kalendarz

[Sprzed dekady] Poznajcie przewidywaną przez Microsoft popularność Windows Phone

2 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 14 do 20 maja 2008 roku.

Jak Microsoft widział przyszłość mobilnego Windowsa?

HTC HD7

W 2008 roku pojęcie smartfona w zasadzie nie istniało. Mówiło się o telefonach z systemami operacyjnymi, urządzenia z Windowsem były określane jako PDA, urządzenia Apple były (i nadal są) iPhone’ami, urządzenia Nokii były po prostu telefonami z Symbianem. Wśród tych systemów król był tylko jeden – Windows Mobile 6. Co prawda nie odzwierciedlały tego statystyki, ponieważ stanowił on jedynie 13% ówczesnych smartfonów, jednak w kwestii funkcjonalności system ten był nie do pokonania. Jego największym konkurentem był mający 67% rynku Symbian. Istniało jeszcze mające 10% BlackBerry, ale po te rozwiązania sięgała konkretna grupa klientów. Microsoft mimo wszystko miał nadzieję na poprawę sytuacji, przewidywał że do 2012 roku osiągnie aż 40% rynku. Oczywiście pominięto tutaj jeszcze nieistniejącego Androida, zielony robot pojawił się nieco później. Czy plan Microsoftu mógł się udać? Jak najbardziej tak, lekko podrasowany Windows Mobile 6 nie miał co prawda szans z wiernymi klientami Nokii, jednak mógł znaleźć sobie nowych i walczyć z Apple. Niestety, już wtedy trwały prace nad kafelkowym Windowsem i omawiane ambitne plany nie miały żadnych szans.

Motorola w tarapatach

Motorola wprowadzając serię RAZR umocniła swoja pozycję na świecie. Telefony te świetnie się sprzedawały, a słupki sprzedaży rosły jak szalone. Producent ten popełnił jednak ogromny błąd – zaprzestał dalszego rozwoju serii. W efekcie w 1 kwartale 2008 roku udział Motoroli spadł o 25%, zyskał na tym Samsung i LG. Motorola zapowiedziała wprowadzenie nowych urządzeń i wydzielenie działu mobilnego od reszty firmy, co miało pomóc w przywróceniu jego rentowności. Wszyscy wiemy jak się skończyło – dział mobilny Motoroli został ostatecznie sprzedany.

Podzespoły Samsunga w Nokiach

matryca CMOS

Dziś Samsung jest jednym z największych producentów układów scalonych do telefonów. Zaopatruje się u niego Apple, na jego kościach pamięci działają najwydajniejsze telefony na rynku. Tradycja współpracowania z innymi producentami jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się nam to wydawać. Otóż w 2008 roku Nokia podpisała z Samsungiem umowę na dostarczanie matryc CMOS 5 MPx i ich kontrolerów. Nowe matryce miały znaleźć się w telefonach Nokii z niskiej i średniej półki, wcześniej dostarczała je firma STMicroelectronics. W najdroższych telefonach umieszczano aparaty firm OmniVision i Aptina, ich nie dotknęła wspomniana umowa.

Zobacz też:

Motyw