Jak pić wodę, aby nawodnić organizm? Najważniejsze zasady oraz gadżety, które w tym pomogą

3 minuty czytania
Komentarze

Prawidłowe nawodnienie organizmu to jedna z najbardziej podstawowych rzeczy, o jakie możemy zadbać, by mieć lepsze zdrowie i samopoczucie. Jak pić wodę, by było to najbardziej efektywne? Po lekturze tego tekstu wszystko będzie jasne.

Dlaczego picie wody jest tak istotne?

ręka trzymająca szklankę z wodą
fot. Lisa Fotios/Pexels

Ciało człowieka w większości składa się z wody. Nie jest zatem tajemnicą, że to właśnie woda jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Korzystnie wpływa ona na skórę (konkretnie na jej jędrność i gładkość), mózg (poprawiając pamięć i koncentrację), a także na nerki i układ pokarmowy.

Picie wody jest bardzo istotne, ponieważ zapobiega odwodnieniu, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Nie moglibyśmy przetrwać bez wody dłużej niż kilka dni, a już znacznie wcześniej doświadczylibyśmy bardzo negatywnych objawów w naszym organizmie. Trzeba też pamiętać o tym, że tracimy wodę, m.in. pocąc się podczas wysiłku fizycznego. Powinniśmy zatem uzupełniać powstałe braki.

Jak pić wodę? Najważniejsze zasady

woda
fot. Ray Piedra/Pexels

To, że należy pić wodę, jest w zasadzie oczywiste. Pozostaje pytanie, jak to robić, bo wbrew pozorom łatwo popełniać pewne błędy. Poniżej znajdziecie więc kilka zasad, których warto przestrzegać.

  • Pijmy odpowiednią ilość wody. Poszczególne źródła wskazują na bardzo różne ilości, które mają być prawidłowe. Ostateczna wartość zależy bowiem m.in. od naszej płci, poziomu aktywności fizycznej oraz od tego, jaka w danym dniu jest pogoda. Można jednak przyjąć, że dorosły człowiek powinien pić ok. dwóch litrów dziennie. Podczas upałów oczywiście wskazane będzie dostarczanie większych ilości płynów.
  • Dbajmy o regularność. Niedobór wody jest bardzo szkodliwy, ale jej nadmiar dostarczony w krótkim czasie również będzie niekorzystny. Najlepiej zatem pić wodę często, ale w niewielkich porcjach. W ten sposób unikniemy pierwszych objawów odwodnienia i chęci nagłego nadrobienia zaległości.
  • Pijmy wodę w różnej postaci. Część porcji wody możemy zamienić np. na zdrowe herbaty. Jeśli pijemy dużo czystej wody, dobrym rozwiązaniem będzie zmienianie jej rodzaju co jakiś czas (np. raz pijemy wodę źródlaną, a raz mineralną).
  • Pamiętajmy o jedzeniu owoców i warzyw. Niektóre z nich (np. cytrusy, ogórki) zawierają sporo wody.
  • Rozważmy, czy w naszym przypadku zasadne jest picie wody w trakcie posiłku, tuż przed nim lub po nim. Z jednej strony woda może ułatwić rozdrabnianie pokarmu i przełykanie. Z drugiej jednak picie przy jedzeniu sprzyja połykaniu większych ilości powietrza, a to prowadzi u niektórych osób np. do wzdęć.

Jak technologia może nam pomóc w nawadnianiu organizmu?

dzbanek z wodą i cytryną, nalewanie wody do szklanki

Jeżeli mamy tendencję do zapominania o piciu wody, możemy zainstalować na smartfonie aplikację, która będzie nam o tym przypominała. Taki darmowy program w prosty sposób zadba o to, żebyśmy pamiętali o sięganiu po szklankę i odnotowywali, ile wody w danym dniu już wypiliśmy.

Jeśli lubimy czasem napić się wody gazowanej, przyda nam się syfon lub saturator, który pozwoli uzupełnić zwykłą wodę o bąbelki. Tego typu sprzęt można zamówić przez internet. Na naszym portalu znajdziecie ranking saturatorów i syfonów, który ułatwi wam decyzję.

źródło: pacjent.gov.pl, medonet.pl, własne, zdjęcie główne: Arnie Watkins/Pexels

Motyw