Logo firmy "Wayve" z graficznym elementem przypominającym falę w kolorze granatowym.

Wayve wyłania się jako kolejny gigant technologii. Sprawdzamy, dlaczego o firmie jest tak głośno

2 minuty czytania
Komentarze

Być może to pierwszy, ale z pewnością nie ostatni raz, kiedy widzicie logo firmy Wayve. W przedsiębiorstwo zainwestowały takie „grube ryby” jak NVIDIA czy Microsoft, a to zaledwie początek listy zasłużonych. Przyjrzyjmy się więc temu, dlaczego warto spoglądać na działania tej niepozornej korporacji.

Czym właściwie zajmuje się firma Wayve?

Biały samochód marki Ford Mustang Mach-E i czerwony autobus na linii 29 do Trafalgar Square w ruchu miejskim.
Fot. Wayve / materiały prasowe

Jak możecie wywnioskować po zdjęciu, firma ma wiele wspólnego z samochodami. Jest tak, ponieważ firma opracowuje technologię autonomicznej jazdy, dzięki której pojazdy mogą prawidłowo, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, poruszać się po jezdni. Przedsiębiorstwo powstało w 2017 r. i obecnie ma dwie siedziby, tą pierwotną w Londynie i drugą w Dolinie Krzemowej. W obecnej chwili powstaje trzecia, w kanadyjskim Vancouver.

Głównym produktem są systemy sztucznej inteligencji dla samochodów, których licencjonowanie ma być negocjowane z najważniejszymi graczami w branży motoryzacyjnej. Przewagą korporacji ma być fakt, że z wykorzystaniem tej technologii, pojazdy mają cały czas uczyć się lepszej jazdy, przez co pasażer zawsze będzie bezpieczny. Pasażer, bo i kierowca stanie się zbędny.

Wielka Brytania jest dumna z działań biznesu

Przykład autonomicznego przejazdu z technologią Wayve, korporacyjny materiał wideo.

Kiedy tak wiele czołowych technologii powstaje w Ameryce i Azji, Wielka Brytania może być niezwykle dumna z bycia domem dla Wayve. Firma pozyskała od japońskiego SoftBank, Microsoft i NVIDIA łącznie 1,05 mld dolarów na kolejne działania. O tym sukcesie wypowiedział się też Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.

Jestem niesamowicie dumny, że Wielka Brytania jest domem dla pionierów takich jak Wayve, którzy opracowują przełom w postaci następnej generację modeli sztucznej inteligencji do samochodów autonomicznych. […] Mamy już trzecią co do wielkości liczbę firm zajmujących się sztuczną inteligencją na świecie i równą temu liczbę prywatnych inwestycji w AI. To ogłoszenie ugruntowuje pozycję Wielkiej Brytanii jako superpotęgi w zakresie sztucznej inteligencji 

Rishi Sunak, Premier Wielkiej Brytanii, wypowiedź zamieszczona w komunikacie prasowym Wayve

Oczywiście, to czas pokaże, co korporacja zrobi z pieniędzmi przeznaczonymi na gigantyczną inwestycję. Niemniej jednak należy spoglądać na jej działania coraz uważniej. Szczególnie powinna to robić Tesla, nawet jeśli dziś to najtańszy elektryk w utrzymaniu, za chwilkę może zostać sama z własną technologią, podczas gdy reszta producentów skorzysta z brytyjskich usług.

Zdjęcie otwierające: Wayve / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw