Grupa osób z identyfikatorami i statuetkami stojąca przed banerem "Huawei ICT Competition 2023-2024 Europe".

Polscy studenci w czołówce Europy podczas konkursu Huawei ICT Competition Europe

5 minut czytania
Komentarze

Studenci z Politechniki Poznańskiej znaleźli się na podium prestiżowego konkursu Huawei ICT Competition Europe. Udział naszego kraju w tym roku jest szczególny – Polska miała największą liczbę drużyn w finałach regionalnych, dzięki czemu aż 15 studentów odebrało nagrody konkursowe. Rozdanie nagród 8. edycji wydarzenia miało miejsce w Stambule, w Turcji. Redakcja Android.com.pl była obecna na wydarzeniu – podczas spotkań z laureatami miałam okazję zapytać ich o wyzwania, jakim musieli stawić czoło podczas kolejnych etapów zmagań.

Jak przebiegała 8. edycja Huawei ICT Competition Europe?

Huawei ICT Competition Europe. Duża grupa ludzi pozuje na zdjęciu na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród Huawei ICT Competition 2023-2024 w Europie.
Laureaci oraz goście specjalni na scenie Huawei ICT Competition Europe. Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

25 kwietnia w Stambule miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w ramach 8. edycji Huawei ICT Competition Europe 2023-2024. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 uczestników, w tym studentów, przedstawicieli rządów, naukowców, liderów branży oraz dziennikarzy z przynajmniej 10 krajów i regionów Europy.

Konkurs, zorganizowany przez Huawei pod hasłem „Connection, Glory, Future”, miał na celu rozwijanie wiedzy i umiejętności praktycznych w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jim Lu, prezes Huawei w Europie, podkreślił, że od początku konkursu w 2015 roku wzięło w nim udział ponad 700 000 osób.

Huawei jest w Europie, dla Europy. Cenimy europejskie talenty i zamierzamy przeszkolić 100 000 osób w ciągu najbliższych pięciu lat, aby wspierać ich rozwój

Jim Lu, prezes Huawei w Europie podczas Huawei ICT Competition Europe

Silna reprezentacja z Polski

Grupa pięciu osób pozujących na czerwonym dywanie na wydarzeniu Huawei ICT Competition 2023-2024 w Europie, z kamerą filmową z prawej strony.
Zespół Ploud oraz redaktorka Android.com.pl Dominika Kobiałka. Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Konkurs w Europie obejmował cztery ścieżki tematyczne: innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji, sieci, chmury obliczeniowej i computing. Uczestniczyło w nim ponad 700 osób z 22 krajów i ponad 100 uczelni. Zespoły, które zajęły pierwsze miejsca, pochodziły z MEF University w Turcji, Politechniki Poznańskiej, K Labs we Włoszech oraz Uniwersytetu Technicznego w Erzurum. Zwycięzcy wezmą udział w majowych Finałach Globalnych w Szenzhen w Chinach.

Reprezentacja Politechniki Poznańskiej składająca się z pięciu drużyn, odniosła sukces, umieszczając cztery zespoły na podium w ścieżce sieciowej i jeden w ścieżce chmurowej.

Zespół 1 (Network Enthusiasts)

 • Jakub Bonczyk
 • Jan Szolc
 • Krzysztof Maciejewski

Zespół 2 (netJAM)

 • Arkadiusz Niedziela
 • Jan Pokrywczyński
 • Maksymilian Grodzki

Zespół 3 (PingPongers)

 • Krzysztof Skrobała
 • Mateusz Idziejczak
 • Bartosz Barszcz

Zespół 4 (home.arpa)

 • Mikołaj Doktór
 • Weronika Strzyżewska
 • Bartłomiej Bil

Zespół 5 (Ploud)

 • Maciej Kowalski
 • Kacper Babiak
 • Alan Gradecki
Grupa osób na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród, stoi przed dużym ekranem wyświetlającym informacje o zwycięzcach.
Zespół netJAM odbierający nagrody na Huawei ICT Competition Europe. Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Studenci, aby dojść do etapu finałowego, musieli przejść poziom lokalny, następnie poziom regionalny, z którego wyłoniło się 15 zwycięzców. Ze strony uczelni Programem ICT zajmuje się prof. Piotr Zwierzykowski. Opiekę nad poszczególnymi grupami sprawował zarówno prof. Zwierzykowski, jak również dr Paweł Pirosz oraz dr Marek Michalski. 

Studenci Politechniki Poznańskiej już po raz trzeci wzięli udział w etapie globalnym konkursu Huawei ICT Competition, tym razem na ścieżkach sieciowej i chmurowej. Ten rok jest jednak dla nas wyjątkowy ze względu na liczną grupę studentów naszej uczeni, która znalazła się w ścisłym europejskim finale konkursu. To dla nas powód do dumy i radości. Cieszymy się, że możemy zapewnić naszym studentom udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Jestem przekonany, że udział w konkursie pomoże naszym studentom osiągnięciu kolejnych sukcesów.

dr hab. inż. Piotr Zwierzykowski, profesor Politechniki Poznańskiej

Studenci z zespołu netJAM i Ploud opowiadają o swoich doświadczeniach

Cztery osoby rozmawiają przed ścianką reklamową z logo Huawei podczas Europejskich Zawodów ICT Huawei 2023-2024.
Studenci z zespołu Plaud dzielą się wrażeniami z konkursu. Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Na konferencji zapytałam laureatów konkursu o to, jak wyglądała ich ścieżka do finału oraz ile pracy poświęcili, aby znaleźć się w europejskiej czołówce. Uczestnicy opowiedzieli, że droga do osiągnięcia tak znaczącego sukcesu była pełna wyzwań.

Było dużo pracy własnej. Mimo że otrzymaliśmy sporo dokumentacji i prezentacji do nauki, zadania podczas konkursu były inne niż opisane w materiałach i wymagało to od nas dopasowania rozwiązań do konkretnego przypadku.

Arkadiusz Niedziela z zespołu netJAM w rozmowie z Android.com.pl

Przygotowania rozpoczęły się wiele miesięcy przed finałami, wymagając od nich nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych związanych z nowoczesnymi technologiami ICT.

Największym wyzwaniem dla nas były sieci WLAN. W tym przypadku mieliśmy kłopot z dostępem do dokumentacji. Było to trudniejsze niż to, czego się spodziewaliśmy.

Arkadiusz Niedziela z zespołu netJAM w rozmowie z Android.com.pl
Grupa ludzi na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród konkursu Huawei ICT 2023-2024 w Europie, sala konferencyjna z krzesłami i oświetleniem scenicznym.
Wszyscy finaliści na scenie Huawei ICT Competition Europe. Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Studenci mają świadomość, że finał takiego konkursu otworzy im wiele ścieżek przyszłej kariery.

Uczestnictwo w konkursie bardzo dobrze będzie wyglądało w CV. Na pewno będę się tym chwalił na rozmowach kwalifikacyjnych.

Kacper Babiak z zespołu Ploud w rozmowie z Android.com.pl

Dla obu drużyn, z którymi miałam okazję rozmawiać, liczyły się także pozytywy niezwiązane z otrzymaniem nagrody podczas konkursu. Studenci byli bardzo zadowoleni, że mieli okazję zwiedzić Stambuł, poznać innych uczestników wydarzenia i wymienić się doświadczeniami związanymi z przygotowaniem do kolejnych etapów.

Redakcja Android.com.pl serdecznie gratuluje sukcesów!

Źródło: Huawei, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Huawei / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw