Sztuczna inteligencja podbija świat technologii, w tym także mobilnej. Smartfony stają się coraz mądrzejsze, a producenci chwalą się wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swoich produktach. Co tak naprawdę je wyróżnia i które telefony można uznać za najbardziej inteligentne smartfony?

Najbardziej inteligentne smartfony

Huawei Mate 20 Pro

Producent niejednokrotnie zaznaczał, że w Mate 20 Pro zamontowany jest procesor Kirin 980 z dwoma NPU. Odpowiadają one za takie funkcje jak dopasowanie scen podczas robienia zdjęć, rozpoznawanie twarzy, sortowanie fotografii, czy bezpośrednie tłumaczenie tekstu bez połączenia internetowego.

Google Pixel 3 (XL)

We flagowcach Google AI również pełni znaczącą rolę. Po pierwsze asystent językowy Google uczy się znacznie więcej, po drugie aparat, który składa się jedynie z jednego obiektywu jest wyjątkowo „smart”. Opracowane oprogramowanie zapewnia świetne wyniki bazując na najnowszym procesorze Snapdragon.

Huawei P20 (Pro) i Honor 10

Nieco starsze flagowce Huawei również mogą poszczycić się sztuczną inteligencją. Zamontowany w nich Kirin 970 ma jeden NPU. Funkcje tych urządzeń nie różnią się znacznie od tych, jakie zobaczymy w Mate 20 i Mate 20 Pro. Jednak należy mieć na uwadze, że Kirin 970 jest wolniejszy, a jego „smart rezultaty” mogą być nieco gorsze – jak np. mocno podkoloryzowane niebo podczas wykrycia sceny „niebieskie niebo”, czego już w Mate 20 Pro nie ma.

Zobacz także: Czy dział mobilny Sony umiera?

iPhone XS i XS Max

Przy poruszeniu tematu inteligentnych smartfonów, nie mogło zabraknąć najnowszych urządzeń Apple. Są one wyposażone w procesor A12 Bionic, który jest najszybszym chipsetem z AI dostępnym obecnie na rynku. Ośmiordzeniowy chipset oblicza pięć trylionów operacji arytmetycznych na sekundę w samej jednostce NPU, co jest imponującą liczbą. Apple specjalizuje się w aplikacjach AR, w których ważne jest, aby rozpoznać otoczenie tak szybko i dokładnie, jak to możliwe. Żadne urządzenie nie robi tego tak dobrze, jak smartfony firmy z Cupertino.

Galaxy S9 i S9+ oraz Galaxy Note9

Na początku należy zaznaczyć, że smartfony Samsunga nie mają dedykowanego NPU. Jednakże sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w Bixby 2.0. AI ma pomóc w połączeniu asystenta z siecią domową, czy urządzeniami kuchennymi (np. inteligentne lodówki) lub Family Hub.

Najbardziej inteligentne smartfony – czym objawia się sztuczna inteligencja?

Podsumowując rozważania na temat najbardziej inteligentnych smartfonów, można stwierdzić, że póki co AI sprowadza się do trzech obszarów:

  • Rozpoznawanie zdjęć i filmów – wykrywanie obiektów przed kamerą, dostosowanie opcji zdjęć i filmów oraz katalogowanie obrazów na podstawie ich zawartości. Są to możliwości, które można łatwo zoptymalizować za pomocą narzędzi AI takich jak układy uczenia maszynowego lub algorytmy. To właśnie robią Google, Huawei i Apple z ich rozwiązaniami sztucznej inteligencji.
  • Język i tłumaczenie – uczenie maszynowe jest doskonałym sposobem rozpoznawania wzorców w języku mówionym. Służy do rozpoznawania poleceń kierowanych do inteligentnych głośników, nawet na odległość lub z hałasem w tle. Pomaga to Alexie, Siri, Cortanie i innym popularnym asystentom komunikować się lepiej. Usługi tłumaczeniowe są również ważne w dziedzinie komunikacji. Tłumacz Microsoftu i DeepL polegają głównie na sztucznej inteligencji, aby uzyskać bardziej naturalne wyniki tłumaczenia.
  • Wydajność i żywotność baterii – wykonywanie zadań wykorzystujących funkcje sztucznej inteligencji powoduje mniejsze wyczerpywanie się baterii i większą skuteczność. Im więcej narzędzi sztucznej inteligencji jest używanych w sposób rozsądny, tym większa jest potencjalna możliwość wydłużenia żywotności baterii.

Źródło: androidpit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.