Profil Zaufany

Profil Zaufany to dostęp do urzędów bez wychodzenia z domu. Oto sprawy, które możesz z nim załatwić

4 minuty czytania
Komentarze

Profil Zaufany jest potężnym narzędziem w rękach obywatela RP. To niesamowity zespół aplikacji, który pozwala na łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach, i to bez konieczności wychodzenia z domu. Przypomnijmy więc sobie, dlaczego warto mieć założone takie konto, a także jakie najważniejsze formalności możemy w nim załatwić.

Czym właściwie jest Profil Zaufany?

Zdjęcie ekranu z otwartą stroną Profilu Zaufanego w domenie gov.pl
fot. android.com.pl / gov.pl

Profil Zaufany to — podobnie jak mDowód w aplikacji mObywatel — środek identyfikacji elektronicznej działający od 2011 roku. Pozwala on potwierdzać naszą tożsamość oraz podpisywać dokumenty elektronicznie, jeżeli istnieje taka konieczność.

Dzięki ścisłej korelacji z internetową bankowością oraz weryfikacją dwuetapową, system zawsze ma pewność, że to obywatel podpisuje dokumenty i samodzielnie podejmuje decyzje na rządowych stronach internetowych. Profil Zaufany pozwala się też logować do urzędów, w których już załatwiamy konkretne sprawy.

Jak założyć Profil Zaufany?

fot. PZ.gov.pl

Najprostszym sposobem na własny Profil Zaufany jest założenie go przez bank lub innego dostawcę tożsamości (np. Envelo, czyli Usługi Cyfrowe Poczty Polskiej — sam korzystam z tej metody autoryzacji). Przewagą tej metody jest oczywiście brak konieczności wychodzenia z domu oraz angażowania pozostałych ludzi w proces. Wszystko dzieje się automatycznie, a my musimy tylko przejść przez proces w naszym banku online.

Lista dostawców tożsamości, w której znajdują się nie tylko popularne banki (fot. PZ.gov.pl)

Ciekawą metodą jest też rozmowa wideo z urzędnikiem. Składamy wniosek i nasza tożsamość jest potwierdzona przez żywą osobę po krótkiej rozmowie online. Alternatywnie możemy uzyskać Profil Zaufany przez e-dowód lub wypełniając wniosek i potwierdzając go w jednej z 2 tys. placówek. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia nawet wyszukiwarkę punktów potwierdzających, dzięki której łatwo odnajdziecie ten położony najbliżej Waszej lokalizacji. Raz założony Profil Zaufany jest ważny przez 3 lata, lecz łatwo przedłużyć jego ważność bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany - wyszukiwarka punktów potwierdzających
fot. PZ.gov.pl

Jakie sprawy Profil Zaufany pozwala załatwić?

fot. PZ.gov.pl

Cyfrowa identyfikacja tożsamości pozwala na załatwienie dziesiątek różnych spraw w polskich urzędach, dlatego jego zastosowanie najłatwiej będzie podzielić w kontekście portali, do których pozwala się on zalogować. Oto wykaz najczęściej załatwianych spraw, do których służy to narzędzie w Polsce.

  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — zakładanie firmy, wznowienie lub zawieszenie działalności gospodarczej, uzyskiwanie danych osób, które prowadzą firmy w Polsce
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — wniosek o dowód osobisty, odpis aktów stanu cywilnego, zgłaszanie urodzin dzieci, meldunki, duplikaty i odpisy świadectw szkolnych, wnioski o 500+ i Kartę Dużej Rodziny, tymczasowy pobyt w kontekście głosowania w wyborach,
  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – recepty, skierowania, historia leczenia, uprawnienia, szczepienia i certyfikaty
  • Obywatel.gov.pl — punkty karne, dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, ważność dowodu osobistego,
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — umawianie się na wizytę w placówce ZUS, wysyłanie wniosków, sprawdzanie zwolnień lekarskich, status zgłoszenia do systemu ubezpieczeń, stan konta ubezpieczeniowego w ZUS,
  • Podatki.gov.pl — sprawdzenie statusu zwrotu podatku, wysyłanie rozliczeń PIT oraz CIT

Jak widzicie powyżej, Profil Zaufany po prostu warto mieć. Posiadanie takiego konta przydaje się najczęściej w związku z szybkim otrzymywaniem recept przy chorobach, wysyłania rozliczeń PIT, ale też przy wyborach prezydenckich, parlamentarnych lub samorządowych, jeżeli stosunkowo często zmieniamy miejsce pobytu.

Zanim gdziekolwiek się wybierzemy, warto po prostu sprawdzić, czy nie uda się tego załatwić z pomocą Profilu Zaufanego. To czasami jest niesamowite, jak wiele Ministerstwo Cyfryzacji zdążyło już zrobić w kontekście ułatwiania życia petentom. A przecież kolejne innowacje są jeszcze przed nami.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw