Osoba podłącza kabel sieciowy do routera obok doniczki z zieloną rośliną na biurku.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Gdzie umieścić router Wi-Fi? Nie popełniaj tego błędu, jeśli chcesz mieć szybki internet

5 minut czytania
Komentarze

Tam dom twój, gdzie Wi-Fi twoje… Chyba nie sposób nie zauważyć, jak istotnym sprzętem domowym stał się domowy router Wi-Fi, dający dostęp do internetu wszystkim domownikom (a może i sąsiadom, jeśli nie zabezpieczyliście, choć w minimalnym stopniu, sieci).

Do domowej sieci podłączamy coraz więcej urządzeń — a w dobie popularności rozwiązań smart home będzie ich coraz więcej. Telewizory domagają się coraz wyższej przepustowości, strumieniujemy coraz więcej serwisów, gramy online i podłączamy kolejne telefony, tablety, laptopy, odkurzacze… A to, jak szybko i płynnie wszystko to się odbywa, zależy od niepozornego urządzenia, które zazwyczaj ustawiamy w niewłaściwym miejscu. Gdzie powinien stać router, aby nie pojawiały się problemy z połączeniem i można było stworzyć optymalnie działającą sieć domową?

Najczęstsze błędy w wyborze lokalizacji routera

Pierwszy błąd — zła wysokość

Routery Wi-Fi zazwyczaj przesyłają sygnał na zewnątrz i w dół, więc kiepskim pomysłem jest ustawianie routera na przykład na podłodze. Zdecydowanie lepiej będzie pracował, gdy znajdzie się bliżej sufitu niż podłogi, na przykład na wyższej półce albo zamontowany na ścianie — dobrą wysokością będzie ok. 1,5-1,8 m.

Najlepiej, gdyby router był ustawiony w odległości co najmniej metra od innych obiektów — widziałam u znajomych router zakamuflowany na półkach z książkami, co z pewnością utrudniało mu działanie i spowalniało połączenie.

Drugi błąd — w pobliżu innych urządzeń, działających na takiej samej częstotliwości

Kuchenki mikrofalowe czy elektroniczne nianie korzystają z podobnej częstotliwości co routery Wi-Fi, więc ustawianie ich w pobliżu siebie może powodować zakłócenia. Mikrofala co prawda zaprojektowana jest, by zatrzymać fale wewnątrz, ale może emitować zakłócenia wtedy, gdy jest włączona.

źródło: https://www.netspotapp.com/

Co więcej, mikrofala to wielkie metalowe pudło, co też nie wpływa pozytywnie na działanie routera. Fale radiowe to fale elektromagnetyczne, a materiały z metalu będą je pochłaniać. Prowadzi to do osłabienia sygnału Wi-Fi.

Same ściany z betonu są też sporą przeszkodą dla fal radiowych — a przecież w ich wnętrzu są jeszcze zbrojenia i instalacje… Dodajmy tu jeszcze lustra, które wykorzystują aluminium, a przy tym odbijają sygnał z powrotem… W przypadku budynków wielokondygnacyjnych sporą przeszkodą dla sygnału radiowego będzie na przykład ogrzewanie podłogowe.

Trzeci błąd — zbyt wiele ścian i stropów

Oczywiście niemożliwe jest trzymanie routera z dala od ścian czy stropów, trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre materiały budowlane, takie jak metal, cegła i beton, mogą wpływać na sygnały Wi-Fi – zwłaszcza jeśli ściany są bardzo grube. W mniejszym zakresie negatywny wpływ na działanie Wi-Fi mają ściany z innych materiałów, ale wciąż trzeba się liczyć z tym, że karton-gips czy cegła mogą tłumić sygnał. W mniejszym stopniu sygnał zakłócać może ceramika, czyli popularne kafelki.

Czwarty błąd — za telewizorem

Bardzo często ustawiamy router za telewizorem — zwłaszcza jeśli dostawcą internetu jest jednocześnie dostawca telewizji i dostajemy sprzęt od niego. Przy podpisywaniu umowy na telewizję i internet Toya dostarczyła mi modem kablowy z wbudowanym routerem bezprzewodowym ARRIS TG3442 i sama odruchowo ustawiłam to wszystko, razem z dekoderem, za telewizorem, żeby nie rzucało się w oczy. Błąd. Po pierwsze urządzenie elektroniczne może zakłócać fale, a po drugie przez swoją powierzchnię — to zazwyczaj wielka, płaska powierzchnia, która będzie blokować rozchodzenie się sygnału.

Piąty błąd — w pobliżu wody

Wpływ na sygnał sieci bezprzewodowej ma też woda — jeśli macie więc wielkie akwarium, to nie chowajcie za nim routera. Dlaczego? Otóż w przeciwieństwie do powietrza woda świetnie przenosi fale akustyczne, ale równie dobrze tłumi fale elektromagnetyczne (a więc m.in. fale radiowe i światło). Dodajcie tu też szyby. Okna — a więc duże szklane panele — mogą wpływać na sygnał Wi-Fi z tego względu, że odbijają światło, co także wpływać może na zakłócanie sygnału.

Gdzie umieścić router Wi-Fi ?

Gdzie więc najlepiej ustawić router Wi-Fi , aby jak najlepiej służył? Ustawcie go:

  • w centralnej części mieszkania lub domu — routery są wielokierunkowe, więc sygnał rozchodzi się jednakowo ze wszystkich anten. Co więcej, im dalej odbiornik znajduje się od routera, tym słabszy będzie sygnał WiFi,
  • z daleka od urządzeń elektronicznych (np. sprzęt hi-fi dekoder, telewizor),
  • z daleka od dużych metalowych mebli,
  • na wysokości oczu lub wyżej, na pewno urządzenie nie powinno stać nisko lub na podłodze,
  • w pozycji pionowej — albo poziomej, jeśli tak urządzenie zaprojektował producent — z diodami skierowanymi w stronę pokoju,
  • z zachowaniem miejsca wokół, tj. aby urządzenie nie było w żaden sposób obudowane; nie powinno być zamykane w szafie, biurku czy zamkniętym pomieszczeniu gospodarczym.
źródło: https://www.netspotapp.com/

Jeśli przestawienie routera w lepsze miejsce nie przyniesie efektu, warto pogrzebać w ustawieniach routera i zmienić domyślną częstotliwość sieci. Chodzi o to, że niekorzystny wpływ na siłę sygnału Wi-Fi wywiera ponadto zbyt duża liczba innych sieci bezprzewodowych w bezpośrednim otoczeniu domu. Większość routerów jest domyślnie ustawiana na częstotliwość 2,4 GHz, dlatego warto rozważyć możliwość zmiany pasma na 5 GHz, jeżeli tylko dany model routera na to pozwala.  Albo zastanowić się nad zakupem urządzenia wzmacniającego sygnał internetu.

Źródło: The Sun, BT, cnet.com, fot. Depositphotos/IgorVetushko

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw