W 2007 roku nastąpiło wiele mobilnych rewolucji, które sprawiły, że dzisiaj nie istnieje już Windows Mobile, Symbian i BlackBerry OS. Na znaczeniu stracił Sony Ericsson, Nokia wręcz upadła, a wspomniane BlackBerry musiało zmienić swój profil działalności. Mieszać na rynku zaczęło Apple, które 29 czerwca 2007 roku zaprezentowało pierwszego iPhone’a. Google poszło za ciosem i równo 10 lat temu, 5 listopada 2007 roku, ogłosiło powstanie nowego systemu operacyjnego – Androida.

Wszyscy tego dnia oczekiwali prezentacji gPhone’a, czyli Google Phone’a. W końcu Amerykanie dwa lata wcześniej wykupili Androida od m.in. Andyego Rubina. Tak, tego samego pana, który w tym roku zachwycił i zmieszał z błotem wszystkich fanów Essential Phone. Wróćmy do Google. Na zorganizowanej przez giganta z Mountain View konferencji to nie Android był najważniejszą informacją.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

 

OHA, czyli Open Handset Alliance

Czym wyróżnia się Android? Tym, że to otwarty system i Google wiedziało, że na takich zasadach może zawojować mobilny rynek. Dokładnie 10 lat temu oficjalnie ogłoszono założenie OHA, którego zadaniem jest zjednoczyć największe firmy z branży w celu ujednolicenia otwartych standardów. Nie tylko Google było zainteresowane rozwojem urządzeń mobilnych i wszystkiego, co z nimi związane. Już na samym początku z Amerykanami współpracowały takie firmy jak: Motorola, HTC, T-Mobile, Intel, Qualcomm czy też Nvidia. Dzisiaj do OHA należy ponad 80 największych firm z całego świata. Oczywiście zapomnijcie, że na liście członków znajdziecie Apple czy też Microsoft. Tego dnia te firmy (oraz Palm, Nokia) zareagowały jednoznacznie – oficjalnie pojawiły się oświadczenia, że Google nie jest dla nich żadnym zagrożeniem. O ironio…

 

Android SDK tydzień później

Pierwszy zestaw narzędzi dla programistów (SDK – Software Development Kit) został udostępniony 12 listopada 2007 roku. Cieszył się dużym zainteresowaniem, ale opinie nie były jednoznaczne. Programiści narzekali na różnorakie błędy, braki w dokumentacji i niejednolitego systemu raportowania błędów. Jednak to nie oznacza, że wszyscy odpuścili. Zaczęły pojawiać się pierwsze tytuły na Androida, które były wzmagane różnymi konkursami organizowanymi przez Google. Czy wiecie jaka aplikacja – zewnętrzna – faktycznie była tą pierwszą? Nawiązując do ironii Nokii sprzed dekady – Wąż.

 

Google wiedziało, czym wygrać

Zwróćcie uwagę, że mówimy o 2007 roku. Android już mógł się pochwalić aplikacjami w liczbie kilku tysięcy, a jeszcze nie zostało zaprezentowane żadne urządzenie. Pierwsze prototypy zaczęły pojawiać się na targach Mobile World Congress w 2008 roku, żeby HTC Dream miał swoją oficjalną premierę w ostatnim kwartale tego roku. Przez wiele lat Apple i Google konkurowało w jakości – częściej ilości – gier oraz programów dostępnych w marketach ich systemów. Przez długi czas to iPhone OS/iOS wygrywał, ale od dawna Sklep Play wyprzedził „Jabłuszko”, więc sam temat do porównań temat ucichł. Bada, Windows Phone i inne systemy, które przez te 10 lat próbowały zaistnieć przegrały na tym polu, więc przegrały też ogólnie.

Zobacz też: Poprawne ułożenie składników w burgerze to nie byle jaka drobnostka – Google coś o tym wie.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie inne wydarzenia miały miejsce 10 lat temu to gorąco zapraszam Was do artykułów Adriana w ramach cyklu Sprzed dekady. Tymczasem świętujmy 10. rocznicę powstania OHA, bez którego Android od Google nie mogłoby istnieć.
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.