Osoba trzyma smartfon z włączoną aplikacją VPN pokazującą ekran z zieloną tarczą i napisem "PROTECTED".
LINKI AFILIACYJNE

Darmowy VPN, czyli na co uważać i co wybrać

9 minut czytania
Komentarze

Darmowy VPN to rozwiązanie, które pozwoli nam na zachowanie prywatności w sieci, ale też niekoniecznie da takie same możliwości, jak w przypadku płatnych rozwiązań. Obie drogi mają swoje plusy i minusy, a darmowy VPN może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałby mieć możliwość przetestowania rozwiązania, którego wcześniej nie znały.

Darmowy VPN – co oferuje?

Osoba używająca laptopa z ekranem wyświetlającym mapę świata i ikoną VPN oraz napisem "Rozłączanie...". Zdjęcie ilustrujące co to VPN.
Fot. prykhodov / Depositphotos

Rozważaliśmy już opcję czy płatny VPN jest lepszy od darmowego, ale do takich tematów zawsze warto wracać. Prywatność w sieci stała się bowiem czymś, na co zdecydowanie warto zwracać uwagę, a VPN-y są jednym ze sposobów, by o nią zadbać. Oczywiście warto wiedzieć, co to VPN, a w skrócie to narzędzie, które stanowi barierę między naszym urządzeniem a tym, z którym się łączymy. Dane są odpowiednio szyfrowane i strony, na które wchodzimy, nie widzą informacji o nas.

VPN pozwala także na omijanie geoblokad, czyli sytuacji, gdzie nie mamy dostępu do konkretnej strony czy usługi, ponieważ ta przeznaczona jest dla osób z konkretnej lokalizacji. Darmowy VPN pozwala nam na omijanie takich blokad, choć większość nie poradzi sobie z tym, by móc oglądać nowości na Netflix czy innych usługach streamingowych z innych krajów.

Czy warto więc interesować się darmową wersją VPN-a, a może lepiej skorzystać z tej płatnej? Warto tutaj wziąć pod uwagę to, że darmowe VPN-y często mają sporo ograniczeń, jak chociażby limit serwerów, z których można korzystać, ale też i danych do zużycia. Ważną kwestią jest tutaj także sama prędkość połączenia, która może być znacznie niższa, niż w płatnych alternatywach. W przypadku aktywnego korzystania z sieci rozwiązanie może być więc problematyczne. I niestety, ale nigdy nie mamy pewności co do kwestii bezpieczeństwa. Zdarzało się bowiem, że dane użytkowników trafiały na sprzedaż i na dodatek poziom ich zabezpieczenia nie był odpowiednio wysoki. Darmowe VPN-y mogą też zawierać reklamy, a nawet złośliwe oprogramowanie.

Gdzie szukać darmowego VPN-a?

Mężczyzna pracujący na laptopie z Surfshark VPN zwiększył swoje bezpieczeństwo w sieci
Fot. Dan Nelson / Unsplash

Oczywiście w naszym tekście znajdziecie przykłady darmowych VPN-ów, co nie oznacza, że nie warto zapoznać się również z ich zestawieniami przygotowanymi przez inne redakcje. Część z wybranych przez nas VPN-ów za darmo będzie się pokrywała, ale możecie w ten sposób poznać inny punkt widzenia. Oto miejsca w sieci, które warto jeszcze sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego dla nas narzędzia.

Wideo przedstawiające wybór darmowych VPN-ów oraz korzyści z ich używania.

Dobrze też czasem przyjrzeć się darmowym VPN-om na wideo, co możecie zrobić powyżej. Istotne jest jednak to, by znać zarówno plusy korzystania z darmowych rozwiązań, jak i minusy z nich płynące. I jednym z tych, który może wzbudzać najwięcej niejasności, jest samo bezpieczeństwo.

Czy darmowy VPN-y jest bezpieczny?

Sylwetka osoby w kapturze pracującej przy laptopie z widocznym w tle zachodzącym słońcem przez okno.
Fot. SonySander73 / Depositphotos

Korzystanie z jakiegokolwiek darmowego oprogramowania wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, więc warto zastanowić się, czy jest ono tego warte. Szczególnie, że dobry VPN nie kosztuje dużo i można mieć go już za średnio 40 groszy dziennie, jeżeli zdecydujemy się na wykupienie usługi na 2 lata. Pamiętajmy też, że nie wiemy, kto tak naprawdę stoi za darmowym VPN-em i jaka firma ma dostęp do naszych danych.

Część takich programów finansowana jest z reklam, ale też niestety może czerpać zyski ze sprzedaży danych użytkowników. Nigdy nie mamy bowiem pewności, że darmowy VPN jest w pełni bezpieczny. Co zresztą mogą potwierdzać wyniki badań, które opublikował Independent. Przytoczono tam informację o jednym z darmowych VPN-ów, a konkretniej usłudze SuperVPN. Ekspert od cyberbezpieczeństwa Jeremiah Fowler ujawnił poważne naruszenie danych, które dla użytkowników tego rozwiązania było bardzo niebezpieczne i dotyczyło publicznie dostępnej bazy danych.

Ta publicznie dostępna baza danych zawierała ponad 360 milionów rekordów zawierających wrażliwe informacje o użytkownikach, takie jak adresy e-mail i IP, szczegółowe informacje dotyczące urządzenia, prośby o zwrot pieniędzy i historia przeglądania.

The Independent

Oczywiście sam fakt, że nie musimy za coś płacić, może wydawać się zachęcający, ale lepiej zachować ostrożność. Znajdziemy jednak kilka darmowych VPN-ów, które można wziąć pod uwagę, ale i tak zalecamy ostrożność.

Darmowy VPN — propozycje

ProtonVPN

Zrzut ekranu interfejsu użytkownika aplikacji VPN na komputerze i smartfonie, pokazujący listę krajów i połączony serwer w Szwajcarii na mapie świata.
Fot. ProtonVPN, zrzut ekranu

Wśród darmowych VPN-ów na rynku, najmocniej wyróżnia się ProtonVPN. Jest tutaj wprawdzie możliwość płacenia za usługę, ale można również korzystać z jednego, darmowego konta. To oczywiście ma swoje ograniczenia i nie pozwala na tyle, co w przypadku płatnej wersji, ale i tak otrzymujemy całkiem dużo. Przede wszystkim nie ma tutaj limitu danych, więc z rozwiązania można korzystać przez cały czas i nie obawiać się tego, że szybko będzie trzeba szukać innego VPN-a.

Korzystając z darmowego planu, mamy dostęp do kilku lokalizacji serwerów, ale te wybierane są automatycznie. Prędkości oferowane przez ProtonVPN są naprawdę przyzwoite, choć trzeba wziąć pod uwagę to, że możemy liczyć na pewnego rodzaju opóźnienia w działaniu. Minusem będzie też to, że ProtonVPN ma ograniczenia związane z platformami streamingowymi, które niekoniecznie chcą z nim współpracować. Za to ten VPN nie zbiera logów, czyli np. adresów IP oraz dane chronione są przez szwajcarskie prawo.

Windsribe

Interfejs użytkownika aplikacji VPN Windscribe z aktywnym połączeniem z lokalizacją w Toronto na tle kosmicznym.
Fot. Windscribe, zrzut ekranu

Podobnie jak w przypadku ProtonVPN, Windsribe Free posiada także płatną wersję, ale i ta darmowa ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim mamy tutaj nielimitowaną liczbę urządzeń, na których możemy korzystać z darmowej wersji VPN-a oraz otrzymujemy dostęp do serwerów w 11 krajach. Minusem za to będzie to, że jeżeli nie zdecydujemy się na płatny plan, to mamy ograniczony limit danych do wykorzystania i to tylko 10 GB.

Może się wydawać, że to całkiem sporo, ale jeżeli dużo korzystamy z sieci, to szybko go wykorzystamy. Windsribe Free pozwoli nam uzyskać dostęp do niektórych zagranicznych serwisów streamingowych, ale tutaj sytuacja dość szybko się zmienia, a i sama prędkość może nie być wystarczająca do tego, by w pełni cieszyć się z tej możliwości. Ten darmowy VPN pozwoli nam także na korzystanie z niektórych torrentów i ma nie przechowywać logów.

PrivadoVPN

Smartfon i laptop wyświetlają interfejs aplikacji VPN, z połączeniem do serwera w Londynie, Zjednoczone Królestwo.
Fot. PrivadoVPN, zrzut ekranu

Kolejny z darmowych VPN-ów, który może być przydatny dla osób mających ochotę wypróbować ten sposób ochrony danych. PrivadoVPN podobnie jak Windscribe ma narzucony limit danych i to także 10 GB, które odnawiane jest co 30 dni. W przypadku darmowej wersji mamy tutaj dostęp do 12 serwerów, a usługa ma nie przechowywać logów i podobnie jak ProtonVPN chronić dane powołując się na szwajcarskie prawo. To dlatego, że to właśnie w Szwajcarii znajduje się główna siedziba firmy. PrivadoVPN ma dobrze radzić sobie z torrentami oraz dostępem do zagranicznych bibliotek serwisów streamingowych. VPN działa też dość szybko, choć mogą zdarzyć się pewnego rodzaju opóźnienia, jeżeli trafimy na mocno oddalony od naszej lokalizacji serwer.

AtlasVPN

Ilustracja przedstawiająca sympatyczną, zieloną postać z ludzkimi rysami trzymającą w dłoni białe urządzenie, obok widać ekran telefonu z listą lokalizacji serwerów w różnych krajach.
Fot. AtlasVPN, zrzut ekranu

Kolejny darmowy VPN godny rozważenia, choć niekoniecznie sprawdzi się w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że darmowa wersja daje dostęp do zaledwie 3 lokacji z serwerami, a żadna z nich nie znajduje się w naszym kraju. Za to prędkości osiągane przez AtlasVPN są naprawdę przyzwoite, więc można powiedzieć, że coś za coś. Usługa nie przechowuje logów i korzysta z zaawansowanego sposobu szyfrowania, więc powinna być bezpieczna. Za to korzystanie z serwisów streamingowych będzie bardzo utrudnione, ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie każdy darmowy VPN radzi sobie z tym zadaniem. Zastanawiając się więc, jak ominąć blokadę Netflix, lepiej skorzystać z innego VPN-a.

Radmin VPN

Laptop otwarty na stronie Radmin VPN. Nad nim widoczna rozmazana ręka kobiety trzymająca kartę kredytową.
Fot. Petter Lagson / Unsplash, opracowanie własne

Sprawdziliśmy w redakcji, jak Radmin VPN sprawdza się dla graczy, ale to też przede wszystkim dobre narzędzie do tego, by tworzyć własne, wewnętrzne i bezpieczne sieci. Można więc tworzyć dedykowane, prywatne sieci oraz wybierać dla nich serwery według interesującej nas lokalizacji. Warto dodać, że Radmin VPN wykorzystuje szyfrowanie AES-256, które jest uznawane jako jeden z najlepszych standardów zabezpieczeń. Są jednak pewne minusy, ponieważ oprogramowanie dostępne jest jedynie dla systemów Windows, a dodatkowo nie ukrywa IP. W końcu ten darmowy VPN odrobinę różni się od wcześniej przedstawionych, co nie oznacza, że nie warto go mieć na uwadze, a szczególnie wtedy, kiedy prowadzimy własny biznes.

Darmowy VPN – podsumowanie

Osoba trzyma smartfon z ekranem wyświetlającym grafikę interfejsu VPN z napisem „Rozłączanie...” i przesuwnikiem w pozycji wyłączonej, na tle domowego biura.
Fot. prykhodov / Depositphotos

Jak widać, istnieje coś takiego, jak darmowy VPN, choć korzystanie z tego rozwiązania jest obarczone pewnego rodzaju ograniczeniami. Nie każda z usług oferuje też dokładnie to samo, a i nie można im bezgranicznie ufać. Korzystając z darmowych VPN-ów trzeba mieć to na uwadze i rozsądnie podchodzić do tego, który z nich wybieramy. Warto sprawdzić nasz ranking najlepszych VPN-ów na rynku, a także to, jak na co dzień sprawdza się Surfshark VPN czy Brave VPN. I nie zapominajmy o tym, że możemy mieć też VPN na telefonie, co w dzisiejszych czasach jest wręcz koniecznością.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Privecstasy / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw