Wielka Brytania w ochronie dzieci
LINKI AFILIACYJNE

Jak wybrać pierwszy smartfon dla dziecka? Poradnik dla rodziców

8 minut czytania
Komentarze

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Są wykorzystywane do komunikacji, rozrywki, nauki i pracy. Wraz z rozwojem technologii coraz młodsze dzieci otrzymują dostęp do smartfonów. Oczywiście im później rodzic wręczy dziecku pierwszy telefon, tym lepiej. Czy telefon w rękach kilkulatka to dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Ale w przypadku nastolatka będzie to raczej nieuniknione.

pierwszy smartfon, tablet i czytnik

Decyzja o zakupie pierwszego smartfona dla dziecka jest ważna i nie powinna być podejmowana pochopnie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek dziecka, jego potrzeby, możliwości finansowe rodziców, a nawet modę.

Kiedy kupić dziecku pierwszy smartfon?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wiek, w którym dziecko powinno otrzymać pierwszy smartfon, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę dojrzałość dziecka. Chodzi o to, czy jest ono w stanie zrozumieć i przestrzegać zasad korzystania z telefonu, nie będzie używać go w czasie zajęć szkolnych czy w miejscach publicznych bez zgody rodziców, a także czy zrozumie, że nie powinno go wykorzystywać do kontaktu z nieznajomymi.

Możecie to sprawdzić w kwestionariuszu przygotowanym przez AT&T (w języku angielskim), tj. czy dziecko jest gotowe na smartfon oraz czy gotowi są na to sami rodzice.

dziecko ze smartfonem

Pisaliśmy wcześniej na temat wieku, w którym dziecku można sprawić pierwszy smartwatch, jednak trzeba mieć na uwadze, że zegarek jest znacznie mniej absorbujący i uzależniający w porównaniu ze smartfonem. Najlepiej, by dziecko dostało pierwszy smartfon w wieku mniej więcej 12 lat, a korzystanie z niego było ograniczone do komunikacji oraz do odtwarzania lub oglądania treści multimedialnych. Dopiero gdy dziecko osiągnie 15 lub 16 lat rodzic powinien pozwolić na dostęp do serwisów społecznościowych.

W praktyce nietrudno zaobserwować, że korzystanie z telefonów czy tabletów zaczyna się dużo wcześniej, a bajki na tabletach czy w telefonie używane są do pacyfikowania nawet 2- lub 3-latków.

Do czego dziecko potrzebuje telefonu?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to po co w ogóle dziecku smartfon? Jeśli chodzi o samą komunikację z rodzicami, może wystarczy smartwatch? Ale jeśli dochodzi tu aspekt edukacyjny i rozrywkowy, a przede wszystkim kontakty z kolegami lub koleżankami z klasy (w sensie nieodstawania od grupy rówieśniczej), to faktycznie smartfon jest najlepszą opcją.

dziecko ze smartfonem, wysoka jasność ekranu, oświetlona twarz

Wybierając telefon dla nastolatków trzeba celować w urządzenia, które dopasują się do określonych aktywności lub zainteresowań, np. wyposażone są w bardzo dobre aparaty (sprawdźcie zestawienie najlepszych telefonów do fotografii), są wytrzymałe i mają dobre baterie (tu polecamy ranking telefonów z dobrą baterią) lub mają moc wystarczającą do udźwignięcia najbardziej zasobożernych gier (na przykład w zestawieniu najlepszych smartfonów).

Dodajmy do tego możliwości finansowe rodziców, które nierzadko mogą zawężać pole poszukiwań. Sprawdźcie też modele, które wybraliśmy dla was w różnych progach cenowych:

Jest jeszcze jeden aspekt — marka. Marki mają duży wpływ na dzieci, a szczególnie na nastolatków. Są oni bardziej skłonni do kupowania produktów, które są modne i popularne wśród ich rówieśników. W USA 87% nastolatków ma iPhone’a, a jeszcze więcej potwierdza, że ich następnym telefonem będzie sprzęt od Apple. To wynika nie tylko z nasycenia rynku produktami z logo nadgryzionego jabłka, ale też uwarunkowań kulturowych (np. kwestia koloru dymków w komunikatorze). W Polsce telefony od Apple nie są tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych, jednak, bazując na własnych obserwacjach preferencji dzieciaków z początkowych klas podstawówki, wiem, że najchętniej korzystałyby z iPhone’a, choć nie są w stanie uzasadnić dlaczego.

dzieci bawiące się z tabletem

Jakie cechy powinien mieć pierwszy smartfon dla dziecka?

Wybierając pierwszy smartfon dla dziecka w wieku od mniej więcej 9 do 11 lat, marka nie powinna mieć jeszcze zbyt dużego znaczenia. Bardziej liczy się wytrzymałość, prosta obsługa i czas pracy na baterii, a także duży, czytelny ekran. Obowiązkowo telefon przekazany dziecku powinien być odpowiednio zabezpieczony. Chodzi oczywiście o kontrolę rodzicielską. Jest do tego wiele darmowych lub płatnych aplikacji — osobiście używam Family Link (aplikacja dostępna jest na smartfony z Androidem, jak i iOS) do limitowania czasu korzystania z urządzeń, wyboru aplikacji, z których dzieci mogą korzystać (nie mogą nic zainstalować lub kupić bez mojej zgody) czy blokowania dostępu do określonych stron, aplikacji lub funkcji. Family Link przydaje się też do lokalizowania urządzeń.

family link na smartfony

Wybór konkretnego modelu może przysporzyć pewnych problemów, ale to jeszcze dobry moment, by wybrać tańsze urządzenie. Mój dzieciak korzysta na przykład z Motoroli One Macro, choć pewnie gdy wejdzie w wiek nastoletni, trzeba będzie pomyśleć o zmianie. I zakładam, że przyszły telefon nie będzie zbyt tani. O ile w niższych klasach szkoły podstawowej można poszpanować tym, że w ogóle ma się smartfon, to wśród nastolatków model za 500 złotych nie zda egzaminu.

Jakie modele warto wziąć pod uwagę?

Gdybym miała wybierać smartfon dla nastolatka, celowałabym obecnie w następujące urządzenia:

iPhone SE 64 GB

pierwszy smartfon,  iphone se 2022

To bodajże najtańszy smartfon Apple, który możecie obecnie kupić. Oczywiście jeśli nie bierzecie pod uwagę starszych modeli albo urządzeń odnowionych. Opisywany model został wydany w marcu 2022 roku. Jest to mniejsza i tańsza wersja flagowego iPhone’a 13. Waży zaledwie 148 gramów, ma 4,7-calowy ekran Retina HD i jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Ma trzy wersje pamięci: 64, 128 oraz 256 GB.

Google Pixel 6a

pierwszy smartfon, google pixel 6a

Dobry wybór, jeśli celujecie w niedrogie urządzenie, które zapewni świetną jakość zdjęć (w ślepym teście użytkowników Google Pixel 6a został uznany za najlepszy smartfon fotograficzny). Kosztuje niewiele, ma ekran OLED o przekątnej 6,1 cala, 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, a ponadto oferuje czysty system Google — oczywiście najnowszą wersję Android 14.

Samsung Galaxy A34 lub A54

pierwszy smartfon, samsung galaxy a54

Z oferty Samsunga wybrałabym średnią półkę, na przykład modele Galaxy A34 lub A54 (zobacz porównanie Galaxy A34 i A54). Obydwa smartfony to świetne i godne polecenia urządzenia. Mają dobrą wydajność i rewelacyjne ekrany Super AMOLED. Przy ograniczonym budżecie A34 powinien być dobrym wyborem, jednak do mobilnej fotografii i grania zdecydowanie warto wziąć droższy model. Obok lepszych aparatów i wydajności, kupujący dostanie też szklany tył i nieco nowocześniej wyglądający front urządzenia.

Motorola moto g31 i moto g72

pierwszy smartfon,  motorola moto g31

Motorola moto g31 to jeden z lepszych smartfonów, gdy mówimy o urządzeniach w cenie w okolicach 500 złotych. Trzeba go docenić za niską cenę, wyświetlacz OLED o przekątnej 6,4-cala i rozdzielczości FHD+ oraz pojemny akumulator, który powinien zapewnić długi czas działania. Nie jest to jednak najnowszy model i nie wspiera sieci 5G, ale niska cena wiele rekompensuje.

pierwszy smartfon, , motorola moto g72

Większym, mocniejszym i równie opłacalnym modelem wśród urządzeń w cenie poniżej 1000 złotych będzie moto G72. Ma 6,7-calowy ekran AMOLED Full HD+, 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Motorola moto g72 jest zasilana przez procesor MediaTek Helio G95, aparat główny o rozdzielczości 108 MP i baterię o pojemności 5000 mAh.

Jak rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu ze smartfona?

Przed zakupem pierwszego smartfona dla dziecka warto porozmawiać z nim o zasadach korzystania z telefonu. Należy wyjaśnić dziecku, że smartfon to narzędzie, które można wykorzystać w dobrym lub złym celu. Nawiązać warto do zjawiska cyberbullyingu, ujawniania danych i haseł, prywatności w sieci oraz faktu, że cokolwiek dziecko napisze lub umieści w sieci, już tam zostanie. Warto umówić się co do limitu czasu codziennego korzystania z urządzenia oraz ustalić z dzieckiem wspólne zasady, takie jak:

  • nieużywanie telefonu w czasie zajęć szkolnych,
  • nieużywanie telefonu w miejscach publicznych bez zgody rodziców,
  • nieużywanie telefonu do kontaktu z nieznajomymi.

Należy również pamiętać, aby regularnie rozmawiać z dzieckiem o jego korzystaniu ze smartfona. Warto pytać dziecko, z jakich aplikacji korzysta, jakie strony internetowe odwiedza i z kim rozmawia. Takie rozmowy pomogą rodzicom w monitorowaniu korzystania dziecka ze smartfona i zapewnieniu mu bezpieczeństwa. A dziecko, czując odpowiedzialność za swój telefon i to, że może o tym swobodnie rozmawiać, nie będzie czuło się kontrolowanie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.