Osoba trzymająca smartfon z ekranem wyświetlającym aplikację VPN z napisem "Connecting..." oraz ikoną tarczy, obok doniczka z zieloną rośliną i filiżanka kawy.
LINKI AFILIACYJNE

VPN na telefon. Wyjaśniamy, kiedy warto z niego korzystać i jak to zrobić

4 minuty czytania
Komentarze

Spośród wielu rozwiązań dedykowanych smartfonom, VPN na telefon jest jednym z rzadziej wykorzystywanych. Nie oznacza to jednak, że to rozwiązanie nie ma sensu. Jest wręcz przeciwnie.

Czym jest VPN na telefon?

włączony vpn na telefon, smartfon trzymany w dłoni
Fot. prykhodov / Depositphotos

Żeby wyjaśnić, co to VPN na telefon, warto zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia VPN. To skrót oznaczający Virtual Private Network, czyli wirtualną, prywatną sieć. Usługi tego typu pozwalają ukryć tożsamość użytkownika podczas przeglądania internetu. Mogą również poprawiać bezpieczeństwo oraz umożliwiać dostęp do witryn zablokowanych w danej lokalizacji.

Gdy korzystamy z internetu w normalny sposób, nasza aktywność może być śledzona. Oczywiście losowa osoba nie może w prosty sposób dowiedzieć się wszystkiego o tym, co robimy w internecie, ale dane te nie są też niemożliwe do uzyskania. Administrator sieci, dostawca usług telekomunikacyjnych czy też podmioty znajdujące się pomiędzy naszym urządzeniem a końcowym serwerem mogą mieć wgląd w to, jakie strony przeglądamy i nie tylko.

Rozwiązaniem nie jest tryb incognito w przeglądarce. Taka funkcja zwiększa naszą prywatność, ale jedynie w kontekście innych użytkowników tego samego urządzenia. Historia nie jest zapisywana, podobnie jak dane uzupełniania formularzy, lecz w kontekście całej sieci wcale nie jesteśmy anonimowi.

VPN sprawia, że nasze działania w internecie najpierw przechodzą przez specjalny serwer, dzięki któremu zmieniamy swój adres IP. Podczas przesyłania danych i odwiedzania stron www z włączonym VPN cały ruch odbywa się za pośrednictwem wspomnianego serwera i to dane tego serwera widzą podmioty, które mogłyby chcieć podejrzeć naszą internetową aktywność.

VPN na telefon działa w dokładnie taki sam sposób, tyle że na naszym smartfonie. Choć najczęściej mówi się o VPN na komputery, to z takiego rozwiązania da się korzystać również na urządzeniach mobilnych, zachowując wszystkie jego zalety. Jak dokładnie to zrobić, wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Kiedy VPN na telefon jest przydatny?

vpn na telefon surfshark
Fot. Surfshark / materiały prasowe

VPN może być pomocny, kiedy chcemy ukryć naszą lokalizację podczas przeglądania internetu. Przeważnie nosimy nasz telefon niemal wszędzie, a poszczególne podmioty mogą sprawdzać, z jakiego miejsca łączyliśmy się z siecią i odwiedzaliśmy poszczególne strony.

VPN na telefon jest też bardzo przydatny, kiedy chcemy uzyskać dostęp do treści, które są zablokowane w kraju, w którym aktualnie przebywamy. Możemy skorzystać z wirtualnego serwera, którego lokalizacja jest oznaczona w innym kraju i odwiedzać np. platformy streamingowe, udając, że jesteśmy np. w Niemczech.

Dzięki VPN możemy korzystać z internetu bezpieczniej, ponieważ dane są szyfrowane i znacznie trudniej je przechwycić. Obecnie na smartfonach logujemy się do przeróżnych usług i korzystamy z wielu rozwiązań, przesyłając duże ilości danych. Większa ochrona z pewnością nam więc nie zaszkodzi.

Jak korzystać z VPN na smartfonie?

smartfon trzymany w dłoni, rozmazane tło
Fot. Jae Park / Unsplash

VPN na telefonie z klawiaturą to dość abstrakcyjny temat, ale na smartfonie jak najbardziej można korzystać z tego typu narzędzia. Przyda się któraś spośród licznych aplikacji, które do tego służą. Można pobrać ją ze sklepów z aplikacjami lub też zakupić na stronach dostawców omawianego typu usługi.

W celu łączenia się z siecią za pośrednictwem VPN możemy skonfigurować odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Powinniśmy wyszukać tam właśnie frazę VPN, by móc dodać odpowiedni profil. Konieczne będzie jednak podanie danych takich jak adres serwera, identyfikator i certyfikat. Informacje te powinien przekazać nam wybrany dostawca VPN.

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy istnieje najlepszy VPN na telefon za darmo. Generalnie tak, podobnie jak z usługami tego typu na komputery, można bez trudu znaleźć darmowe VPN-y. Są one dostępne jako samodzielne aplikacje lub jako moduł darmowego programu antywirusowego.

Bezpłatne VPN-y pozostawiają jednak na ogół sporo do życzenia. Często mają niski dzienny limit transferu danych oraz ograniczoną liczbę serwerów, z którymi można się połączyć. Czasami automatycznie wybierany jest jeden serwer z konkretnego kraju, co mocno ogranicza nam korzyści korzystania z VPN.

Zdjęcie otwierające: prykhodov / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.