Mężczyzna w koszuli z krótkim rękawem używa gogli wirtualnej rzeczywistości Apple Vision Pro w jasnym pomieszczeniu.

Apple Vision Pro najbardziej ucieszyło… Huawei. Chińczycy wykiwali Tima Cooka już cztery lata temu

2 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że zapowiedź Apple Vision Pro mogła najbardziej podpalić Chińczyków z Huawei. Wbrew pozorom, powodem zamieszania nie jest niebotyczna cena produktu – 3499 dolarów, które w Polsce śmiało może się przerodzić w ok. 20 tys. złotych. Jednakże, również poszło o pieniądze…

Huawei także ma swoje Vision Pro!

16 maja 2019 r. (czyli ponad cztery lata temu) – Huawei skutecznie rejestruje nazwę Vision Pro w Chinach, ważną do (uwaga!) 27 listopada 2031 r. Sytuacji nie pomaga również fakt, że nazwa prezentuje podobny produkt, czyli okulary VR/AR. Poniżej możecie, przykładowo, zobaczyć zwiastun Huawei Vision Glass, czyli kompaktowych okularów do oglądania treści w wirtualnej rzeczywistości. Konstrukcja, której najbliżej do omawianych przez nas jakiś czas temu HTC Vive Flow.

https://youtu.be/GTwtX_q_zxw

Rejestracja nazwy Vision Pro oznacza tyle, że Apple nie będzie mogło tak prosto wprowadzić swojego hełmu rozszerzonej rzeczywistości na chińskim rynku. Istnieje kilka potencjalnych rozwiązań tej sytuacji. Najrozsądniejszym wydaje się zmiana nazwy Apple Vision Pro w Chinach. Jednakże, Tim Cook może też nie ustąpić i zadecydować o braku dystrybucji Apple Vision Pro w Państwie Środka. Oczywiście, Apple mogłoby też zapłacić Huawei za prawa do używania nazwy i Chińczycy z pewnością czekają na taką propozycję. Ale czy tak zrobi?

Apple Vision Pro
fot.. Apple

Apple nie zabezpieczyło praw do nazwy także w USA. Najwyraźniej to nie jest problem

Redaktorzy PC Gamer zwrócili z kolei uwagę, że Vision Pro jest nazwą zastrzeżoną w Stanach Zjednoczonych, ale… nie dla Apple. Pod wpisem można znaleźć takie firmy jak ClearView Systems z Florydy lub (przy VisionPro, bez spacji) Murray Equipment.

Obydwa z tych przedsiębiorstw nie mają nic wspólnego z szeroko pojętą wirtualną rzeczywistością. Pierwsza z nich zajmuje się oprogramowaniem, a druga gadżetami dla sportowców (mamy wyjaśnienie narciarskiej stylistyki hełmu). Istnieje taka możliwość, że Apple już wcześniej dogadało się z tymi firmami, aby nie tworzyć zbędnych konfliktów prawnych.

Co do Chin, zostało jeszcze trochę czasu na rozwiązanie tego wątku. Apple Vision Pro pojawi się u pierwszych klientów na początku 2024 r.

zdjęcie główne: Apple

Motyw