Jaki skład ma woda z kranu? Wyjaśniamy, czy picie jej to dobry pomysł

4 minuty czytania
Komentarze

Woda z kranu jest powszechnie używana w polskich domach w celach związanych z gotowaniem, sprzątaniem czy choćby podlewaniem roślin. Osobną kwestią pozostaje jednak picie wody z kranu. Niektórzy są zwolennikami takiego rozwiązania, inni również, ale stosują specjalne dzbanki, butelki lub urządzenia filtrujące. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie picia wody z kranu bez przegotowania. Kto ma rację?

Woda z kranu – jaki ma skład i czy jest zdrowa?

Wapń, magnez, fosfor, sód, siarka, miedź oraz potas – to składniki, które można wykryć w wodzie z kranu. Zawiera ona te same cenne minerały, co woda w butelkach. Zdarza się nawet, że kranówka ma większe stężenie wartościowych składników, niż niektóre wody dostępne w sklepach.

Wątpliwości co do składu wody i jej wpływu na ludzki organizm budzi obecność chloru oraz fakt, że przy używaniu takiej wody da się zaobserwować powstawanie kamienia, np. w czajniku. Co do chloru trzeba jednak pamiętać, że są to bardzo niewielkie ilości, które nie powinny zagrażać człowiekowi. Jeśli natomiast chodzi o kamień, to choć bywa on irytujący, świadczy w zasadzie o zawartości wapnia i magnezu w wodzie, a nie o niskiej jakości cieczy. Woda, którą mamy w kranach, jest uzdatniana i musi spełniać odpowiednie normy, więc zasadniczo powinna być zdrowa.

Przykładowe urządzenie do filtrowania wody marki Philips.

Picie wody z kranu – zalety i wady

W ostatnich latach spółki miejskie oraz organizacje promujące postawy ekologiczne zachęcają do picia wody z kranu. Jakie zalety ma taka postawa? Można tu wymienić przynajmniej kilka elementów.

  • Oszczędność pieniędzy. Za litr wody ze sklepu zapłacimy, w zależności od marki, ok. 1-3 zł. Taka sama ilość kranówki to na ogół koszt ok. 1 grosza.
  • Oszczędność czasu. Żeby korzystać z wody butelkowanej, musimy wybrać się na zakupy oraz przenieść zgrzewki wody do domu.
  • Dbanie o środowisko. W sklepach woda zazwyczaj jest sprzedawana w plastikowych butelkach. Korzystając z wody w kranie, możemy nalać ją bezpośrednio do szklanki, dzbanka lub wielorazowego bidonu.
woda z kranu
fot. Silvan Schuppisser/Unsplash

Co z wadami? Nie każdemu będzie smakowała woda z kranu. W przypadku wody w butelkach mamy do wyboru mnóstwo rodzajów różniących się między sobą poziomami minerałów oraz smakiem. Picie wody z kranu może być też kiepskim rozwiązaniem w przypadku osób mieszkających tam, gdzie stan instalacji wodociągowej pozostawia wiele do życzenia, o czym więcej za chwilę.

Czy woda z kranu jest bezpieczna i warto ją pić?

Ustaliliśmy już, że sama woda, która finalnie trafia do naszych domów, powinna być bezpieczna i zdrowa. Zawiera ona cenne składniki mineralne, a jej parametry są badane.

Jeśli mieszkasz w dużym lub średnim mieście, Twoja woda jest z pewnością bardzo często kontrolowana. Jest badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Jedynym i zarazem najkrótszym odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent, jest instalacja wodociągowa w budynku. Za jej stan odpowiada zarządca. Jeśli mieszkasz na wsi lub w małym mieście i nie masz zaufania do swojej wody, możesz zadzwonić i zapytać o jej jakość w zaopatrującym cię zakładzie wodociągowym, lokalnej stacji sanepidu albo zlecić dodatkowe badanie we własnym zakresie. Jeśli masz wodę z własnej studni za jej jakość i badanie odpowiadasz sam.

– czytamy na stronie pijewodezkranu.org.

Woda z kranu nie powinna być niebezpieczna, dla pewności warto jednak zajrzeć na strony lokalnego zakładu wodociągowego i sanepidu, by upewnić się, jak często jest badana woda i jakie normy spełnia. Powinniśmy również śledzić ostrzeżenia wydawane przez lokalne instytucje – sporadycznie zdarza się, że np. w wyniku awarii przez określony czas lepiej zrezygnować z korzystania z wody z kranu. Kranówka może być również złym wyborem w przypadku starej i zaniedbanej instalacji wodociągowej w budynku.

W większości przypadków picie wody z kranu będzie jednak dobrym pomysłem. Dla pewności można korzystać ze specjalistycznych urządzeń lub po prostu z prostych dzbanków oraz butelek wyposażonych w specjalne filtry wyłapujące bakterie, które ew. mogą pojawić się w wodzie. Jeśli zależy nam na przygotowywaniu wody gazowanej lub napojów gazowanych, możemy także kupić jeden z polecanych saturatorów.

źródło: pijewodezkranu.org, ABC Zdrowie, Medonet, Polimaty, zdjęcie główne: Jacek Dylag/Unsplash

Motyw