program express vpn
LINKI AFILIACYJNE

Express VPN w praktyce. Moje wrażenia z korzystania i opłacalności usługi

6 minut czytania
Komentarze

Producenci oprogramowania oferują wiele narzędzi, które mają zwiększyć naszą prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Express VPN to jedno z takich rozwiązań. Przyjrzeliśmy się bliżej tej propozycji, by sprawdzić, czy korzystanie z niej jest wygodne i jak wypada ona na tle konkurencji pod względem opłacalności.

Tekst zawiera afiliację Surfshark VPN.

Jak zacząć korzystać z Express VPN i ile to kosztuje?

zrzut ekranu ze strony express vpn
Fot. expressvpn.com, zrzut ekranu

Żeby rozpocząć korzystanie z Express VPN, powinniśmy pobrać program na swoje urządzenie. Omawiane narzędzie występuje m.in. w wersjach na platformy Mac, Windows, iOS oraz Android. Dostępne jest też choćby rozszerzenie do przeglądarki Chrome.

Express VPN działa na następujących urządzeniach:

  • Smartfony iPhone 6S i nowsze (w tym SE wszystkich generacji)
  • iPad 5 i nowsze, iPad Air 2 i nowsze, iPad Mini 4 i nowsze
  • Smartfony i tablety z Androidem 5 Lollipop i nowszymi
  • Komputery i tablety z Windowsem 7 i nowszymi (wyjątek: urządzenia z procesorami ARM)
  • Komputery z macOS Sonoma (14), macOS Ventura (13), macOS Monterey (12), macOS Big Sur (11), macOS Catalina (10.15), macOS Mojave (10.14), macOS High Sierra (10.13), macOS Sierra (10.12), OS X El Capitan (10.11)
  • Komputery z systemem Linux (Ubuntu, Debian, Fedora, Raspberry Pi OS [tylko 32-bit], Linux Mint, Arch)
  • Chromebooki, m.in. Acer Chromebook, Chromebook Spin
  • Telewizory z funkcjami Smart TV (szczegółowe informacje)
  • Konsole PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One, Xbox 360, Nintendo Switch
cennik express vpn
Fot. expressvpn.com, zrzut ekranu

Express VPN to płatne narzędzie. Miesiąc korzystania kosztuje 12,95 dolarów (ok. 51,76 zł), cena spadnie do 9,99 dolarów (ok. 39,93 zł) za miesiąc w przypadku sześciomiesięcznej subskrypcji lub do 8,32 dolarów (33,25 zł) przy rocznej subskrypcji.

Zapłacić możemy kartą, Bitcoinem, korzystając z PayPala i kilku innych metod. Niestety na liście nie znajdziemy popularnych w Polsce bramek płatności, przez co nie użyjemy np. bardzo chętnie wykorzystywanego w naszym kraju BLIK-a.

express vpn
Fot. Express VPN, zrzut ekranu

Po wejściu na stronę omawianego narzędzia klikamy „Download VPN” na górnej belce, a następnie wybieramy interesującą nas platformę sprzętową. Następnie rozpoczynamy pobieranie, klikając wskazującą na to opcję, np. „Pobierz VPN na Windowsa”. Po zakończeniu procesu pobierania oraz instalacji oprogramowania logujemy się (lub w razie konieczności zakładamy konto). Potem będziemy mogli rozpocząć korzystanie z VPN-a.

Przed zdecydowaniem się na zapłacenie za Express VPN wiele osób mogłoby chcieć przetestować to narzędzie. Niestety w wersji na komputery nie przewidziano okresu próbnego. Pozostaje nam dokonanie płatności i ew. skorzystanie z możliwości zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni.

Na szczęście program możemy przetestować za darmo, korzystając z 7-dniowego okresu testowego przewidzianego dla posiadaczy urządzeń z Androidem oraz iOS. Należy w tym celu aktywować ofertę na rok, a następnie zrezygnować z niej w ciągu tygodnia. Nie zostaniemy wtedy obciążeni płatnością. Trzeba jednak się pilnować, bo gdy w ciągu tygodnia nie dokonamy rezygnacji, zostanie pobrana opłata 469,99 zł za możliwość korzystania z VPN-a przez rok.

Express VPN w praktyce

Express VPN ma serwery w 105 krajach. To całkiem spora liczba, która powinna pozwolić nam ominąć ograniczenia związane np. z wyświetlaniem danych treści w lokalizacji, w której rzeczywiście się znajdujemy. Taką możliwość docenią choćby zapaleni użytkownicy platform VOD oraz widzowie transmisji sportowych.

Do tego narzędzie zapewnia szyfrowanie (AES-256), a wydawca oprogramowania zapewnia, że oferuje wsparcie 24/7, także w języku polskim. Gdy już wykupimy subskrypcję omawianego VPN-a, możemy aktywować go na ośmiu urządzeniach jednocześnie.

Express VPN jest wygodny i obsługuje się go bardzo intuicyjnie. Krótka przygoda z tym narzędziem pozwoliła nam ocenić, że nawet osoby, które wcześniej nie korzystały z tego typu rozwiązań, nie powinny mieć problemów z jego obsługą. Menu jest proste i przejrzyste, a najważniejsze funkcje są rozmieszczone w odpowiednich miejscach.

Za pomocą omawianego VPN-a łączyliśmy się z wieloma serwerami z różnych krajów. Ich zmiana nie stanowiła żadnego problemu, nie zauważyliśmy również, by podczas korzystania z narzędzia zauważalnie spadła szybkość wczytywanych treści. VPN radził sobie także z blokowaniem części reklam na stronach www.

Testowany VPN jest pozbawiony tony zbędnych dodatków, z bonusowych funkcji warto wymienić jednak menadżera haseł, który jest wbudowany w narzędzie.

Express VPN. Wyniki testów, wady i zalety

Poznaliście już naszą opinię o Express VPN. Pozostaje pytanie, jak to narzędzie radzi sobie w testach i porównaniach z innymi usługami. Z analizy softwarelab.org wynika, że to naprawdę dobre oprogramowanie.

Express VPN na komputerze tablecie smartfonie
Fot. Express VPN, zrzut ekranu

Wśród zalet Express VPN wymieniana jest świetna szybkość działania. Do tego dochodzą dobre mechanizmy zabezpieczeń, serwery w wielu krajach, spójny wygląd aplikacji na różnych urządzeniach oraz wysokie oceny przyznawane przez użytkowników.

Trudno jednak o idealne rozwiązanie i tak też jest w kwestii VPN-ów. Jeśli chodzi o Express VPN, to softwarelab.org zwraca uwagę na to, że usługa jest zauważalnie droższa od popularnych, konkurencyjnych produktów. Na niekorzyść Express VPN miał też przemawiać limit ochrony dla trzech urządzeń w tym samym czasie. To jednak z czasem uległo zmianie, ponieważ na stronie Express VPN znaleźliśmy informację, że obecnie limit to aż osiem urządzeń. Dla ogromnej większości użytkowników będzie to w zupełności wystarczające.

Kończąc temat testów, sam wydawca omawianego narzędzia chwali się na swojej stronie świetnymi ocenami m.in. od PC World oraz serwisu TechRadar.

Kiedy warto rozważyć korzystanie z Express VPN?

Express VPN daje całkiem spore możliwości. Korzystanie z tego narzędzia przebiega sprawnie i nie powoduje irytujących komplikacji. Oprogramowanie jest wygodne w obsłudze.

Jednocześnie używanie tego VPN-a wiąże się z wydatkiem na poziomie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, nie jest dostępna żadna całkowicie darmowa wersja. Można jedynie skorzystać z 30 dni na kontakt z pomocą techniczną i uzyskanie zwrotu pieniędzy (wersja PC) lub z 7-dniowego okresu próbnego, po którym, w przypadku braku anulowania, zostanie pobrana roczna opłata (Android, iOS).

Omawiane narzędzie polecamy więc głównie osobom, które chcą mieć VPN na telefonie i komputerze, a być może także na innych sprzętach. Chodzi o to, by wykorzystać potencjał możliwości aktywowania narzędzia na kilku urządzeniach jednocześnie. Wtedy będzie to bardziej opłacalne.

Zdjęcie otwierające: Express VPN, materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw