora. Dotychczas jedynym rozwiązaniem był Linux, jednak Android okazał się bardziej przyjazny dla użytkownika. Na powyższym zdjęciu widzimy prototyp japońskiej firmy ISB Corp. Nic mi nie wiadomo na temat wprowadzenia urządzenia tej firmy na rynek, jednak produkt był dalej rozwijany, o czym świadczy film  listopada 2009 roku:

Zobacz też:

Motyw