ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Poznajcie dwustronne PDA i niewydany prototyp Sony Ericssona

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 28 maja do 3 czerwca 2008 roku.

Premiera Mio Leap K1

Często narzeka się na to, że dzisiejsze smartfony nie wprowadzają żadnych rewolucyjnych rozwiązań w swojej budowie. Niektórzy bronią producentów tym, że przecież nic nie da się zrobić z ogólnie przyjętą formą smartfona. To bzdura, co 10 lat temu pokazała firma Mio prezentując model Leap K1. To dziwaczne urządzenie było tak naprawdę połączeniem klasycznej komórki i PDA. Specyfikacja prezentowała się następująco:

  • Wyświetlacz: 320×240 px
  • RAM: 64 MB
  • Flash: 2 GB
  • CPU: Samsung 2443 400 MHz
  • Łączność: Bluetooth, EDGE, GPS
  • System: Windows Mobile 6.1 Professional

Głównym atutem urządzenia była możliwość korzystania z wygodnej komórki i GPS-a z dużym wyświetlaczem.

Kolejne informacje na temat Androida

10 lat temu technologiczny świat wyczekiwał premiery pierwszego telefonu z Androidem – HTC Dream. Co prawda było już coś wiadomo na temat systemu, jednak reszta pozostawała tajemnicą. Tymczasem na stronie android.com zaczęły pojawiać się pierwsze slajdy zachwalające system. Według nich nadchodzący Android miał łączyć zalety konkurencyjnych systemów i wprowadzić przydatne funkcje od Google. Czy ktoś wierzył w sukces Androida? Warto przytoczyć tu pewien komentarz:

chyba ciężko będzie mu odebrać rynek windowsowi i symbianowi

Kto by pomyślał, że tak się to skończy…

Zobacz też: Dokładnie 10 lat temu ogłoszono rewolucję, bez której świat wyglądałby inaczej

Orange kupił sprzęt do technologii CDMA

PTK Centertel poinformowało o nawiązaniu współpracy z Huaweiem w celu zakupu sprzętu do technologii CDMA. Był to standard pozwalający na dostarczanie internetu za pomocą częstotliwości 450 MHz, którą wykorzystywała wyłączaną w tamtym czasie sieć NMT. Rozwiązanie to świetnie sprawdzało się tam, gdzie zasięg sieci 3G był zbyt słaby, technologia CDMA podobnie jak NMT była bardzo odporna na zakłócenia. Orange w celu budowy sieci złożył propozycje firmom Nortel, Alcatel-Lucent, ZTE i Huawei, wygrał ten ostatni. Sieć CDMA faktycznie sprawdzała się, jednak nieco później zadebiutowała technologia LTE, i CDMA stało się zbędne. Ostatecznie sieć CDMA wyłączono w 2017 roku, korzystało z niej już tylko 20 tysięcy klientów.

Zobacz też: [Jak to działało] Sieć NMT – telekomunikacja na początku lat 90

Sony Ericsson G702c

10 lat temu wyciekł film, na którym uwieczniony został prototypowy egzemplarz telefonu Sony Ericssona, który nosił kodową nazwę BeiBei. Tym tajemniczym telefonem jest słynny G702c – model, który nigdy nie wszedł do produkcji, projekt został uśmiercony na krótko przed jej rozpoczęciem. Oczywiście w momencie gdy wyciekł wspomniany film nikt jeszcze o tym nie wiedział. Dlaczego tak się stało? Nokia przejęła Symbiana, Sony Ericsson stracił licencję na wykorzystywanie go w swoich telefonach, przez co musiał porzucić rozwój nakładki UIQ i wszystkich niewydanych urządzeń.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy