Subwoofer pasywny

Co to jest subwoofer pasywny? Jak z niego korzystać i jak podłączyć?

6 minut czytania
Komentarze

W kinach domowych wykorzystuje się różnego typu nagłośnienie. Jednym z rozwiązań jest subwoofer, który odpowiada za odtwarzanie niskotonowych dźwięków. Szczególnie mocno cenią go sobie miłośnicy mocnego brzmienia. Dzięki zastosowaniu subwooferów pasywnych i aktywnych do kina domowego, podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów można liczyć na głębsze doznania. Jednym z rodzajów tego typu głośników jest subwoofer pasywny. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Subwoofer pasywny – co to znaczy?

Subwoofer pasywny to specjalny, zaawansowany głośnik, który pozwala na odtwarzanie dźwięków o niskich częstotliwościach. Jest one zasilany przez wzmacniacz zewnętrzny i odtwarza częstotliwości basów sięgające od 20 do 200 herców w domowych sprzętach audio. Co to znaczy pasywny subwoofer? To właśnie z powodu konieczności posiadania zewnętrznego wzmacniacza bądź amplitunera, głośni ten nosi nazwę pasywnego. 

Ważną rzeczą do zapamiętania na temat subwoofera pasywnego jest to, że ponieważ subwoofer potrzebuje więcej mocy do odtwarzania dźwięków o niskiej częstotliwości, wzmacniacz lub amplituner A/V musi być w stanie wysłać wystarczającą moc, aby podtrzymać efekty basowe odtwarzane przez subwoofer bez zużywania mocy zasilanie w amplitunerze lub wzmacniaczu A/V.

Subwoofer pasywny – dlaczego jest istotny?

Subwoofery pasywne są ważną i integralną częścią systemów dźwiękowych, ponieważ pozwalają na przesyłanie basowej częstotliwości o wiele bardziej czysto, niż ma to miejsce w przypadku zwyczajnych głośników pełnozakresowych. 

Pasywne subwoofery wymagają źródła zasilania z zewnątrz. Zwykle w tym celu wykorzystuje się odbiorniki w systemie domowym audio lub wzmacniacz mocy w systemach profesjonalnych. Korzystając z subwoofera pasywnego konieczne jest zastosowanie zwrotnicy, która pozwoli na zapewnienie najwyższej wydajności dźwięku. Zwrotnica przede wszystkim bierze pełny zakres sygnałów audio i przesyła niższe częstotliwości do subwoofera, a średnie i wysokie do głośników.

Wykorzystanie zwrotnicy jest bardzo ważne, ponieważ wysyłanie średnich i wysokich częstotliwości do subwoofera jest po prostu nieefektywne.

Urządzenia te można zainstalować w różnych głośnikowych obudowach. Dokładny wybór zależy od tego, do jakiego celu przeznaczony jest dany system dźwiękowy. Obudowa subwoofera pasywnego może się bardzo różnić np. w samochodzie od tej w kinie domowym czy na arenie koncertowej. Jednak bez względu na wszystko wykorzystane materiały także mają bardzo duże znaczenie w ostatecznym efekcie odsłuchu

Jak podłączyć subwoofer pasywny do amplitunera lub wzmacniacza?

Subwoofer pasywny może wydawać się bardziej skomplikowany, jeśli chodzi o połączenie wszystkich elementów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak podłączyć subwoofer pasywny do amplitunera lub wzmacniacza stereo. Dzieje się tak dlatego, że masz nie tylko komponenty źródłowe, ale także dodatkowy wzmacniacz. Oznacza to, że będziesz potrzebować więcej okablowania.

Istotną kwestią jest także to, jak podłączyć subwoofer pasywny do amplitunera. Przede wszystkim jest to tylko możliwe w przypadku amplitunera, który posiada stosowne wyjście. Nie każdy wie, co to znaczy. Warto więc zaznaczyć, że najnowsze amplitunery nie posiadają aktywnych wejść do sabów. W takiej sytuacji można się posiłkować zewnętrznymi wzmacniaczami.

Podobnie jest kiedy zastanawiamy się jak podłączyć subwoofer pasywny do wzmacniacza stereo. Subwoofery pasywne posiadają możliwość, której nie dają te aktyne – umożliwiają łączenie ze sobą kilku jednostek nagłośnienia, by otrzymać jeszcze lepszy, niczym nie zmącony dźwięk.

Co to jest subwoofer aktywny i pasywny?

Bardzo ważne jest to, aby określić: co to jest subwoofer aktywny i pasywny. Model aktywny jest kompletny i posiada wbudowany specjalny wzmacniacz. Jest on także gotowy do użytkowania i instalacji. Warto też zaznaczyć, że cena takiego subwoofera jest wyższa, mimo to jest on bardziej popularny. 

Subwoofer pasywny

Z kolei model pasywny nie posiada wbudowanego wzmacniacza, dlatego konieczne jest jego dobranie. Mimo że taki subwoofer jest tańszy, dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę cenę wzmacniacza. Zajmuje on także więcej miejsca. 

Co to jest subwoofer aktywny i pasywny? Który wybrać?

Oba rodzaje subwooferów są dostępne w ofertach sklepów i cieszą się popularnością klientów. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, warto zaznaczyć, że ten aktywny jest od razu gotowy do użytku, natomiast pasywny wymaga połączenia ze wzmacniaczem. Model aktywny jest dużo bardziej uniwersalny. Najczęściej wykorzystuje się do kina domowego, natomiast pasywny to rozwiązanie idealne dla osób, które posiadają już subwoofer pochodzący z innego zestawu. 

Każdy typ subwoofera ma swoje plusy i minusy. Przed zakupem warto pomyśleć o ich zastosowaniach. Kluczowa powinna być dla ciebie jakość dźwięku, jaka ma płynąć z urządzenia. To czynnik, który decyduje o tym – wybrać subwoofer pasywny czy aktywny. Oprócz tego, przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy:

  • Masz miejsce, na dodatkowy wzmacniacz w swoim salonie? Jeśli tak – postaw na subwoofer pasywny, który zapewni lepsze doznania dźwiękowe;
  • Jeśli posiadasz amplituner lub wzmacniacz – jaką ma moc? Czy podoła obsłudze subwoofera pasywnego?
  • Chcesz urządzenie, które będzie wymagać łączności kablowej?
  • Ile możesz przeznaczyć na zakup subwoofera? Czy chcesz wydawać dodatkowe pieniądze, np. na wszystkie komponenty niezbędne do podłączenia subwoofera pasywnego?
  • Czy zależy ci na sprzęcie łatwym do podłączenia?
  • Czy chcesz zintegrować sprzęt z wystrojem swojego domu?

Subwoofer pasywny – jakie ma wady i zalety?

Subwoofery pasywne pozwalają na bardziej niestandardową konfigurację i całkowitą kontrolę nad konfiguracją kina domowego. Są często tańsze od ich aktywnych odpowiedników, a dodatkowo potrzebują do pracy mniej mocy. To ostatecznie może wpływać na wysokość generowanych rachunków za prąd.

Co jeszcze? Subwoofery pasywne działają z niemal każdym odbiornikiem, amplitunerem czy wzmacniaczem, ponieważ obecnie prawie wszystkie urządzenia mają wyjście na subwoofer. Subwoofery pasywne to najlepsza opcja w przypadku łączenia wielu głośników w dużą konfigurację kina domowego.

Subwoofer pasywny

A jakie są wady subwoofera pasywnego? Jego cena tylko pozornie może być niska. Dodając wszystkie niezbędne komponenty – może ona drastycznie wzrosnąć i trzeba się z tym liczyć. 

O czym jeszcze pamiętać chcąc kupić subwoofer? 

Poszczególne modele subwooferów różnią się od siebie kilkoma parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupów. Przede wszystkim znaczenie ma moc oraz konstrukcja, która można być otwarta lub zamknięta. Modele otwarte gwarantują mocniejsze brzmienie oraz głęboki bas. Z kolei zamknięte konstrukcje charakteryzują się większą szczelnością, a co a tym idzie – łatwiej generują niskie tony. 

Podczas zakupu, należy też, wrócić uwagę na to, jaki jest kierunek emisji dźwięku w przypadku konkretnego modelu oraz czy subwoofer posiada funkcję automatycznego włączania (jeśli tak w przypadku braku sygnału przejdzie on samodzielnie w stan czuwania).

Subwoofer to świetne i praktyczne uzupełnienie zestawu kina domowego. Trzeba jednak dobrać odpowiedni model. Jednak z pewnością nie jest to urządzenie, które może zastąpić cały zestaw audio. Najlepsze efekty można osiągnąć, dobierając cały zestaw głośników różnego typu. Na rynku dostępne jest wiele modeli subwooferów gwarantujących pełniejszy i głębszy dźwięk.

Motyw