Innowacje odgrywają coraz większą rolę w sektorze zdrowia. Postęp w dziedzinie technologii pozwala dziś na diagnozowanie chorób, leczenie oraz zapobieganie im w sposób precyzyjny i skuteczny, co jeszcze niedawno było niemożliwe. Rozwój medycyny cyfrowej umożliwia gromadzenie i przetwarzanie danych medycznych w sposób zautomatyzowany, co przyspiesza proces diagnozowania i usprawnia opiekę nad pacjentami.
Warto zauważyć, że innowacje technologiczne w dziedzinie zdrowia mają ogromny potencjał na skalę globalną. Dążenie do wprowadzania nowych technologii to przyspieszenie rozwoju medycyny oraz poprawa efektywności leczenia, co może przynieść ogromne korzyści dla całego społeczeństwa.
W po pandemicznej teraźniejszości będą występować jednak spowolnienia inwestycji w medtechu. Będą przejawiać się w różny sposób w różnych regionach świata. Na globalnej scenie będą dominować spadki akwizycji, presja na inwestycje w R&D, ale i znaczne zmniejszenie pozyskiwanego kapitału. Niezależnie, medtech musi szybko dostosować się do spowolnienia gospodarczego i znaleźć sposoby na wspieranie inwestycje w innowacje. Dobrym przykładem mogą być nowe partnerstwa międzysektorowe. Jak sprawa kreuje się w wybranych krajach?
Najciekawsze projekty medyczne – Polska
Innowacje w polskim sektorze zdrowia z pewnością przyciąga uwagę wielu. Ostatnio Scope Fluidics udowodnił, że przy niewielkim nakładzie inwestycyjnym, można zbudować ogromną wartość. Ożywienie widać na NewConnect i GPW — sektor medtech i biotech na polskiej scenie rosną w siłę, tworząc i komercjalizując swoje innowacje. Ten rok może przynieść wiele dobrego dla ich rozwoju. Część poszukuje kolejnych rund finansowania, część rozpoczęła proces komercjalizacji swoich innowacji. Jedno jest pewne — działania podejmowane przez spółki medtechowe w Polsce dają nadzieję na sukcesy!
Najciekawsze projekty medyczne – Wielka Brytania
Kraj boryka się z brakami kadrowymi w personelu medycznym, stąd NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) zostaje zmuszone do przekierowania inwestycji — zamiast na technologiach, skupiają się na innych obszarach. To z kolei będzie stanowić nie lada wyzwanie dla medtechu.
Na początku roku, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (ang. The Department od Health and Social Care) opublikował pierwszą strategię technologii medycznych dla Wielkiej Brytanii, aby przyśpieszyć dostęp do innowacyjnych technologii. Jej głównymi celami są zwiększenie dostaw nowoczesnego sprzętu i technologii dla NHS, co przełoży się na szybsze diagnozowanie i leczenie. Wielka Brytania chce maksymalizować możliwości po Brexicie.
Najciekawsze projekty medyczne – Niemcy
Niemiecki rynek medtech jest największy w Europie, ale panuje też delikatny niepokój, pomimo dotychczasowych sukcesów berlińskich start-upów z sektora health. Tutaj rynek cieszy się jednak wyższą odpornością na recesję, ale jakiekolwiek spowolnienie innowacji może mieć długotrwałe konsekwencje.
Nie jest jednak źle, niemiecki sektor medtech wciąż inwestuje. Niedawno BioNTech przejął brytyjski start-up za 410 mln EUR. Największe przejęcie w historii firmy (i to z dodatkowymi płatnościami opartych na wynikach do 200 mln GBP) umożliwi BioNTech’owi przyspieszenie swoich zdolności badawczych i produkcyjnych. Jak zapowiadał współzałożyciel i dyrektor generalny spółki, Ugur Hasin, będą wykorzystywać do tego sztuczną inteligencję tak, by zintegrować ją na wszystkich płaszczyznach pracy. A kolejne innowacje już w drodze!
Najciekawsze projekty medyczne – Chiny
VBP (ang. volume-based procurement) to zbiór przepisów dotyczących zamówień na leki wdrażanych w Chinach w celu promowania substytutów generycznych i obniżania ceny leków, które przestały być objęte ochroną prawną. To przez wciąż rozszerzający się zakres tej polityki będziemy mogli spodziewać się zakłóceń na rynku medtech w Chinach. Według analizy IQVIA, w latach 2020-2021 pierwsze krajowe lub prowincjonalne VBP spowodowały medianową obniżkę publicznie zgłoszonej ceny o około 70%, a dla niektórych drogich materiałów eksploatacyjnych (np. stenty wieńcowe, protezy stawów), redukcja wyniosła aż 80-90%. Gracze rynkowi powinni monitorować agendę polityczną w Chiach, gdyż ta pozostanie kluczowym czynnikiem napędowym dynamiki cen w branży medtech.
Najciekawsze projekty medyczne – USA
Zgodnie z danymi akwizycje i inwestycje w Stanach Zjednoczonych spadły ze szczytu w 2021 roku. Amerykańscy inwestorzy są jednak optymistycznie nastawieni i są zdania, że rynki powracają do poziomów sprzed pandemii.
Ze względu na bogactwo testów diagnostycznych, złożoność kodów, polityk rozliczeniowych oraz wprowadzenie skomplikowanych testów takich jak sekwencjonowanie nowych generacji, nawet producenci i lekarze postępujący w dobrej wierze często nie są pewni, jak przeprowadzać testy i rozliczać ich koszty. Te regulacje stwarzają możliwość nadużyć, czym zainteresował się Departament Sprawiedliwości USA, zwłaszcza w kontekście doniesień o oszustwach z testami na COVID-19. Największe problemy występują w przypadku testów genetycznych i molekularnych. Mimo że rozszerzone stosowanie specyficznych kodów lub subkodów dla testów jest trudne logistycznie, prawdopodobnie będzie bardziej popularne. Te predykcje potwierdza wzrost liczby szczegółowych przewodników dotyczących rozliczeń Medicare i prywatnych polityk ubezpieczeniowych dla określonych diagnostyk i klas testów. Organy federalne tworzą więc system, który wyłapie rażących naruszycieli i wesprze bardziej uporządkowany krajobraz diagnostyczny. Czy to zwiastuje koniec słabo uregulowanego systemu refundacji diagnostyki w USA?
Innowacje to recepta na rozwój i konkurencyjność na arenie międzynarodowej. To także kluczowy element naszej przyszłości. A co ta przyniesie w tym roku?