Ekspres do kawy marki KRUPS na kuchennym stole

Jak odkamienić ekspres do kawy? Pokazujemy domowe i profesjonalne sposoby

4 minuty czytania
Komentarze

Cudowne, energetyczne właściwości kofeiny sprawiają, że kawa stanowi nieodłączny element codziennego życia dorosłych ludzi. Musimy robić wszystko, by każdego dnia smakowała ona jak najlepiej. Dlatego też dzisiaj opowiem o tym, jak odkamienić ekspres do kawy, niezależnie od posiadanego przez Was modelu. Omówimy sobie domowe i profesjonalne sposoby na odkamienianie. Tylko właśnie, dlaczego my w ogóle musimy to robić?

Jak odkamienić ekspres do kawy i dlaczego należy to robić?

jak odkamienić ekspres do kawy
Ekspresy kolbowe, kapsułkowe, automatyczne — żaden z rodzajów nie jest odporny na działanie kamienia (fot. Stock Snap / Pixabay)

Zacznijmy od tego, że każdy automatyczny ekspres do kawy ma podajnik na wodę, która jest wewnątrz niego gotowana. No i świetnie, tylko podczas tego procesu wytrąca się z niej magnez i wapń, tworząc niebezpieczny kamień.

Osadzanie się tej substancji w instalacji ekspresu powoduje bezpośrednie konsekwencje dla wszystkich, którzy piją z niego kawę. Napój zyskuje kwaśny smak, a i urządzenie zaczyna pobierać więcej wody, przez co staje się mniej ekonomiczne w użyciu.

Dlatego też konieczne jest regularne odkamienianie ekspresów. Eksperci mówią tutaj o wykonywaniu procedury co 200-300 zaparzonych przez urządzenie kaw. Najłatwiej sobie policzyć ile napojów przygotowujemy średnio w ciągu jednego dnia, by samodzielnie ustalić częstotliwość czyszczenia. Zwykle jednak to są 3-miesięczne interwały.

Czym odkamienić ekspres do kawy? Opinie są podzielone

Jak odkamienić ekspres do kawy
Automatyczne i kapsułkowe ekspresy do kawy mają często własne programy do odkamieniania (fot. Dominika Roseclay / Pexels)

Przyznam szczerze, to jest sytuacja, która bardzo przypomina rynek drukarek. Dlaczego akurat takie porównanie? Cóż, każdy z producentów ekspresów dystrybuuje również własne narzędzia do odkamieniania: płyny, tabletki lub proszki. I każdy z nich mówi, żeby nie korzystać z domowych rozwiązań, ale o tym później 😉

Zobacz też: Jaki automatyczny ekspres do kawy? DeLonghi, Siemens czy Krups? Oto 5 najchętniej kupowanych modeli w Polsce

Niemniej jednak, chcąc uniknąć ryzyka uszkodzenia ekspresu do kawy, najlepiej używać dedykowanych preparatów. Takie DeLonghi, Siemens i Krups dystrybuują własne rozwiązania i to z nich najbezpieczniej korzystać przy codziennym użytkowaniu urządzenia. Zakup takiego preparatu nie przekracza kwoty 40 złotych.

Jeżeli nie lubicie ryzyka, poniżej znajdziecie linki do zakupu niezbędnych środków dla Waszych maszyn. Co jednak gdy wolicie zastosować domowy zamiennik? Wtedy najlepiej wykorzystać kwasek cytrynowy lub ocet. O tym jednak opowiem już w następnej sekcji, odpowiadającej na główne pytanie tego tekstu. No, właśnie jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamieniamy! Ekspresy automatyczne, kapsułkowe i kolbowe

Jak odkamienić ekspres do kawy
Kawa o kwaśnym posmaku? To nas nie dotyczy! (fot. Noah Fronn / Pexels)

Udało mi się wcześniej napomknąć, że ekspresy automatyczne i kolbowe często mają wbudowane własne programy odkamieniania w system maszyny. Oczywiście nie będę w stanie tu omówić każdego modelu po kolei, więc najlepiej będzie zasięgnąć do instrukcji obsługi posiadanego urządzenia i przyjrzeć się dedykowanej procedurze.

Zobacz też: Zamiast wydawać fortunę na ekspres do kawy, kupiłem model za 300 zł. To najlepsza decyzja w moim życiu

Istnieje jednak kilka podstawowych porad, bo i odkamienianie zaczyna się zawsze w tym samym miejscu — od pojemnika na wodę. Przejdźmy więc przez uniwersalny proces dla ekspresów automatycznych, kolbowych i kapsułkowych, które nie posiadają dedykowanego programu odkamieniania:

  1. Wyjmujemy pojemnik na wodę i starannie go płuczemy.
  2. Wlewamy świeżą wodę i dodajemy odkamieniacz, zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli zdecydujemy się na ocet, to wlewamy w proporcji 50/50, niezależnie od pojemności zbiornika
  3. Wkładamy pojemnik do maszyny i włączamy ekspres, uruchamiając program wrzątku. Jeżeli to jest ekspres kolbowym, nabijamy też Zależy nam na tym, aby odkamieniacz przepłynął przez całą instalację, nie marnując przy tym ziaren kawy. W miarę możliwości podłóżmy pod ekspres największy pojemnik, jaki się da, by nie wymieniać kubków kilka razy.
  4. Co 10-15 minut uruchamiamy program wrzątku, dopóki zbiornik z odkamieniaczem nie będzie pusty.
  5. Wyjmujemy pojemnik na wodę, starannie go myjemy i wlewamy czystą wodę.
  6. Uruchamiamy program wrzątku jeszcze dwa razy, celem wyczyszczenia ekspresu z pozostałości po odkamieniaczu

Jeżeli będziecie regularnie odkamieniać Wasze ekspresy do kawy, ta z pewnością zawsze będzie smakować wyśmienicie. No i pamiętajmy, że regularne odkamienianie nie tylko wydłuża żywotność sprzętu, ale i utrzymuje jego walory ekonomiczne (i ekologiczne!), ograniczając niepotrzebne zużycie dodatkowej wody.

Motyw