Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 14 do 20 maja 2008 roku.

Jak Microsoft widział przyszłość mobilnego Windowsa?

HTC HD7

W 2008 roku pojęcie smartfona w zasadzie nie istniało. Mówiło się o telefonach z systemami operacyjnymi, urządzenia z Windowsem były określane jako PDA, urządzenia Apple były (i nadal są) iPhone’ami, urządzenia Nokii były po prostu telefonami z Symbianem. Wśród tych systemów król był tylko jeden – Windows Mobile 6. Co prawda nie odzwierciedlały tego statystyki, ponieważ stanowił on jedynie 13% ówczesnych smartfonów, jednak w kwestii funkcjonalności system ten był nie do pokonania. Jego największym konkurentem był mający 67% rynku Symbian. Istniało jeszcze mające 10% BlackBerry, ale po te rozwiązania sięgała konkretna grupa klientów. Microsoft mimo wszystko miał nadzieję na poprawę sytuacji, przewidywał że do 2012 roku osiągnie aż 40% rynku. Oczywiście pominięto tutaj jeszcze nieistniejącego Androida, zielony robot pojawił się nieco później. Czy plan Microsoftu mógł się udać? Jak najbardziej tak, lekko podrasowany Windows Mobile 6 nie miał co prawda szans z wiernymi klientami Nokii, jednak mógł znaleźć sobie nowych i walczyć z Apple. Niestety, już wtedy trwały prace nad kafelkowym Windowsem i omawiane ambitne plany nie miały żadnych szans.

Motorola w tarapatach

Motorola wprowadzając serię RAZR umocniła swoja pozycję na świecie. Telefony te świetnie się sprzedawały, a słupki sprzedaży rosły jak szalone. Producent ten popełnił jednak ogromny błąd – zaprzestał dalszego rozwoju serii. W efekcie w 1 kwartale 2008 roku udział Motoroli spadł o 25%, zyskał na tym Samsung i LG. Motorola zapowiedziała wprowadzenie nowych urządzeń i wydzielenie działu mobilnego od reszty firmy, co miało pomóc w przywróceniu jego rentowności. Wszyscy wiemy jak się skończyło – dział mobilny Motoroli został ostatecznie sprzedany.

Podzespoły Samsunga w Nokiach

matryca CMOS

Dziś Samsung jest jednym z największych producentów układów scalonych do telefonów. Zaopatruje się u niego Apple, na jego kościach pamięci działają najwydajniejsze telefony na rynku. Tradycja współpracowania z innymi producentami jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się nam to wydawać. Otóż w 2008 roku Nokia podpisała z Samsungiem umowę na dostarczanie matryc CMOS 5 MPx i ich kontrolerów. Nowe matryce miały znaleźć się w telefonach Nokii z niskiej i średniej półki, wcześniej dostarczała je firma STMicroelectronics. W najdroższych telefonach umieszczano aparaty firm OmniVision i Aptina, ich nie dotknęła wspomniana umowa.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.