Dłoń mężczyzny trzymająca przezroczysty ekran ułożonego poziomo smartfona. Na ekranie mapa oraz czerwony znacznik przypominający strzałkę skierowaną w dół.

Jak namierzyć telefon? Pokazujemy najlepsze metody lokalizowania smartfona

10 minut czytania
Komentarze

Powodów, dla których próbujemy dowiedzieć się, jak namierzyć telefon znajdzie się kilka. Być może ktoś poczuł nader intensywną więź z naszym urządzeniem i postanowił je sobie przytulić. W zdecydowanej większości to jednak nie kradzież jest główną przyczyną. Czasami to nasze gapiostwo i zgubienie smartfona, niekiedy kwestie bezpieczeństwa, a innym razem źle rozumiana troska, czyli nadmierna kontrola. Mamy nadzieję, że Tobie przyświecają wyłącznie szczytne cele, dlatego przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na proste i szybkie zlokalizowanie telefonu. 

Lokalizacja telefonu – czy warto mieć ją włączoną?

Lokalizacja telefonu stała się jednym z kluczowych narzędzi w naszym codziennym życiu. W dobie cyfrowej rewolucji, gdzie smartfony stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami, funkcja ta przynosi wiele korzyści, które warto docenić. W sytuacjach awaryjnych możliwość szybkiego zlokalizowania telefonu może być kluczowa dla służb ratunkowych. Znamy z resztą przypadki, kiedy to właśnie lokalizacja telefonu uratowała komuś życie – mężczyznom na kajakach, rodzinie w pożarze na Hawajach czy kierowcy, który miał wypadek samochodowy i spadł z klifu. Dzięki tej funkcji bliscy mogą również monitorować naszą lokalizację podczas podróży, co daje poczucie bezpieczeństwa zarówno nam, jak i naszej rodzinie.

fot. Pexels/ Jessica Lewis

Warto pamiętać, że potencjalne możliwości wykorzystania tej funkcji wciąż rosną. Na przykład opcja Alarmowe SOS w iPhonie, która pozwala na wykonywanie połączeń satelitarnych niezależnie od tego, czy mamy zasięg sieci komórkowej, została wprowadzona dopiero kilka lat temu. Dlatego warto być na bieżąco z nowinkami w tej dziedzinie i korzystać lokalizacji telefonu w pełni świadomie.

Co robić w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu

Przyjmijmy na początek, że Twój telefon został jednak skradziony lub zgubiony, pytanie więc – i co teraz? Choć drugi scenariusz teoretycznie przewiduje więcej szans na zakończenie z happy endem, to i tak w obu przypadkach musisz działać szybko i zdecydowanie. To znaczy zanim rzucisz się do lokalizowania smartfona, zadbaj najpierw o bezpieczeństwo czegoś o wiele bardziej cennego niż samo urządzenie. Na myśli mam oczywiście Twoje dane, które już są lub zaraz mogą być w rękach niepowołanej osoby o niekoniecznie czystych jak łza zamiarach. 

lokalizacja telefonu

Jak dokładnie postępować w przypadku kradzieży lub zgubienia smartfona, dowiesz się z naszego artykułu: Zgubiony telefon i nie wiesz co zrobić? Poradnik krok po krok

A jeśli interesuje cię lokalizacja telefonu Google, koniecznie sprawdź, jak użyć tej funkcji, która w niektórych przypadkach może okazać się bardzo przydatna.

Jak namierzyć telefon z systemem Android

Kiedy już zatroszczyliśmy się o podstawową ochronę danych jakkolwiek znajdujących się w telefonie, przejdźmy do prób jego namierzenia. Wspomnieliśmy, że sposobów będzie co najmniej kilka. W przypadku telefonu z Androidem pierwsza możliwa opcja nasuwa się już sama. W końcu nieomal bankowo jesteś połączony ze swoim kontem Google. Jeśli tak, funkcję Znajdź moje urządzenie masz uruchomioną automatycznie.

Przeczytaj także: Jak wylogować się z Konta Google na komputerze i telefonie, zdalnie oraz stacjonarnie? Instrukcja krok po kroku

Z powodzeniem więc możesz rozpocząć próby namierzania swojego telefonu z Androidem za pomocą Konta Google. Jest to całkowicie bezpieczny sposób o wysokim współczynniku skuteczności i dokładności w ustalaniu lokalizacji smartofna. Wystarczy zatem, że:

  1. Wejdziesz na stronę google.com/android/find z dowolnego urządzenia.
  2. Klikniesz w zgubiony telefon, którego ikonę znajdziesz w górze ekranu.
  3. Sprawdzisz przybliżoną lokalizację telefonu.

Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku Lokalizacja Telefonu Google – jak namierzyć smartfon? 

Zawsze jest jakieś ale. Nie inaczej w tym wypadku. Aby bowiem ustalić lokalizację za pomocą Google, ten przede wszystkim musi być włączony, musi mieć włączoną Lokalizację, mobilną transmisję danych lub Wi-Fi. Oprócz tego, aktualny posiadacz telefonu dostanie powiadomienie o próbie odnalezienia tegoż urządzenia. Jeżeli więc zastanawiasz się zupełnie przy okazji, czy da się namierzyć telefon bez zgody właściciela w ten sposób, to odpowiedź brzmi – niezła próba, ale nie podpowiemy Ci jak namierzyć telefon Twojej dziewczyny. 

Jak namierzyć telefon z lokalizacją na iPhonie

fot. źródło/Apple

Jeżeli na swoim iPhone zalogowałeś się do Konta Google, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z powyższej metody w razie konieczności namierzania właśnie tego smartfona. Jednakże, jak to w przypadku Apple bywa, ten ma własny system bezpieczeństwa. Zasada jest natomiast bardzo podobna. Telefon musi mieć działającą usługę Znajdź mój [urządzenie]. Wcześniej też musisz połączyć go ze swoim Apple ID. Dalsza instrukcja do tego, jak namierzyć iPhone również będzie bliźniacza do tej od Google, dlatego w tym celu musisz:

  1. Zalogować się do swojego konta w serwisie icloud.com/find.
  2. W opcji Wszystkie urządzenia wybierz poszukiwanego iPhone.
  3. Odczytaj na mapie położenie telefonu. Jeżeli nie jest połączone z siecią, wyświetlona zostanie jego ostatnia namierzona lokalizacja. 

Aplikacje do lokalizowania, czyli jak namierzyć telefon po zgubieniu

Gdy macie już odrobinę dość monopolu Google i Apple, do śledzenia telefonu możecie skorzystać równie dobrze z różnych dedykowanych aplikacji. Rozbudowane programy do namierzania smartfonów często będą wzbogacone o dodatkowe usługi. Obsługa niektórych z nich wiązać się więc będzie z dodatkowymi opłatami. W większości wypadków jednak do dyspozycji otrzymujecie długi okres próbny, podczas którego niejeden z Was zdąży wymienić telefon na inny. Tak czy inaczej, przedstawiamy propozycje godne polecenia, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak namierzyć telefon.

fot. Pexels/ Ketut Subiyanto

Prey – darmowy sposób na namierzanie telefonu

Dostęp do aplikacji Prey jest w zasadzie darmowy. Jej bezpłatna wersja uprawnia bowiem do namierzania 3 różnych urządzeń w ramach pełnej oferty usług. Jest kompatybilna zarówno z urządzeniami iOS oraz Android. Do jej największych funkcjonalności zalicza się możliwość odczytywania z urządzeń indywidualnych adresów MAC, co znaczy, że identyfikacja namierzonego telefonu lub komputera jest możliwa niezależnie od karty SIM czy numeru ID.

preyprotect aplikacja do namierzania telefonu lokalizator

Cerberus – dodatkowa ochrona skradzionego telefonu

Aplikacja Cerberus to już nie tyle lokalizator, co rozbudowany pakiet zabezpieczeń w przypadku kradzieży telefonu. Umożliwia namierzenie smartfona oraz zdalne sterowanie nim z dowolnego urządzenia połączonego z siecią, jak również poprzez SMS. Posiada pakiet niestandardowych alarmów, możliwość wykonania zdjęcia złodziejowi, rejestrowania ostatnich rozmów, nagrywania dźwięków z otoczenia czy blokowania przycisku zasilania i tym samym możliwości wyłączenia telefonu.

cerberus aplikacja do namierzania telefonu

Oprócz tego wyposażony jest w całkiem sensowną funkcję SIM Checker, która autoryzuje Twoje karty SIM, dzięki czemu dostaniesz powiadomienie o każdej próbie uruchomienia telefonu za pomocą innej karty. A to wszystko w pełni dyskretnie, gdyż aplikacja pracuje w tle. Jej koszt w podstawowej wersji, to 5 dolarów za roczny dostęp dla jednego użytkownika.

Jak namierzyć telefon dziecka, czyli kontrola rodzicielska w służbie bezpieczeństwa

Śledzenie smartfona przydaje się również w innych przypadkach i to w takich, których stawka jest zdecydowanie wyższa od samego urządzenie czy nawet znajdujących się na nim danych. A mowa oczywiście o namierzaniu telefonu dziecka, za czym stoi kwestia jego bezpieczeństwa. Tak się bowiem składa, że smartfon w rękach latorośli to nie zawsze zło ostateczne. Oczywiście, kiedy odbywa się to za wiedzą dziecka i służy jego ochronie, a nie jest wyrazem braku zaufania. Tak czy inaczej, nie czas to i miejsce na moralne pouczenia. Przedstawiamy wygodne sposoby na to, jak namierzyć telefon dziecka.

fot. Pexels/ Tim Samuel

Family locator – jak namierzyć telefon bliskich osób

Family Locator to aplikacja rodzinna, w której możesz śledzić na bieżąco lokalizację wszystkich bliskich Ci osób. Przy jej pomocy Twoje dziecko może w prosty i błyskawiczny sposób informować Cię o dotarciu do celu. Natomiast Ty masz możliwość ustalania na mapie niebezpiecznych i zaufanych stref oraz ustawienia komunikatów, kiedy dziecko wkroczy na wyznaczony obszar lub go opuści. 

Co więcej, w Family Locator możesz ustawić maksymalną prędkość z jaką przypuszczalnie powinien poruszać się wybrany członek rodziny. To znaczy, że szybko zorientujesz się, jeśli ten znajdzie się w potencjalnie zagrażającej życiu sytuacji. W takim wypadku, kiedy znajdzie się w nieznanym miejscu lub po prostu gdzieś zabłądzi, jednym klikiem może wysłać do Ciebie zawiadomienie SOS z dokładnymi współrzędnymi. 

lokalizacja telefonu

Namierzanie telefonu Orange, Play, T-mobile, Plus  – lokalizator Gdzie jest dziecko

Podobną funkcjonalność co aplikacja Family Locator posiadają także lokalizatory od największych operatorów sieci komórkowych oraz strona gdziejestdziecko.pl. Wystarczy na nią wejść, wybrać odpowiedniego operatora i zalogować się przy użyciu swojego numeru telefonu. Można z niej korzystać w wersji desktopowej oraz poprzez dedykowaną aplikację mobilną. 

jak namierzyć telefon orange lokalizator operatora

Do namierzania lokalizacji nie wymaga instalowania oprogramowania na smartfonie dziecka. Potrzebny będzie tylko numer telefonu podany za jego zgodą i potwierdzony poprzez SMS. Lokalizator Gdzie jest dziecko obsługuje sygnał GSM oraz GPS. Co znaczy, że jest to także świetny sposób i odpowiedź na to, jak namierzyć telefon z wyłączoną lokalizacją. Musisz się jednak liczyć, że w takim wariancie podane współrzędne nie będą tak precyzyjne jak te z GPS.

Jak namierzyć telefon po numerze

Namierzanie telefonu po jego numerze jest możliwe właśnie wyłącznie poprzez technologię GSM oraz rozsiane w różnych miejscach stacje BTS, dzięki którym urządzenie łączy się bezprzewodowo z siecią komórkową. Do lokalizowania konkretnego telefonu wystarczy więc numer przypisany do obsługiwanej karty SIM i zalogowanie do usługi Gdzie jest dziecko. Jeżeli jednak spodziewasz się, że to tym samym sposób na lokalizowanie telefonu bez zgody właściciela, to jesteś w błędzie. Ten bowiem otrzyma wiadomość SMS z prośbą o zezwolenie na namierzanie.

lokalizacja telefonu

To tym samym również twierdząca odpowiedź na to, czy operator może namierzyć Twój telefon. Nie bez powodu w końcu w filmach kina akcji możemy oglądać jak zbieg czy poszukiwany wyłącza telefon, wyciąga kartę SIM i dla pewności niszczy dodatkowo jedno i drugie. Tak więc widzicie, pozostanie anonimowym w cyfrowym świecie jest bardzo trudne do zrobienia. Przynajmniej dla laika i zwykłego człowieka. 

Urządzenia do namierzania telefonu i nie tylko

Oprócz omówionych powyżej metod, na rynku znajdziesz również wiele alternatywnych rozwiązań do lokalizowania. Należą do nich m.in. specjalne urządzenia, tzw. lokalizatory, przypinane do sprzętu, który chcesz śledzić lub zakładane na nadgarstek osoby, której położenie planujesz namierzać. Alternatywą, wykorzystywaną w przypadku posiadania małoletniego potomstwa, jest smartwatch dla dzieci — wiele modeli dysponuje modułami GPS, a rodzic może namierzyć swoją pociechę poprzez aplikację w telefonie.

Pierwsze rozwiązanie jest o tyle wygodne, że możesz je umieścić na dowolnym wartościowym przedmiocie, drugie dlatego, że z pozoru wygląda jak zwykły licznik kroków czy smartwatch i dziecko może je mieć cały czas przy sobie. Zaletą jest również cena obu opcji. Zresztą, przekonaj się sam. Jak widać istnieje kilka opcji pozwalających odpowiedzieć na pytanie, jak namierzyć telefon. Mamy nadzieję, że nie będziesz musiał nigdy z nich korzystać, ale jeśli już zdarzy ci się zgubić smartfon, teraz wiesz, że lokalizacja telefonu jest potrzebna.