esim sim smartfon telefon karta

eSIM w Polsce – kto oferuje i na jakich zasadach? Orange, Plus, T-Mobile, Play, OTVARTA

6 minut czytania
Komentarze

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o technologii eSIM. Przez długi czas nie była ona w Polsce powszechnie dostępna, jednak ostatnio się to zmienia. Sprawdziliśmy, kto z największych operatorów komórkowych w Polsce (Orange, Plus, Play, T-Mobile) oferuje eSIM i na jakich zasadach można skorzystać z tego standardu.

Co to eSIM? Czym się różni od zwykłej karty SIM?

karta SIM obok telefonu
fot. Brett Jordan/Unsplash

Kupując w sklepie starter, w środku znajdziemy plastikową kartę SIM. Tego typu kartę otrzymamy również zazwyczaj przy podpisaniu umowy na abonament (o ile nie chcemy zachować naszego starego numeru telefonu). Karta SIM pozwala rozpoznać konkretnego użytkownika sieci, zawiera takie informacje, jak numer telefonu oraz dane telekomu. Bez karty SIM nie można użyć telefonu do dzwonienia i wysyłania wiadomości (wyjątek to połączenia z numerem alarmowym), ani do przeglądania internetu (chyba że użyjemy WiFi). Karta ta występuje w różnych rozmiarach (mini, micro, nano), obecnie stosujemy głównie ten ostatni.

Są jednak również wirtualne karty SIM, czyli eSIM (Embedded SIM). Użytkownicy otrzymują je w formie cyfrowej i konieczna jest aktywacja kart na urządzeniach. Umożliwiają to niewielkie moduły wbudowane na stałe w dany sprzęt. Jakie korzyści przynosi eSIM? Nie musimy przekładać karty np. przy zmianie telefonu, ryzykując, że ją uszkodzimy lub zgubimy. Chcąc korzystać z tego samego numeru telefonu na smartfonie oraz zegarku nie musimy iść do salonu operatora po duplikat plastikowej karty.

Żeby korzystać z eSIM, nasz operator musi udostępniać taką możliwość. Oprócz tego musimy posiadać urządzenie obsługujące ten standard.

Kto ma eSIM w Polsce?

kobieta ze smartfonem
fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Obecnie z eSIM można korzystać już u wszystkich głównych operatorów komórkowych w Polsce. Chodzi oczywiście o Orange, Play, Plus i T-Mobile. Klienci korzystający z usług oferowanych przez te telekomy pod ich głównymi szyldami mają możliwość wymiany swoich kart SIM na eSIM. Bardziej skomplikowana jest sytuacja klientów submarek tych podmiotów. Przykładowo, Orange Flex ma w swojej ofercie eSIM, ale nju mobile, które także należy do pomarańczowego operatora, już nie. Oprócz głównych graczy na rynku telekomunikacyjnym eSIM oferuje także sieć OTVARTA.

Jak przejść na eSIM?

Żeby wymienić zwykłą kartę SIM na eSIM, musimy skontaktować się z operatorem i złożyć odpowiedni wniosek. Szczegóły dotyczące całej procedury różnią się w zależności od konkretnego telekomu. Poniżej znajdziecie dokładne instrukcje, co zrobić, by cieszyć się wirtualną kartą SIM.

eSIM w sieci Orange

eSIM w Orange - grafika
fot. Orange

Pomarańczowy operator jako pierwszy w Polsce wprowadził wirtualne karty. Rok temu w urządzeniach klientów Orange funkcjonowało ponad 100 tysięcy kart eSIM. Pierwsza karta eSIM od tego telekomu działa na jednym urządzeniu i z jednym numerem (opcja wykorzystywana m.in. przez osoby chcące uzyskać efekt Dual SIM na iPhone’ach – jedna karta fizyczna + jedna wirtualna). Orange pozwala jednak dobrać Ekstra karty eSIM i wtedy można korzystać z tego samego numeru telefonu na różnych urządzeniach. Mogą to być np. zegarki i tablety.

Żeby aktywować eSIM w Orange, trzeba zamówić kartę przez podlinkowaną stronę. Następnie należy wygenerować kod QR, np. z poziomu konta Mój Orange lub ręcznie wprowadzić kod aktywacyjny. Z eSIM można również korzystać w ramach Flexa – aktywacji dokonujemy zdalnie, w aplikacji. O tym, jak przejść przez aktywację eSIM w Orange dowiecie się z naszego małego poradnika, gdzie opisaliśmy wszystko krok po kroku.

eSIM w sieci Plus

telefon z grafiką eSIM w Plusie
fot. Plus

W sierpniu 2021 roku Plus udostępnił eSIM dla wszystkich klientów. Z wirtualnej karty mogą korzystać przedsiębiorcy oraz osoby indywidualne, zarówno z abonamentem, jak i numerem na kartę. Trzeba zeskanować kod QR otrzymany od operatora, wtedy karta zostanie pobrana przez internet i zapisana w postaci specjalnego profilu. Na życzenie klienta Plus udostępni eSIM przy zakupie oferty, jednak osoby już posiadające plastikową kartę mogą poprosić o wymianę na wirtualną. Można to zrobić w salonie lub online. Pierwsze pięć wymian w danym okresie rozliczeniowym jest bezpłatne.

Wirtualne karty SIM od Plusa nie działają na zegarkach. Operator dopiero pracuje nad tym, by to zmienić. O tym, jak uzyskać wirtualną kartę eSIM w Plus możecie przeczytać w naszym poradniku.

eSIM w sieci T-Mobile

kobieta trzymająca telefon z napisem eSIM i z zegarkiem z napisem multi sim
fot. T-Mobile

Standard eSIM w T-Mobile pojawił się już w 2020 roku, jednak tylko dla klientów korporacyjnych. Potem została udostępniona usługa Multi SIM, pozwalająca mieć wirtualną kartę na zegarkach Samsunga. Obecnie karty eSIM u magentowego operatora są dostępne również dla klientów indywidualnych z abonamentem (wymagana taryfa T). Można wymienić plastikową kartę na wirtualną i korzystać z niej w smartfonie. Proces wymiany odbywa się w salonie operatora lub za pośrednictwem infolinii. Instrukcję aktywacji oraz specjalny kod QR klient otrzymuje na maila. Szczegółowe informacje T-Mobile udostępnia na swojej stronie, a my przygotowaliśmy poradnik, jak uzyskać eSIM w T-Mobile.

eSIM w sieci Play

eSIM w Play - grafika
fot. Play

Play przez długi czas nie udostępniał eSIM swoim klientom. Kiedy jednak w końcu to zrobił (a miało to miejsce w sierpniu 2022 roku), możliwość korzystania z wirtualnej karty otrzymali zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni i to niezależnie od typu oferty (na kartę, MIX, abonament). Na naszym portalu opisywaliśmy już, jak otrzymać wirtualną kartę SIM w Play. Do kwietnia 2023 roku fioletowy operator wymagał, by osobiście pojawić się w salonie i złożyć odpowiedni wniosek. Potem jednak to się zmieniło i wirtualną kartę można już zamówić także przez aplikację. Na razie eSIM w Play działa wyłącznie na smartfonach. Warto przeczytać także nasz szczegółowy poradnik odnośnie tego, jak uzyskać eSIM w Play.

eSIM w sieci OTVARTA

otvarta logo sieci

W sieci OTVARTA można zamówić kartę eSIM już na etapie zakupu oferty przez internet. W takim wariancie kurier dostarczy nam jedynie umowę do podpisania. Po powrocie umowy do operatora użytkownik otrzymuje kod QR, który trzeba zeskanować. Należy też mieć przygotowany kod PIN. Po poprawnym wpisaniu wszystkich danych karta eSIM zaloguje się do sieci. Na stronie sieci dostępna jest instrukcja wraz z obrazkami, która pokazuje, jak dokładnie przebiega proces aktywacji.

eSIM w Polsce – podsumowanie

Orange jako pierwszy operator w Polsce udostępnił eSIM. U pomarańczowego operatora standard ten działa w urządzeniach różnego typu. W Play oraz Plusie wirtualne karty są powszechnie dostępne dla klientów indywidualnych i biznesowych, ale działają tylko na smartfonach. W T-Mobile dzięki Multi SIM można korzystać z wirtualnej karty na zegarku. Sam standard eSIM jest dostępny jednak tylko dla tych, którzy mają abonament.

źródło: Orange, Plus, T-Mobile, Play, OTVARTA, zdjęcie główne: Play

Motyw