Pompa ciepła typu powietrze-woda umieszczona na zewnątrz nowoczesnego domu jednorodzinnego, na żwirowym podłożu obok białej ściany i dużych przeszkleniach, z widokiem na zielony trawnik i żywopłot.
LINKI AFILIACYJNE

Awaria pompy ciepła. Sprawdź, jak sobie z tym radzić

7 minut czytania
Komentarze

Zima to dobry sprawdzian dla działania pomp ciepła. Chodzi nie tylko o rachunki za prąd, ale także problemy z ich eksploatacją. Awaria pompy ciepła w okresie grzewczym może być dla właścicieli domów bardzo stresująca. Z myślą o nich przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę.

Mężczyzna w niebieskim uniformie używa przyrządów pomiarowych, by sprawdzić, czy to awaria pompy ciepła
Fot. Pixabay

W ostatnim czasie rynek pomp ciepła w Polsce rósł w szybkim tempie. Tylko w 2022 roku, według danych organizacji PORT PC zanotował on wzrost w przypadku stacjonarnych pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 130%. Tym samym niemal 1 na 3 urządzenia grzewcze sprzedawane w Polsce było pompą ciepła, co za tym idzie, zamontowano ponad 203 000 urządzeń. 

Niedawno sytuacja się jednak zmieniła. Pompy ciepła sprzedają się coraz gorzej, i z powodu wzrostu cen prądu, są znacznie mniej opłacalną inwestycją dla Polaków.  Coraz więcej osób narzeka też, że płaci za prąd kwoty sięgające kilku tysięcy złotych w skali miesiąca.

Awaria pompy ciepła zimą to poważny problem. Lista przyczyn i rozwiązań

Nadejście mroźnych dni spowodowało, że powrócił również temat związany z eksploatacją pomp ciepła. Coraz więcej użytkowników tych urządzeń skarży się, że nie pracują one stabilnie. Okazuje się, że problem jest bardzo złożony i zależy od wielu czynników, m.in. jakości montażu, sposobu eksploatacji, a także konserwacji.

Aby ułatwić znalezienie przyczyny awarii, przygotowaliśmy listę najczęściej występujących problemów:

1. Źle dobrana moc

Niewłaściwie dobrana moc pompy ciepła to najczęściej występujący problem. Urządzenie, którego moc jest niewystarczająca dla danego budynku, czyli za mała w stosunku do jego powierzchni, będzie musiało pracować przez większość czasu, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii np. do jego ogrzania. W takim wypadku można mieć pewność, że odbije się to na naszych rachunkach, ponieważ pompa będzie zużywać więcej energii, niż w przypadku właściwie skalibrowanego urządzenia.

Z kolei, jeśli moc zainstalowanej pompy ciepła jest zbyt duża w stosunku do powierzchni mieszkania lub domu, wówczas szybciej osiąga pożądaną temperaturę, w efekcie czego będzie częściej się wyłączać. Taka sytuacja może również doprowadzić do jej zbyt szybkiego zużycia. Dodatkowo grozi to przegrzewaniem urządzenia.
W tym wypadku wniosek jest prosty. Odpowiedni dobór mocy pompy jest kluczowy i ma konsekwencje finansowe, co jest widoczne zarówno w rachunkach, jak i w okresie zwrotu całej inwestycji.

2. Niewłaściwa lokalizacja

Niewłaściwa lokalizacja urządzenia na zewnątrz, w przypadku pomp ciepła typu split może również doprowadzić do problemów w eksploatacji. Bezpośrednie narażenie na deszcz i duże opady śniegu mogą np. przyspieszać korozję. Z kolei lód poprzez np. ograniczenie przepływu powietrza może skutecznie zablokować pracę pompy ciepła. Osobnym problemem są także liście, które mogą blokować kratki wentylacyjne, obniżając wydajność urządzenia.

3. Uszkodzenia mechaniczne

Problemem są także drobne uszkodzenia, które z czasem mogą prowadzić do pogorszenia jakość funkcjonowania pompy ciepła. Uszkodzenie jednego elementu, np. wentylatora może doprowadzić także do przegrzewania się całego urządzenia. Warto również pamiętać, że uszkodzenia mechaniczne jednego elementu mogą spowodować awarie kolejnych części, co może zwiększyć koszt ewentualnych napraw.

Wnętrze nowoczesnej kotłowni z białym bojlerem i piecem grzewczym, obok wejście do łazienki z szklanymi drzwiami i czerwoną drabiną.
Źródło: Viessmann

4. Wadliwie wykonane podłączenia

Podczas eksploatacji pompy ciepła problemem są także niewłaściwie wykonane połączenia hydrauliczne, co w konsekwencji może prowadzić np. do wycieku wody.
Obniża to wydajność pompy ciepła, w efekcie czego np. w zimie nasz dom będzie niedogrzany. Występowanie nieszczelności zwiększa także ryzyko korozji poszczególnych elementów.

Częstym błędem są również wadliwie wykonane przyłącza elektryczne. Rezultatem mogą być problemy związane z zasilaniem urządzenia, co będzie mieć także wpływ na działanie czujników i sterowników pompy ciepła. W niektórych przypadkach z tego powodu może dojść do zwarcia, co grozi pożarem.

5. Zanieczyszczenie filtra

Problemy związane z eksploatacją pompy ciepła mogą być także skutkiem zabrudzenia filtrów. Zanieczyszczenia mogą ograniczać przepływ powietrza, czego skutkiem jest np. wzrost bakterii i pleśni. Zwiększa to również ryzyko pojawienia się awarii. Pompa jest wówczas mniej wydajna, w efekcie zużywa więcej energii, co przekłada się na wyższe rachunki.

6. Niewłaściwie ustawiona temperatura

Kolejnym błędem jest niewłaściwie ustawiona temperatura pracy pompy ciepła. W momencie pojawienia się znacznych mrozów pompa musi wydajniej pracować, aby utrzymać w domu komfortowe warunki cieplne. Jeżeli średnia krzywa temperatury nie została właściwie dobrana, pompa ciepła nie będzie odpowiednio dogrzewać domu.

7. Zbyt częste wyłączanie grzałek

Większość pomp ciepła wyposażonych jest w grzałkę elektryczną, która wspomaga pracę urządzenia przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Jeśli pompa ciepła została właściwie dobrana (jej moc jest wystarczająca do ogrzania całej powierzchni domu), wówczas grzałka elektryczna nie będzie zużywać dużej ilości prądu.
Wiele osób sądzi jednak, że wyłączanie grzałek może pomóc w obniżaniu rachunków, ale to błąd.
Częste wyłączanie grzałek nie tylko nie pomoże w obniżeniu rachunków, ale może zakłócić pracę całego urządzenia, w efekcie pompa ciepła przestanie wydajnie pracować.

Osoba korzystająca z kalkulatora obok białego licznika zużycia energii elektrycznej na ścianie.
fot. Proxima Studio

8. Samodzielne majstrowanie przy ustawieniach

Nie powinno się zmieniać parametrów pracy pompy ciepła na własną rękę. Należy to zostawić specjalistom. Samodzielne wprowadzanie zmian może spowodować, że urządzenie przestanie efektywnie pracować. Nawet zmiana jednego parametru może wywołać zakłócenia.

9. Brak odpowiednich przeglądów

Pompa ciepła powinna być serwisowana raz w roku. Warto zrobić przegląd techniczny zwłaszcza przed sezonem grzewczym. W tym wypadku chodzi o sprawdzenie jej ustawień oraz sprawdzenie, czy praca urządzenia przebiega prawidłowo. Kontrola obejmuje m.in. weryfikację stanu, elementów elektrycznych, odpływu skroplin oraz innych kluczowych podzespołów. Instalator kontroluje także m.in. przepływ wody, liczbę włączeń i wyłączeń sprężarki oraz całkowity czas działania urządzenia. Systematyczność przeglądów ma także kluczowe znaczenie dla długotrwałego funkcjonowania urządzenia.

Mężczyzna przygląda się licznikowi elektrycznemu i szafce z bezpiecznikami, wyrażając zaniepokojenie.
fot. AndreyPopov

10. Niewłaściwa eksploatacja

Podczas silnych mrozów pompa ciepła potrzebuje więcej energii do ogrzania domu. Jeżeli w tym samym momencie wiele energochłonnych urządzeń o dużej mocy (np. pralka, zmywarka, czy płyta indukcyjna) działa na tej samej fazie, warto się zastanowić, czy powinniśmy z nich wszystkich korzystać w tym samym czasie. W tym wypadku chodzi nie tylko o nasze rachunki za prąd, ale także o fakt, że może dochodzić często do wyłączania się bezpieczników w naszym domu.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw