google android oha

Dokładnie 10 lat temu ogłoszono rewolucję, bez której świat wyglądałby inaczej

3 minuty czytania
Komentarze

W 2007 roku nastąpiło wiele mobilnych rewolucji, które sprawiły, że dzisiaj nie istnieje już Windows Mobile, Symbian i BlackBerry OS. Na znaczeniu stracił Sony Ericsson, Nokia wręcz upadła, a wspomniane BlackBerry musiało zmienić swój profil działalności. Mieszać na rynku zaczęło Apple, które 29 czerwca 2007 roku zaprezentowało pierwszego iPhone’a. Google poszło za ciosem i równo 10 lat temu, 5 listopada 2007 roku, ogłosiło powstanie nowego systemu operacyjnego – Androida.

Wszyscy tego dnia oczekiwali prezentacji gPhone’a, czyli Google Phone’a. W końcu Amerykanie dwa lata wcześniej wykupili Androida od m.in. Andyego Rubina. Tak, tego samego pana, który w tym roku zachwycił i zmieszał z błotem wszystkich fanów Essential Phone. Wróćmy do Google. Na zorganizowanej przez giganta z Mountain View konferencji to nie Android był najważniejszą informacją.

OHA, czyli Open Handset Alliance

Czym wyróżnia się Android? Tym, że to otwarty system i Google wiedziało, że na takich zasadach może zawojować mobilny rynek. Dokładnie 10 lat temu oficjalnie ogłoszono założenie OHA, którego zadaniem jest zjednoczyć największe firmy z branży w celu ujednolicenia otwartych standardów. Nie tylko Google było zainteresowane rozwojem urządzeń mobilnych i wszystkiego, co z nimi związane. Już na samym początku z Amerykanami współpracowały takie firmy jak: Motorola, HTC, T-Mobile, Intel, Qualcomm czy też Nvidia. Dzisiaj do OHA należy ponad 80 największych firm z całego świata. Oczywiście zapomnijcie, że na liście członków znajdziecie Apple czy też Microsoft. Tego dnia te firmy (oraz Palm, Nokia) zareagowały jednoznacznie – oficjalnie pojawiły się oświadczenia, że Google nie jest dla nich żadnym zagrożeniem. O ironio…

Android SDK tydzień później

Pierwszy zestaw narzędzi dla programistów (SDK – Software Development Kit) został udostępniony 12 listopada 2007 roku. Cieszył się dużym zainteresowaniem, ale opinie nie były jednoznaczne. Programiści narzekali na różnorakie błędy, braki w dokumentacji i niejednolitego systemu raportowania błędów. Jednak to nie oznacza, że wszyscy odpuścili. Zaczęły pojawiać się pierwsze tytuły na Androida, które były wzmagane różnymi konkursami organizowanymi przez Google. Czy wiecie jaka aplikacja – zewnętrzna – faktycznie była tą pierwszą? Nawiązując do ironii Nokii sprzed dekady – Wąż.

Google wiedziało, czym wygrać

Zwróćcie uwagę, że mówimy o 2007 roku. Android już mógł się pochwalić aplikacjami w liczbie kilku tysięcy, a jeszcze nie zostało zaprezentowane żadne urządzenie. Pierwsze prototypy zaczęły pojawiać się na targach Mobile World Congress w 2008 roku, żeby HTC Dream miał swoją oficjalną premierę w ostatnim kwartale tego roku. Przez wiele lat Apple i Google konkurowało w jakości – częściej ilości – gier oraz programów dostępnych w marketach ich systemów. Przez długi czas to iPhone OS/iOS wygrywał, ale od dawna Sklep Play wyprzedził „Jabłuszko”, więc sam temat do porównań temat ucichł. Bada, Windows Phone i inne systemy, które przez te 10 lat próbowały zaistnieć przegrały na tym polu, więc przegrały też ogólnie.

Zobacz też: Poprawne ułożenie składników w burgerze to nie byle jaka drobnostka – Google coś o tym wie.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie inne wydarzenia miały miejsce 10 lat temu to gorąco zapraszam Was do artykułów Adriana w ramach cyklu Sprzed dekady. Tymczasem świętujmy 10. rocznicę powstania OHA, bez którego Android od Google nie mogłoby istnieć.

Motyw