mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji

mObywatel będzie jeszcze lepszy. Aplikacja zyska funkcję, która może… ochronić twoje oszczędności

4 minuty czytania
Komentarze

Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który służy do identyfikacji osób w Polsce. Jest on używany przez wiele instytucji i urzędów, ale może być również wykorzystany przez oszustów do kradzieży tożsamości, wyłudzenia kredytów czy zakupu sprzętów na raty.

aplikacja mobywatel 2.0 zastrzeż pesel
Źródło: gov.pl

Aby chronić się przed takimi sytuacjami, rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki temu nikt nie będzie mógł zarejestrować na dane innej osoby nowego rachunku bankowego, wziąć kredytu czy kupić sprzętu na raty. Już w najbliższy piątek, 17 listopada, w aplikacji mObywatel 2.0 ma pojawić się funkcja, która zapobiegnie kradzieżom tożsamości Zastrzeż PESEL.

Zastrzeż PESEL — na czym to polega?

Z usługi zastrzeżenia numeru PESEL warto skorzystać, jeśli obawiacie się, że numer PESEL może zostać wykorzystany przez oszustów, często podróżujecie za granicę i obawiacie się kradzieży dokumentów oraz jeśli chcecie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie.

Usługa Zastrzeż PESEL umożliwi obywatelom:

  • zastrzeżenie numeru PESEL,
  • cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL,
  • ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL,
  • sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne,
  • podgląd historii zmian statusu.

Według Ministerstwa Cyfryzacji nowa funkcja ma na celu:

  • zapewnienie prewencyjnej ochrony przed konsekwencjami kradzieży tożsamości,
  • zobligowanie określonych podmiotów do weryfikacji zastrzeżenia przy czynnościach najbardziej narażonych na kradzież tożsamości,
  • zdjęcie z osoby, która padła ofiarą przestępstwa, obowiązku dowodzenia, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie.

Mamy być dzięki temu skuteczniej chronieni przed zaciąganiem na nasze dane zobowiązań finansowych czy innych działań, które narażą nas na straty finansowe, np. wydawaniem duplikatów naszych kart SIM niepowołanym osobom. W praktyce trzeba dodać, że ta ochrona będzie działać dopiero od 1 czerwca 2024 roku.  Wtedy bowiem wejdzie w życie ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu umów kredytowych i realizacji innych tego typu zadań.

aplikacja mobywatel 2.0 zastrzeż pesel
Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie/zastrzezenie-numeru-pesel-bedzie-mozliwe-w-aplikacji-mobywatel

Aplikacja nie będzie oczywiście jedynym sposobem na zastrzeżenie numeru PESEL. Będzie to można również zrobić przez stronę obywatel.gov.pl, w banku, na poczcie i w dowolnym urzędzie gminy.

Rozwój aplikacji mObywatel 2.0

Aplikacja mObywatel naprawdę ułatwia codzienne życie. Wiele nowych funkcji pojawiło się wraz z wersją mObywatel 2.0, kolejne — takie jak jakość powietrza, historia pojazdu i Centralny Rejestr Wyborców — wraz z ostatnią aktualizacją.

W niedalekiej przyszłości, obok opisanej możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL, pojawi się jeszcze więcej funkcji, m.in.:

  • ePłatności — aby wygodnie i szybko płacić urzędowe zobowiązania, na przykład podatki.
  • e-Doręczenia — aby wygodnie skontaktować się z urzędami za pomocą elektronicznego odpowiednika listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego — aby łatwo zgłosić czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.
  • Status wniosku paszportowego i wniosku o dowód osobisty — aby szybko sprawdzić status swojego wniosku paszportowego lub wniosku o wydanie dowodu osobistego.
  • Zastrzeżenie/zawieszenie/odwieszenie dowodu osobistego — aby łatwo unieważnić dowód osobisty w przypadku jego utraty lub uszkodzenia, a także czasowo go zawiesić swój e-dowód oraz cofnąć zawieszenie.
  • Zgłoszenie urodzenia dziecka — aby szybko zrobić to online.
  • Nowe dokumenty lokalne — aby łatwiej korzystać z lokalnych zniżek i benefitów na podstawie lokalnych dokumentów.

Jeśli korzystasz z mObywatela na smartfonie, pamiętaj, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Źródło: Benchmark, mObywatel 2.0, TVN24

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw