kalendarz

[Sprzed dekady] HTC zadomawia się w Polsce, Microsoft vs Komisja Europejska

2 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 7 do 13 maja 2008 roku.

HTC zadomawia się w Polsce

logo htc

10 lat temu HTC dość dobrze radziło sobie w Polsce. Co prawda urządzenia tajwańskiej korporacji nie były sprzedawane pod ich marką, a np. jako MDA, jednak mimo wszystko firma była liczącym się graczem. Z tego powodu HTC uruchomiło polską wersję strony internetowej. Wbrew pozorom był to ważny krok, od tej pory Polacy mogli nie tylko poznać informacje na temat ostatnich premier, ale także uzyskać dostęp do poradników i plików z oprogramowaniem, co wcześniej było problematyczne.

Problemy z Service Pack 3

Windows XP to już od dawna przeszłość, dziś mamy Windowsa 10 i jego ciągłe problemy z aktualizacjami. Kiedyś wcale nie było inaczej, warto tu wspomnieć problemy jakie spotkały użytkowników Windowsa XP po instalacji paczki Service Pack 3. Użytkownicy zgłaszali, że system potrafił się restartować bez powodu, zawieszać, a czasem pojawiały się także problemy ze startem. Za przyczynę uznano konflikty z oprogramowaniem już zainstalowanym na komputerze. Ponadto poważnym problemem była blokada możliwości usunięcia Internet Explorera 7, co jednocześnie uniemożliwiło powrót do starszej wersji.

Microsoft w tarapatach

Microsoft ma dość pokaźne doświadczenie w walce z Komisją Europejską. Dokładnie 10 lat temu korporacja z Redmond złożyła odwołanie od wyroku KE. Sprawa była warta świeczki, Microsoft musiałby zapłacić karę za niepodporządkowanie się decyzjom Komisji Europejskiej i odsetki za każdy dzień zwłoki od 26 czerwca 2006 roku. Razem było to 899 milionów dolarów. O co poszło? Głównie o implementowanie swoich rozwiązań w sprzedawanych systemach operacyjnych. Microsoft pod naciskiem Unii Europejskiej musiał wydać Windowsa z literka N, który został pozbawiony odtwarzacza Windows Media Player. Co ciekawe z wersji tej nie było absolutnie żadnego pożytku, Komisja Europejska wywalczyła coś, czego nikt nie chciał kupić. Oczywiście to nie wszystko, Microsoft musiał udostępnić dokumentację protokołów sieciowych, dzięki czemu dziś możliwa jest bezproblemowa wymiana danych między Windowsem i Linuksem poprzez sieć LAN. Jednocześnie toczyło się postępowanie w sprawie integrowania Internet Explorera z Windowsem (na wniosek Opery) oraz parę postępowań dotyczących pakietów .NET Framework i Office 2007.

25-letni błąd

Jak długo można nie zauważać błędu? 10 lat temu programista systemu BSD zauważył, że program Samba odpowiedzialny za transmisję plików z np. Windowsem zawiesza się. Problem zdiagnozowano – winna była implementacja Samby s systemie BSD. Problemy pierwszy raz pojawiły się w wydaniu BSD z… 1983 roku.

Zobacz też:

Motyw