Nick Young skonfundowany fałszywymi SMS-ami

Polacy nie wierzą, że Profil Zaufany wygasa, bo SMS wygląda jak scam. Nadawca miał jednak zupełnie inny cel [OPINIA]

3 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli nie uwierzyliście, że Profil Zaufany Wam wygasa, to brawa za podwyższoną czujność. Miesiące fałszywych SMS-ów o niedopłatach za paczki i energię elektryczną sprawiły, że z większą podejrzliwością patrzymy na automatyczne komunikaty wysyłane tą drogą, niebędące przy okazji Alertami RCB. Osoba tworząca treść komunikatu nie chciała jednak wzbudzić podejrzeń, a jedynie nas ochronić.

Profil Zaufany wygasa, ale po co tyle spacji w wiadomości SMS?

Zrzut ekranu z treścią SMS-a o tym, że Profil Zaufany wygasa
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Jak zły to musiał być SMS, że redaktorzy Niebezpiecznika musieli zapewnić najbardziej podejrzliwych o autentyczności tego komunikatu. Profil Zaufany rzeczywiście wygasa osobom, które zakładały go w okolicach początków pandemii koronawirusa. Dlatego też warto za pośrednictwem kilku kliknięć (operacja zajmuje mniej niż 10 minut) go przedłużyć na trzy następne lata, by móc w spokoju korzystać z elektronicznego urzędu.

Co wzbudziło najwięcej podejrzeń? Przede wszystkim, obecność linku z niepotrzebną spacją między „gov”, a „.pl”, który wywołuje wrażenie niechlujnego pisania. W komentarzach pod wpisem Niebezpiecznika pojawiła się z kolei sugestia, że brak spacji był umyślny, a jego celem było zablokowanie hiperłącza, co by wszyscy wpisali sobie taki adres w przeglądarkę samodzielnie.

Czy twórca wiadomości SMS założył, że nie potrafimy myśleć?

Cóż, wydaje mi się, że pozornie prosty SMS od polskich władz o tym, że Profil Zaufany wygasa, nie powinien przyzwalać na taką kombinatorykę w dyskusji. Argument spacji blokującej hiperłącze brzmi logicznie, ale zakłada, że nie potrafimy myśleć logicznie. Im dłużej nad tym myślę, tym więcej nadawca mógł mieć racji.

Nawet jeżeli hiperłącze zawiera domenę gov.pl, to przeciętny obywatel nie wie, że mogą zarejestrować ją wyłącznie uprawnione podmioty:

  • organy władzy publicznej (z wyłączeniem wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz stowarzyszeń i gmin),
  • organy samorządu zawodowego, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego,
  • jednostki organizacyjne podległe Prezesowi Rady Ministrów lub ministrom albo nadzorowane przez te organy.

Dlatego też nie dziwię się, że zamiast szukać drogi do zapewnienia odbiorców, iż link nie jest fałszywy, nadawca postanowił go oddzielić spacją i zablokować hiperłącze. A przynajmniej chciałbym myśleć, że taki był dokładnie cel i planowane działanie, a nie dzieło przypadku. Być może w przypadku następnych komunikatów ktoś podrapie się po głowie dłużej i wymyśli wiadomość, która będzie jasna i nie wywoła publicznej dyskusji.

A jeśli już rozmawiamy o bezpieczeństwie, pamiętaj, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

zdjęcie główne: mat. własne / Cassy Athena / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw