Widok na front salonu firmy telekomunikacyjnej T-Mobile z logo na znaku i okleinie promującej "Internet bez ograniczeń" na witrynie sklepu.
LINKI AFILIACYJNE

eSIM T-Mobile. Podpowiadamy, jak aktywować wirtualną kartę

4 minuty czytania
Komentarze

eSIM T-Mobile to specjalna usługa dla klientów operatora, dzięki której już na zawsze pozbędziecie się fizycznych kart SIM do smartfonów. Aktywacja wirtualnej karty jest zaskakująco prosta i wystarczy poświęcić naprawdę niewiele czasu, by móc wyrzucić zbędny plastik do śmietnika.

eSIM T-Mobile – jak sprawdzić, czy nasz telefon wspiera usługę?

W przypadku urządzeń Apple sprawa jest dość prosta. Wszystkie modele iPhone od SE 2 (2020), XR, XS oraz XS Max wzwyż wspierają standard eSIM. iPhone 11, 12, 13, 14, 15 również nie powinny sprawiać żadnego problemu, tak, jak przyszłe urządzenia od korporacji Tima Cooka.

Android jednak to zupełnie inna bajka. Dziesiątki smartfonów, których nie sposób zliczyć. Jak więc prosto sprawdzić, czy nasz sprzęt obsługuje eSIM? Jest na to sposób. Wchodzimy w panel połączeń i wybieramy numer *#06#. Po zadzwonieniu telefon powinien wyświetlić okno dialogowe z kilkoma danymi i kodami kreskowymi, w tym numerem IMEI. Jeżeli znajdzie się tam również taka informacja jak EID (Enrolment ID), to znaczy, iż nasz smartfon jest w stanie zainstalować i obsługiwać wirtualną kartę eSIM.

eSIM T-Mobile - weryfikacja możliwości telefonu
Mój realme GT Neo 2 nie wyświetla wartości EID, co oznacza, że nie wspiera standardu eSIM.

eSIM T-Mobile – w jakich taryfach działa wirtualna karta?

Dobra wiadomość jest taka, że z karty eSIM T-Mobile skorzystają wszyscy użytkownicy abonamentowych taryf dla klienta indywidualnego (oferty XS, S, M, L) oraz biznesowego (Magenta Biznes S, M, L, VIP). Co ważne, usługa jest dostępna jednakowo dla osób, które podpisują nową umowę z T-Mobile, przedłużają starą, lub obecnie korzystają z usług operatora. Warto także sprawdzić, jak wygląda kwestia eSIM w Orange, Play oraz Plus.

Z czasem operator udostępnił eSIM także innym grupom swoich klientów. Obecnie ten standard jest dla Ciebie dostępny, jeśli jesteś stroną umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnej zawartej z T-Mobile Polska po dniu 31 sierpnia 2017 r.:

  • w systemie abonamentowym i masz taryfę T, Magenta Biznes, MagentaBiznes Internet, JumpProFirma;
  • w systemie T-Mobile MIX i masz taryfę Frii Mix;
  • w systemie T-Mobile na kartę i masz taryfę GO!, Internet na kartę Blueconnect;
  • w systemie Heyah na kartę i masz taryfę Dniówka.
Film wyjaśniający, jak korzystać z eSIM w T-Mobile.

eSIM T-Mobile – jak zdobyć wirtualną kartę

Na początek, niezależnie od posiadanej, kompatybilnej taryfy z eSIM T-Mobile (pod warunkiem że mamy odpowiedni telefon do eSIM), musimy skontaktować się z obsługą klienta korporacji. Najłatwiej połączyć się z numerem 602 900 000, przez co w ogóle nie będziecie musieli wychodzić z domu. Oczywiście, możecie też skorzystać z usług dowolnego salonu operatora.

Niezależnie od metody kontaktu z obsługą klienta, po prawidłowej weryfikacji prosimy o wymianę naszej fizycznej karty SIM na eSIM T-Mobile. Gdy tylko konsultant wykona odpowiednie operacje w swoim systemie, otrzymacie dwie wiadomości. Jedna to będzie SMS na telefon, druga wpadnie na adres e-mail, jaki podaliście przy podpisywaniu umowy z magentowym operatorem.

W załączniku do maila powinien znaleźć się plik PDF, który otworzycie z pomocą hasła otrzymanego w wiadomości SMS. Tu już procedura nieco się zmienia, w zależności od tego, czy posiadamy smartfon z systemem Android lub iOS.

eSIM T-Mobile
Tak powinna wyglądać wiadomość z instrukcją aktywacji eSIM T-Mobile. Fot. Jakub Chajdak / T-Mobile Polska

eSIM T-Mobile – wymieniamy kartę

Do jakich opcji musimy się dostać, by zainstalować eSIM T-Mobile? Oto instrukcje dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych w smartfonach:

  • iOS: Ustawienia —> Sieć komórkowa —> Dodaj plan sieci komórkowej —> Podaj szczegóły ręcznie
  • Android: Ustawienia —> Połączenia —> Menedżer kart SIM —> Dodaj plan taryfowy —> Dodaj używając kodu aktywacji

Po odnalezieniu tych ustawień skanujemy kod QR, jaki otrzymaliśmy w wiadomości mailowej od T-Mobile. Dlatego też dobrze ją wyświetlić na komputerze, by ułatwić sobie ten proces. Jeżeli skanowanie przebiegnie prawidłowo, karta eSIM zostanie prawidłowo zainstalowana w systemie.

Następnie wystarczy już tylko wpisać nowy kod PIN (dostępny w wiadomości mailowej od operatora). Gdy wszystko przebiegnie prawidłowo, możemy z czystym sumieniem pozbyć się plastikowej karty z naszego smartfonu.

Źródło: T-Mobile Polska. Zdjęcie otwierające: krzysztof12 / Depositphotos

Motyw