LINKI AFILIACYJNE

Wybieramy najlepszy VPN. Ranking polecanych programów

Zaktualizowano
Logo Surfshark z charakterystycznym niebiesko-zielonym rekinkiem i nazwą marki po prawej stronie.

Surfshark VPN

Najlepszy VPN w niezłej cenie. Surfshark oferuje przydatne funkcje i intuicyjną obsługę.


Logo ExpressVPN na jasnożółtym tle.

Express VPN

Płatne rozwiązanie oferujące szybkie połączenie i silne szyfrowanie. Express VPN daje dostęp do serwerów w ponad 20 krajach.


Open VPN

Najlepszy VPN, za którego nie trzeba płacić. Darmowe rozwiązanie oferuje mnóstwo funkcji.


Logo Radmin VPN na tle rozmazanego wnętrza biurowego.

Radmin VPN

Darmowy VPN, który jest popularny wśród społeczności graczy. Oprogramowanie umożliwia stworzenie zdalnej sieci


VPN — czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Osoba trzymająca smartfon z ekranem wyświetlającym aplikację VPN z napisem "Connecting..." oraz ikoną tarczy, obok doniczka z zieloną rośliną i filiżanka kawy.
Fot. prykhodov / Depositphotos

Co to VPN? Wirtualna sieć prywatna (virtual private network) to technologia umożliwiająca bezpieczne połączenie z internetem poprzez zaszyfrowany kanał. Użytkownik po wybraniu odpowiedniego oprogramowania może zachować anonimowość i prywatność w sieci. Jest to niezwykle istotne, bo w dobie rosnącej liczby cyfrowych zagrożeń warto zadbać o własne dane. Dla wielu ogromną zaletą będzie omijanie blokad regionalnych. Oznacza to, że użytkownik np. Netflixa za pomocą VPN może oglądać filmy i seriale, które w Polsce nie są dostępne. Można także korzystać z VPN na telefonie, więc cały czas będziemy mieć go pod ręką.

Najlepszy VPN — wybór nie jest łatwy

Szukając VPNa dla siebie można natknąć się na dziesiątki różnych propozycji. Można postawić na darmowy VPN, ale i ten, gdzie za możliwość korzystania płacimy. Niestety nie wszystkie cieszą się dobrymi opiniami. W związku z tym zebrałem kilka najciekawszych programów, które pasują do określenia najlepszy VPN. Skupiłem się przede wszystkim na dobrych opiniach, ale doceniałem też łatwość użycia i unikalne funkcje. Zatem na jaki VPN się zdecydować?

Surfshark VPN, czyli świetna aplikacja w niezłej cenie

Osoba trzyma w ręce telefon z odpalonym Surfshark VPN inny kraj, w tle laptop, także z Surfshark VPN
Fot. Dan Nelson / Unsplash

Surfshark VPN to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które przez wielu jest określane jako najlepszy VPN, choć po piętach depcze mu Nord VPN. Producent oferuje rozległą sieć serwerów na całym świecie. Przekłada się to na łatwy dostęp do treści z różnych regionów oraz szybkie i stabilne połączenie. Surfshark używa zaawansowanego szyfrowania do ochrony danych użytkownika, zapewniając bezpieczeństwo i prywatność.

Aby korzystać z Surfshark VPN, użytkownik musi zdecydować się na konkretny pakiet. Wybrać można Starter, pakiet One i One+. Pierwszy oferuje VPN oraz Alternative ID do stworzenia nowego adresu e-mail i tożsamości w sieci. Druga opcja dodatkowo zapewnia program antywirusowy, alert naruszeń danych osobowych i autorską przeglądarkę internetową. Najwyższy pakiet wyróżnia się funkcją usuwania danych z rejestrów brokerów danych i korporacji. Dodatkowo często pojawiają się też promocje na dostęp do VPN-a. Cena rocznych pakietów po uwzględnieniu promocji to kolejno: 161,88 zł, 188,28 zł i 296,28 zł.

Surfshark VPN — kluczowe funkcje:

 • Szeroka sieć serwerów — Surfshark oferuje dostęp do tysięcy serwerów w różnych krajach, co umożliwia łatwe omijanie blokad regionalnych i zapewnia szybkie połączenia,
 • Ochrona Prywatności — zastosowanie zaawansowanych technologii szyfrowania AES-256-GCM gwarantuje ochronę danych i prywatności użytkownika,
 • Blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania — zintegrowana ochrona przed reklamami i malware zwiększa bezpieczeństwo przeglądania.

Express VPN — ogrom możliwości

Interfejs użytkownika aplikacji VPN z przyciskiem włącz/wyłącz, status połączenia "Connected" i wybraną lokalizacją "UK - London".
Fot. Express VPN / materiały prasowe

Podobnie jak Surfshark, Express VPN ma grono fanów, dla których jest to najlepszy VPN. Usługa oferuje szeroki zakres funkcji, które podnoszą standardy prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Express jest znany z zapewniania niezwykle szybkich połączeń. Na tym skorzystają przede wszystkim gracze. Producent informuje o ponad 3000 serwerów w 105 różnych krajach. To umożliwia omijanie ograniczeń geograficznych i dostęp do treści z całego świata.

Jest to najlepszy VPN dla fanów prywatności. Express VPN nie przechowuje logów, co oznacza, że nie ma danych dotyczących aktywności użytkowników. To potwierdzają niezależne audyty. Express VPN oferuje także szeroką kompatybilność z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi, w tym z Windows, Mac, Android, iOS i Linux. Ogromną zaletą jest funkcja dzielonego tunelowania. Oznacza to, że część ruchu jest przesyłana przez VPN, a reszta przechodzi przez normalne połączenie internetowe.

Express VPN jest płatny, natomiast plany różnią się jedynie ceną i długością trwania. Koszt abonamentu na miesiąc kosztuje około 52 złote. Półroczna opłata wynosi 240 złotych, a na roczną subskrypcję trzeba wydać 401 złotych. Do ostatniego planu użytkownik dostaje 3 miesiące za darmo. Express VPN jest więc droższy od podstawowego pakietu Surfshark, natomiast opisywany VPN wychodzi korzystniej kiedy porównamy maksymalny plan.

Express VPN — kluczowe funkcje:

 • Szybkość połączenia — VPN jest znany z zapewniania bardzo szybkich połączeń, co jest kluczowe dla streamingowania i gier.
 • Silne szyfrowanie AES-256 zabezpiecza dane użytkownika.
 • Rozległa sieć serwerów — Express VPN oferuje serwery w 105 krajach, co zapewnia doskonałe możliwości dostępu do globalnych treści.

Open VPN to dobre i darmowe rozwiązanie

Grafika promocyjna OpenVPN z logotypem, ikonami urządzeń, serwerów i chmury symbolizującymi bezpieczne połączenie sieciowe.
Fot. Open VPN / materiały prasowe

Open VPN to prawdopodobnie najlepszy VPN dla osób, które szukają darmowego rozwiązania. Jest to jedyne oprogramowanie w zestawieniu, które korzysta z licencji typu open source. Oznacza to, że doświadczony użytkownik może modyfikować kod aplikacji do własnych potrzeb. Ponadto, dzięki swojej otwartej strukturze, Open VPN cieszy się wsparciem społeczności deweloperów, co przyczynia się do ciągłego rozwoju.

Warto wspomnieć też o bezpiecznym szyfrowaniu AES-256. Open VPN wyróżnia się też użyciem protokołu UDP (protokół pakietów użytkownika). Oznacza to, że VPN jest odpowiedni dla zastosowań wymagających szybkiego transferu danych, takich jak strumieniowanie wideo czy gry online. Największą wadą rozwiązania jest brak sieci serwerów i złożoność konfiguracji.

Rozwiązanie jest darmowe dla opcji Open VPN Free. Użytkownik musi jednak znać podstawy działania VPN-ów, ponieważ aplikację trzeba własnoręcznie skonfigurować. Cena płatnej wersji Open VPN  zależy od liczby jednoczesnych połączeń.

Open VPN — kluczowe funkcje:

 • Elastyczność i konfigurowalność — oprogramowanie open-source, oferuje wysoką możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb,
 • Szyfrowanie AES-256 oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • Wsparcie społeczności — VPN korzysta z aktualizacji społeczności deweloperów.

Radmin VPN — nietypowe rozwiązanie dla graczy

Laptop otwarty na stronie Radmin VPN. Nad nim widoczna rozmazana ręka kobiety trzymająca kartę kredytową.
Fot. Petter Lagson / Unsplash, opracowanie własne

Oprogramowanie Radmin VPN sprawdzałem osobiście. Narzędzie oferuje łatwy w obsłudze interfejs i działa wyjątkowo sprawnie. Należy jednak pamiętać, że to najlepszy VPN przede wszystkim dla graczy. Aplikacja oferuje utworzenie połączenia prywatnego np. z komputerem w pracy. Główną funkcją jest jednak granie w sieci LAN (lokalnej sieci komputerowej). Aplikacja w zakładce sieć graczy oferuje dostęp do listy gier w różnych krajach. Co więcej, producent udostępnia serwer na Discordzie, gdzie gracze mogą uzyskać pomoc. Główna rola społeczności skupia się wokół szukania kompanów do grania.

Jeśli poszukujesz rozwiązania do oglądania treści z blokadą regionalną, polecany VPN omijaj szerokim łukiem. Producent nie udostępnia publicznych serwerów, więc połączenie się z innym zakątkiem świata jest możliwe dopiero po skonfigurowaniu prywatnej sieci. Radmin VPN jest w pełni bezpłatny. Korzystanie z praktycznego oprogramowania nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Radmin VPN — kluczowe funkcje:

 • W pełni darmowy VPN — korzystanie jest bezpłatne,
 • Zaawansowane zabezpieczenia takie jak szyfrowanie AES-256,
 • Funkcje społecznościowe — możliwość tworzenia drużyn dla graczy.

Najlepszy VPN — które rozwiązanie wybrać?

smartfon z aplikacją Surfshark na ekranie
Fot. Surfshark / materiały prasowe

Wszystkie polecane rozwiązania oferują bogaty zestaw cech i funkcji. W swoich kategoriach każde oprogramowanie zasługuje na określenie najlepszy VPN. Jeśli potrzebujesz rozwiązania do bezprzewodowego LAN-u, wybór jest prosty. Darmowy Radmin VPN będzie w tym celu idealny. W sytuacji, kiedy nie chcesz wydawać pieniędzy, ale potrzebujesz bardziej tradycyjnego programu, warto postawić na Open VPN. Najwięcej możliwości oferują jednak płatne programy.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Dan Nelson / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.