mobywatel

mObywatel z trzema nowymi funkcjami. Jedna z nich bardzo przyda się kierowcom

3 minuty czytania
Komentarze

Aktualizacja aplikacji mObywatel przyniosła nam kolejne nowości. Od momentu premiery wersji 2.0 co kilka tygodni dodawane są następne moduły, więc można powiedzieć, że dynamika rozwoju programu jest naprawdę duża. Na taki poziom cyfryzacji czekaliśmy!

Nowa wersja mObywatela działa już od jakiegoś czasu

Obecnie aplikacja i system mObywatel znajduje się pod skrzydłami Ministerstwa Cyfryzacji. Janusz Cieszyński od momentu premiery wersji 2.0, która według rządowych danych została pobrana ponad 10 mln razy, chętnie wypowiada się na temat nowości w programie. Podczas publikacji aplikacji organizował także wystąpienia na żywo za pośrednictwem platformy X, na których odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości widzów. Sama apka mObywatel ma zresztą swoje konto na X, gdzie na bieżąco aktualizowane są nowości i funkcje. Jeden z niedawnych tweetów ministra widać poniżej:

Dlatego tym bardziej dziwi brak oficjalnego komunikatu związanego z najnowszymi, nota bene bardzo ważnymi i przydatnymi funkcjami. Podejrzewamy jednak, że ma na to wpływ czas publikacji nowej aktualizacji – na smartfony i tablety z systemem iOS w App Store update już się pojawił, a w Google Play Store dla urządzeń z Androidem jeszcze nie. Być może Ministerstwo czeka z oficjalnym komunikatem na pełną dostępność aktualizacji.

Co się zmieni w wersji 4.17.0?

Do aktualizacji wprowadzono aż 3 nowe usługi:

  • Jakość powietrza,

  • Historię pojazdu,

  • Centralny Rejestr Wyborców

oraz dodatkową możliwość oceny aplikacji. Nie wiemy, czy to ostatnie nie było strzałem w kolano dla Ministerstwa, bowiem pracownicy mogą spotkać się ze zmasowaną krytyką ze strony użytkowników – wszak mObywatel ma w sklepie Androida 2,5 gwiazdki na pięć z 34,7 tys. opinii, a w App Store 1,6 na 5 z 5,1 tys. ocen.

Nie brakuje także głosów samych użytkowników, że nowe funkcje nie działają. Na X pojawiło się już kilka wpisów ze screenami, że dane nie zostały właściwie pobrane z Centralnego Rejestru Wyborców, a jakość powietrza nie jest zgodna z innymi źródłami.

Niemniej jednak jest to kolejny moduł, który może zachęcić niezdecydowanych do głosowania, ponieważ ułatwia znalezienie informacji o najbliższych wyborach i miejscu głosowania.

Jeśli wszystko zostało dobrze skonfigurowane, moduł powinien wyświetlać zielony ptaszek, tak jak widoczne jest to poniżej:

Uwaga na oszustów

Ostatnio o aplikacji mObywatel zrobiło się głośno nie tylko za sprawą nowego pomysłu o dostępie do transmisji do meczów kadry narodowej, ale także ze względu na ataki phishingowe wykorzystujące logowanie się danymi do systemu.

CERT (Computer Emergency Response Team) ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi do użytkowników aplikacji mObywatel. A łatwo dać się nabrać, ponieważ SMS-y wyglądają jak oficjalne komunikaty pochodzące z aplikacji. Zawierają one link, który kieruje do fałszywej strony internetowej, na której wyłudzane są dane dostępu do bankowości elektronicznej. Jeżeli ktoś wpisze tam swoje poufne dane, może stać się ofiarą kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Jeśli otrzymasz podobny komunikat, najlepiej zgłosić to do CERT Polska. Można to zrobić na różne sposoby: przez stronę internetową, e-mailem  [email protected] czy SMS-em 799 448 084.

A jak już o bezpieczeństwie mowa, warto pamiętać, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Źródło: X, oprac. własne

Motyw