family link na smartfony

Family Link – jak działa, jak go ustawić i czy warto korzystać z aplikacji do nadzoru dzieci?

11 minut czytania
Komentarze

Zapewne z dokładnością co do minuty znasz harmonogram dnia swojego dziecka. W końcu bezpieczeństwo Twoich bliskich to dla Ciebie codzienna rutyna. Ale czy w takim razie wiesz, jak dokładnie wygląda aktywność Twojej pociechy w ten drugiej, ale nie mniej angażującej rzeczywistości? Cyberprzestrzeń pełna jest zagrożeń, których części pewnie nie jesteś nawet świadoma. Spokojnie jednak, gdyż równie dużo w niej sposobów na to, jak chronić dziecko w internecie. Jednym z nich jest aplikacja Google Family Link. Poznaj ją bliżej. 

Technologia ma swoje jasne i ciemne strony. Wejście w strefę mroku nie jest wcale takie trudne. Zwłaszcza dla łatwowiernych i beztroskich dzieci. Aby je przed tym ustrzec, powstała m.in aplikacja Family Link od Google, czyli mobilne narzędzie do kontroli rodzicielskiej i monitorowania zachowań w sieci. W jaki sposób rozumiany jest tu nadzór opiekuna? Przede wszystkim, jako:

  • zarządzanie dostępem do określonych stron internetowych,
  • gospodarowanie czasem spędzanym w sieci,
  • ograniczanie czasu na wybrane aplikacje czy materiały,
  • całkowite blokowanie dostępu do wybranych aplikacji czy witryn,
  • możliwość zdalnego konfigurowania ustawień prywatności,
  • kontrolowanie lokalizacji urządzenia (w tym dziecka).

Family Link to jak widzisz coś więcej niż aplikacja do nadzoru rodzicielskiego. Przy jej użyciu nie tylko dbasz o bezpieczeństwo dziecka, ale decydując o tym jak długo i jakie treści w internecie konsumuje, masz wpływ na wyrobienie zdrowych nawyków oraz zachowanie cyfrowego dobrostanu. 

Pamiętaj jednak, że między troską a nadmierną kontrolą jest cienka granica. Niezależnie więc od wieku Twojego dziecka, przed zainstalowaniem Family Link nie zapomnij o wcześniejszym wspólnym wyznaczeniu granic i ustaleniu zasad korzystania z internetu. Ustalcie też na jakich warunkach to Ty będziesz korzystać z aplikacji. Dzięki temu unikniecie konfliktów, a Twoje dziecko, zwłaszcza to nastoletnie, traktowane fair nie straci do Ciebie zaufania. Pod warunkiem, że dotrzymasz słowa i nie będziesz nadużywać swojej sprawczości.

aplikacja google family link

Lokalizacja urządzenia

Interfejs Google Family Link składa się z trzech głównych bloków: W skrócie, Ustawienia i Lokalizacja. W kwestii bezpieczeństwa Twoich bliskich najważniejszą funkcjonalnością Family Link jest właśnie możliwość śledzenia lokalizacji. Ta opcja znajdzie swoje zastosowanie nie tylko, kiedy chcesz namierzyć miejsce pobytu swojego dziecka, ale także w razie potrzeby śledzenia samego telefonu, gdy ten się gdzieś zawieruszy lub trafi w niepowołane ręce. Co jeszcze istotne, rodzic może zdecydować jaką metodą telefon będzie namierzany, a do wyboru ma trzy technologie: GPS, sieć GSM oraz pobliskie sieci Wi-Fi.

Przeczytaj także:

Poziom naładowania baterii

Co równie przydatne, z poziomu głównego panelu użytkownika i Lokalizacji możesz sprawdzić poziom naładowania baterii telefonu konkretnego członka rodziny. Kiedy więc Twoja pociecha nie będzie odpowiadać na wiadomości już niepokojąco długo, możesz upewnić się, czy to nie kwestia rozładowanego telefonu.

Zainstalowane aplikacje oraz częstotliwość ich użytkowania

Aplikacja Family Link daje również pogląd na to, jak długo dziecko korzysta z internetu oraz jakim aplikacjom poświęca najwięcej czasu. Jak również na to, jakie aplikacje ma zainstalowane. Przy pierwszej próbie pobrania czegoś nowego otrzymasz komunikat z prośbą o wyrażenie zgody. Uwaga, jeżeli wyrazisz ją raz, prawdopodobnie aplikacja nie zapyta Cię ponownie o pozwolenie.

Zarządzanie pobraniami i płatnościami

Internet to również doskonały grunt dla oszustów do przekazywania zainfekowanego oprogramowania czy wyłudzania danych i przeprowadzania nieautoryzowanych transakcji. Dlatego Family Link umożliwia blokowanie pobierania aplikacji z innych źródeł niż Sklep Play oraz zatwierdzania przez rodzica wszystkich transakcji wykonywanych w tej usłudze. Do wyboru są również mniej restrykcyjne opcje, jak np. ta, że dziecko może samodzielnie pobierać darmowe aplikacje ze sklepu Google oraz płacić własnymi środkami z konta Play. O każdym z tych przypadków rodzic zostanie odpowiednio poinformowany specjalnym powiadomieniem.

Limity i harmonogram snu

Jak już zostało wcześniej wspomniane, aplikacja Family Link pozwala na szczegółowe określenie rozkładu cyfrowej aktywności dziecka – odrębnie na każdy dzień tygodnia. Umożliwia zatem nałożenie limitów na poszczególne aplikacje, jak i na całościowe korzystanie z urządzenia. Co ważne, nawet pomimo przejścia w tryb nieaktywny, dziecko wciąż ma możliwość wykonywania i odbierania połączeń. Nie oznacza to więc, że zostaje całkowicie odcięte od opcji komunikowania się z innymi. To akurat zdecydowany plus tej funkcji.

Blokowanie urządzenia

W Family Link rodzic otrzymuje także pełną dowolność w zdalnym zablokowaniu i odblokowaniu urządzenia dziecka. Może to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze – całkowicie odciąć dostęp (nie licząc wspomnianych połączeń) lub po drugie – udostępnić tylko te aplikacje, do których dziecko ma ustawiony dozwolony i w pełni nieograniczony wstęp. Znieść blokadę może również samo dziecko za pomocą jednorazowego kodu, który otrzyma od swojego opiekuna. Dodatkowo rodzic może skorzystać także z opcji dodatkowego czasu, który zmniejsza nałożone restrykcje. 

Ustawienia urządzenia

Oprócz wszystkich omawianych indywidualnych ustawień użytkowania smartfona, rodzic może także nadawać lub odbierać poszczególnym aplikacjom dostęp do różnych narzędzi telefonu, np. aparatu. Ponadto ma możliwość konfigurowania Konta Google dziecka i zarządzania ustaloną polityką prywatności oraz podanymi danymi o użytkowniku.

Filtry na treści

Aplikacja Google Family to rzecz jasna również szereg filtrów, które rodzic może nakładać na poszczególne usługi czy aplikacje, w tym wspomniany już Sklep Play, ale też YouTube czy przeglądarkę Chrome z wyszukiwarką Google (SafeSearch). Musisz się jednak liczyć z tym, że Twoje jeśli zechce może skorzystać z opcji innych producentów. No i jeszcze z tym, że jednak roboty Google’a to wciąż sztuczna inteligencja, którą da się często łatwo oszukać. Nie otrzymasz więc stuprocentowej gwarancji, że pomimo Twoich starań, dziecko i tak nie napotka się z przemocową czy wulgarną treścią. 

Przeczytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu – menedżer haseł to podstawa! Najlepsze propozycje

Chociaż dla wielu zarówno rodziców, jak i dzieci, kontrola rodzicielska w formie Family Link już będzie budzić niejedną dyskusję i kontrowersję, to Google jednak nie ułatwi przekroczenia granicy inwigilacji. To znaczy, że przy użyciu tej aplikacji rodzic z całą pewnością:

  • nie przeczyta ani tym bardziej nie podsłucha prywatnych rozmów swojego dziecka,
  • nie skontroluje historii wyszukiwań ani przeglądań,
  • nie podejrzy zawartości ekranu telefonu bliskiej osoby,
  • nie usunie samodzielnie żadnych danych z pamięci urządzenia (dziecka także ;)).

Teoretycznie nie. Szczególnie, że Family Link to narzędzie od samego Google, które – umówmy się – wie jak stworzyć dobry soft. Jednakże, jak to z wszelkimi urządzeniami bywa, tak i w tej aplikacji wprawne oko znajdzie szczeliny i wyrwy, które mogą dać mu drogę do pełnej i niekwestionowanej wolności. Głównie jednak w przypadku telefonów z dodatkową nakładką systemową. Co nie znaczy, że nie istnieją też inne sposoby na oszukanie blokady czy limitów. Powiemy tylko, bądź czujny na tryb samolotowy i linki wysyłane do siebie przez dzieci. 

Natomiast rodzic ma zdecydowanie ułatwione zadanie, ponieważ że wystarczy iż wejdzie na konto dziecka w aplikacji Family Link na swoim telefonie i odnajdzie poszczególne funkcje Zarządzanie ustawieniami > Nadzorowanie konta > Zatrzymywanie nadzorowania. 

Nareszcie przejdziemy do budzących mniej wątpliwości kwestii. A to znaczy, że zmierzamy w kierunku technikaliów, czyli tego skąd pobrać i jak zainstalować aplikację. Jest to banalnie proste, ponieważ Family Link jest dostępna na smartfony z Androidem i iPhone’y. To znaczy, że możesz ją pobrać i ze Sklepu Play i z App Store. 

Warunkiem koniecznym do zainstalowania i poprawnego działania jest posiadanie smartfona z systemem operacyjnym w wersji co najmniej Android 7 oraz iOS 11. Kiedy je spełniasz, pozostaje jeszcze jeden znaczący krok. Musisz mianowicie założyć swojemu dziecku jego własny profil w Koncie Google i ustawić w nim swoje konto, jako konto opiekuna. To bardzo istotne, więc nie zapomnij o tym. Te czynności wykonujesz ze swojego telefonu. Następnie pobierasz i instalujesz aplikację Family Link na smartfonie dziecka oraz logujesz się do jego konta. Na ten moment to wszystko, oboje macie zainstalowaną aplikację gotową do dalszych ustawień.

aplikacja google family link

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji pozostaje skonfigurować Family Link. Do tego niezbędne będzie uruchomienie narzędzia na obu telefonach (Twoim i dziecka) oraz utworzenie Grupy Rodzinnej. W następnej kolejności dziecko musi wpisać kod aktywacyjny otrzymany od rodzica oraz potwierdzić hasłem rozpoczęcie nadzoru z Family Link. Po drodze czekać Was będzie jeszcze kilka zgód dla aplikacji. 

W dalszych krokach możecie zasiąść wspólnie do ustalenia nazwy urządzenia oraz wyboru aplikacji podlegających kontroli (i ustalenia wspólnych zasad oraz granic). Później już Ty samodzielnie wybierasz dodatkowe opcje, o których możesz poczytać wyżej i już. Dziesięć minut później czujne oko rodzica zostało właśnie otwarte na dziecięcy wirtualny świat.

Family Link jest również dostępna w wersji desktopowej i możesz jej używać z poziomu przeglądarki, jednak jej funkcjonalności są w tym wypadku odrobinę okrojone. Jeżeli więc chciałbyś ustalać dziecku limity czasowe na używanie urządzenia, to niestety, bez instalacji aplikacji na mobilnym sprzęcie się nie obędzie. 

Wydawałoby się, że usunięcie aplikacji to banalna sprawa, ale Family Link potrafi trochę namieszać. Dlatego serdecznie doradzamy, aby nie usuwać dziecku profilu Konta Google, które jest wciąż połączone z aplikacją kontroli rodzicielskiej. Kiedy bowiem zrobisz to w tej kolejności, możesz wpaść w mały impas i zamienić smartfon dziecka w bezużyteczne narzędzie. Co prawda rzadko kiedy trafiają się sytuacje bez wyjścia, ale lepiej dmuchać na zimne i oszczędzić sobie stresu. 

Dlatego najbezpieczniejszym sposobem na odinstalowanie i usunięcie Family Link, to wcześniejsze wyłączenie nadzoru rodzicielskiego. Aby to zrobić, rodzic musi ze swojego telefonu wejść w konto dziecka i tam wybrać Zarządzanie ustawieniami > Nadzorowanie konta > Zatrzymywanie nadzorowania. 

Przeczytaj także: Boisz się o swoje dziecko przy telefonie? Oto najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Kwestie bezpieczeństwa, za którymi stoi tak szczegółowa kontrola zawsze budzą skrajne emocje. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Dlatego opinie o Family Link najczęściej pochodzą z dwóch przeciwległych biegunów. Większość negatywnych głosów związanych jest jednak z aspektem ograniczania wolności dziecka oraz z naruszaniem jego prywatności, a nie z samym działaniem aplikacji. Co nie znaczy, że i te się nie zdarzają. Szczególną bolączką jest brak konsekwencji w źródle powiadomień.

family link aplikacja google w sklepie play

Jednakże, jeśli wziąć pod uwagę, ile kosztuje Family Link – czyli nic, bo jest darmowe, to warto wybaczyć te drobne potknięcia, które zapewne będą usuwane wraz z kolejnymi aktualizacjami aplikacji. Jeżeli więc taki rodzaj nadzoru dziecka jest w zakresie Twojej rodzicielskiej moralności, to testuj śmiało. Zwłaszcza, że zagrożenia w sieci nie wiążą tylko z brutalnymi czy erotycznymi treściami, ale również z wyłudzeniami i kradzieżami.

Motyw