Ilustracja przedstawiająca klimatyzator i bojler otoczone przez monety i banknoty, sugerująca wysokie koszty energii.

Pompa ciepła wcale nie jest najbardziej opłacalna. Ekspertka wskazuje lepszą alternatywę

4 minuty czytania
Komentarze

Nadchodzące zmiany w zakresie regulacji europejskich dla większości z nas będą zauważalne. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, choć wokół tematu narosło już też sporo mitów. Część z nich — zwłaszcza w kontekście opłacalności — w niedawnej rozmowie rozwiała jedna z ekspertek.

W obliczu planowanego przez Unię Europejską zakazu stosowania kotłów węglowych, olejowych i gazowych w modernizowanych budynkach, wiele osób zastanawia się, jakie alternatywne rozwiązania ogrzewania domu są teraz opłacalne. Oczywiście pompa ciepła wydaje się dość oczywistą odpowiedzią, chociaż konieczność ogrzewania się przy pomocy energii elektrycznej wiąże się z pewnym ryzykiem w przypadku awarii sieci. Okazuje się również, że niekoniecznie jest najbardziej opłacalną opcją z finansowego punktu widzenia. 

Pellet czy pompa ciepła. Wybór wcale nie musi być taki oczywisty

Pompa ciepła

Dobrym punktem odniesienia w tej sprawie jest wywiad, jaki został udzielony serwisowi MuratorPlus przez Aleksandrę Jurkowską, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. Ta zauważa, że chociaż Unia Europejska preferuje przejście na ogrzewanie elektryczne, to jednak jest świadoma, że nie każdy może sobie na takie pozwolić. Dlatego zostawiono furtkę pod postacią biopaliw stałych, do których zalicza się między innymi pellet drzewny. Ekspertka podkreśliła, że jej zdaniem podczas modernizacji budynków najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana istniejącego kotła, na ten na biopaliwa.

W kwestii modernizacji istniejącego budynku należy przede wszystkim ocenić jego energochłonność. […] Jeśli mowa o kotłach olejowych czy węglowych, bezapelacyjnie poszłabym w urządzenie na biopaliwo stałe: kocioł na pellet, kocioł zgazowujący na drewno kawałkowe, ewentualnie kocioł na zrębkę.

Podejście takie sprawi, że koszty przebudowy instalacji grzewczej same w sobie będą znacznie niższe, ponieważ w większości przypadków konieczna będzie jedynie wymiana kotła. Co więcej, same kotły tego typu również mają szereg zalet. Przede wszystkim są wydajne, ekologiczne, a także dostępne w niższych cenach w porównaniu do pomp ciepła. 

Tymczasem biopaliwa stałe są wydajne, czyste w użytkowaniu i ekologiczne, a wykorzystujące je urządzenia grzewcze można kupić znacznie taniej niż np. pompy ciepła.

Pellet czy pompa ciepła – dofinansowanie rządowe

Pompa ciepła

No dobrze, ale przecież wymiana ogrzewania na pompę ciepła jest częściowo refinansowana przez państwo z programu Czyste Powietrze. Istotny jest również szeroki wybór tych urządzeń, które są skrojone pod praktycznie wszystkie potrzeby na rynku. Jak jednak przekonuje ekspertka, w przypadku kotłów na pellet sytuacja wcale się diametralnie nie różni:

Mamy w Polsce wielu producentów urządzeń na biopaliwa stałe w całej gamie ww. opcji. Jesteśmy pionierem w Europie pod względem produkcji i dystrybucji tych urządzeń. I pamiętajmy, że programy rządowe dotują te urządzenia cały czas.

Dlaczego więc technologia ta nie jest w Polsce powszechna mimo jej zalet? Tutaj za przyczynę można uznać dwa czynniki. Jednym z nich jest pewien przestój rozwojowy wynikający z przemian ustrojowych. Dość długo pozostaliśmy przy starszych technologiach, a obecnie wykonujemy przeskok na znacznie nowsze, czyli takie jak pompy ciepła. Drugą przyczyną jest to, że ceny węgla w Polsce przez lata były stosunkowo niskie i zniechęcały do szukania alternatyw. Jednak w krajach zachodnich biopaliwa stałe są popularne od kilkudziesięciu lat. 

W Austrii, Niemczech czy Danii kotły na biopaliwa stałe są popularne od ponad 30 lat, w Polsce nie mogły się przebić, głównie przez kotły węglowe, powszechną dostępność węgla i jego niską cenę na składach opału.

Pompa ciepła czy pellet? To zależy…

Pompa ciepła

Wybór między pompą ciepła a kotłem na pelet zależy od wielu czynników wielkość i poziom izolacji domu, sieć energetyczna, instalacja grzewcza w budynku, a także preferencje właściciela i oczywiście jego zasobność portfela. Jurkowska radzi, aby zwrócić się do polskich producentów w celu uzyskania pomocy w dobraniu odpowiedniego rozwiązania. Jak podkreśla ekspertka:

Nowe domy lub te modernizowane praktycznie do stanu deweloperskiego możemy wyposażyć w dobrą, polską pompę ciepła, jednak tu należy pamiętać, aby zastosować ogrzewanie podłogowe, a pracę pompy ciepła wspomagać instalacją fotowoltaiczną.

Jednak kotły na biopaliwa stałe mogą być dla nich atrakcyjną alternatywą, oferującą wydajność, ekologiczność oraz niższe koszty zakupu i eksploatacji w porównaniu do pomp ciepła. Warto jednak być świadomym tej alternatywy.

Źródło: murator, obrazy umieszczone w tekście zostały wygenerowane z pomocą DALLE-3

Motyw