Najlepszy smartfon fotograficzny

Jaki smartfon robi najlepsze zdjęcia? Wygrał telefon… za 1700 zł

2 minuty czytania
Komentarze

Do zakończenia pierwszej połowy roku jeszcze kilka tygodni. Czas wielkich premier wciąż jest przed nami. Dlatego też kiedy zadajemy sobie pytanie: jaki smartfon robi najlepsze zdjęcia? To patrzymy głównie na modele z ubiegłego roku. I tak fan Apple bez cienia zawahania wskaże na iPhone 14 Pro. Pozostali stwierdzą, że to Huawei Mate 50 Pro, tegoroczny Samsung Galaxy S23 Ultra, albo Xiaomi 12S Ultra. Część osób zwróci uwagę, że jeśli fotograficzny smartfon, to tylko Honor i wybiorą Magic4 Ultimate jako lidera. Który z nich jest jednak najlepszy? Otóż wedle niedawno przeprowadzonego ślepego testu… żaden. 

Najlepszy smartfon fotograficzny – wyniki bez uprzedzeń

Pixel 6a 5g

Zacznijmy od tego, że zwycięzcą przeprowadzonego jakiś czas temu ślepego testu nie tylko nie został flagowiec żadnej z największych marek, ale nie został nim nawet… flagowiec, a średniak kosztujący grubo poniżej 2000 złotych. No dobrze, nie będę Was dłużej trzymał w niepewności: jest to Pixel 6A, z pozornie skromną matrycą 12 MPx. Chociaż oczywiście to nie rozdzielczość jest wyznacznikiem jakości zdjęć – a przynajmniej tak długo, jak długo oglądamy je na ekranach o równej/większej rozdzielczości, niż wykonane zdjęcie. 

Jak jednak doszło do tego, że Pixel 6A został uznany za najlepszy smartfon fotograficzny? Otóż YouTuber Marques Brownlee jakiś czas temu przeprowadził ślepy test na masową skalę. Polegał on na zaprezentowaniu setek zdjęć posegregowanych w trzech kategoriach: zdjęć zwykłych, portretów, oraz zdjęć przy słabym świetle gdzie prezentowane były zdjęcia wykonane z wielu smartfonów, które rzecz jasna nie zostały podpisane. Okazało się, że przewaga Pixela 6A była wręcz miażdżącą i jest to telefon z dobrym aparatem

Zobacz także: Najlepszy smartfon do zdjęć – zobacz ranking TOP20

Co ciekawe, na drugim miejscu znalazł się Pixel 7 Pro – czyli wydawałoby się, że ten lepszy smartfon od Google. Podium zamyka Asus Zenfone 9. Co ciekawe Xiaomi 12S Ultra znajduje się w końcu stawki najlepszych zdjęć. Czy to więc oznacza, że Pixel 6A to najlepszy smartfon fotograficzny? To zależy. Otóż pod względem technicznym, jak wierność odwzorowania barw, czy w innych aspektach może on odstawać od konkurencji i to dosyć mocno. Po prostu robi zdjęcia, które podobają się ludziom. I szczerze mówiąc, myślę, że to jest najważniejsze w aparacie smartfona – do profesjonalnych zdjęć są profesjonalne aparaty.

Zobacz też: Recenzja Huawei FreeBuds 5.

Źródło: YouTube

Motyw