Jaki subwoofer JBL wybrać?

8 minut czytania
Komentarze

W zestawie kina domowego, oprócz odtwarzacza DVD i głośników, powinien znajdować się także subwoofer, oferujący dźwięk wysokiej klasy. To kolumna emitująca najniższe tony, które nadają brzmieniu głębi. Jaki subwoofer JBL sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie urządzenie spełni Twoje oczekiwania.

Firma JBL ma ugruntowaną pozycję na rynku sprzętów audio. Oferuje urządzenia wysokiej jakości, które cechują się długim okresem żywotności.

Czym wyróżniają się subwoofery JBL?

Marka JBL to jednej z największych producentów zestawów audio na całym świecie. Od 1928 roku dostarcza na rynek głośniki, wzmacniacze i procesory dźwięku. Urządzenia tej firmy są często wykorzystywane podczas koncertów, festiwal i gal, takich jak np. ceremonia wręczania Oscarów. Każdy subwoofer JBL wyróżnia się wysoką jakością i niezawodnością.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje subwooferów JBL: aktywne oraz pasywne. Te pierwsze są wyposażone we wbudowany wzmacniacz, który jest dostosowany do potrzeb głośnika. Wiąże się to z wysokim komfortem użytkowania i brakiem problemów podczas instalacji. Modele pasywne nie mają wbudowanego wzmacniacza, dlatego trzeba podpiąć je do zewnętrznego źródła mocy. Najlepsze modele subwooferów JBL nie wymagają podłączania dodatkowego sprzętu, ponieważ są w pełni samodzielne.

Podczas poszukiwań nowego subwoofera JBL, warto zwrócić uwagę na obudowę urządzenia. To właśnie od niej zależny jest zakres pasma oraz charakter dźwięku. Najlepszą jakość uzyskasz, decydując się na model z zamkniętą obudową. W urządzeniu o takiej konstrukcji bas jest dobrze kontrolowany i precyzyjny. Subwoofery tego rodzaju współpracują z kinem domowym i mogą stanowić dobre wsparcie dla systemu muzycznego. Modele o otwartej konstrukcji pozwolą Ci uzyskać głęboki bas, który sprawdzi się podczas oglądania filmów.

Zanim wybierzesz konkretny model subwoofera, sprawdź, jaki jest metraż pomieszczenia, w którym planujesz go postawić. Do wymiarów pokoju dobierz konkretną moc sprzętu, aby był on w stanie wytworzyć właściwie ciśnienie akustyczne. Jeśli Twój salon ma wymiary wynoszące kilkadziesiąt metrów, wybierz subwoofer o mocy 500 W. W przypadku mniejszych przestrzeni wybierz subwoofer JBL o mocy około 80 W.

Jak skonstruowany jest dobry subwoofer?

Głęboki bas powstaje, kiedy duża ilość powietrza jest wprawiona w drganie. Taki efekt można uzyskać na dwa sposoby – korzystając z głośnika z membraną o dużej powierzchni lub z mniejszego głośnika, który będzie silniej drgał. A więc warto pamiętać, że maksymalna efektywność subwoofera JBL zależy przede wszystkim od wielkości oraz skoku membrany.

subwoofer JBL

Odpowiednią dynamikę i ciśnienie akustyczne, uzyskasz, gdy membrana subwoofera będzie miała możliwie największą średnicę. W najlepszych konstrukcjach stosowane są przetworniki o średnicy wynoszącej co najmniej 12 cali. W przypadku subwooferów pasywnych JBL ważna jest również duża moc wzmacniacza. Musi on zapewnić zasilanie nie tylko samego subwoofera, ale także głośników satelitarnych. Zakres częstotliwości powinien być jak najniższy, a obudowa stabilna i duża – im większa jest moc, tym ona jest większa.

Umieszczenie głośników i rozmiar skrzyni

Cena oraz parametry stanowią kluczowe czynniki podczas wyboru konkretnego subwoofera JBL. Warto jednak również zwrócić uwagę na wymiary urządzenia. Mają one ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli poszukujesz kompaktowego sprzętu, który zapewni Ci ciekawe wrażenie odsłuchowe. Jedną z lepszych propozycji są w tym przypadku konstrukcje niskoprofilowe. Modele tego typu są wzorowane na odbudowach typu bas refleks. Dogodnie dopasujesz je do wystroju wnętrz. Nie zajmą również zbyt wiele miejsca, ponieważ możesz umieścić je np. pod stolikiem.

Konfiguracja subwoofera JBL

Jeśli już nabyłeś swój wymarzony zestaw audio, możesz przejść do konfiguracji, aby wszystkie urządzenia poprawnie ze sobą współpracowały. Kalibracja zestawów głośnikowych i subwoofera JBL nie jest skomplikowana. Możesz wygodnie przeprowadzić ją z poziomu panelu sterowania amplitunera AV.

Oprogramowanie, układ kalibracji oraz mikrofon pomiarowy umożliwią Ci dokładne dopasowanie zestawu do warunków, jakie panują w pomieszczeniu, aby stworzyć jak najlepsze brzmienie. W droższych modelach subwooferów JBL dostępny jest specjalny układ kalibracji, połączony z oprogramowaniem, które pozwala na przeprowadzenie pomiarów oraz dostosowanie ustawień z poziomu aplikacji.

Jeśli masz już gotowy zestaw stereofoniczny i chcesz dołączyć do niego subwoofer JBL, mogą pojawić się pewne problemy z kalibracją. Dlatego też niezbędna może okazać się pomoc specjalisty lub odpowiednia wiedza. W celu dopasowania subwoofera do istniejącego zestawu audio trzeba ustawić fazę i dopasować głośność pod względem pozostałych przetworników. Koniecznie będzie również przeprowadzenie testów na materiale muzycznym o zróżnicowanej dynamice.

Jak sparować subwoofer i soundbar JBL?

Bezprzewodowy subwoofer JBL automatycznie połączy się z soundbarem, gdy obydwa urządzenia są włączone. Jeśli subwoofer jest włączony i podłączony, dioda LED świeci na biało w sposób ciągły.

Jeśli nie słyszysz dźwięku z bezprzewodowego subwoofera, sparuj subwoofer ręcznie w tych kilku krokach:

  1. Włącz soundbar i subwoofer. Jeśli połączenie zostanie utracone, wskaźnik LED na subwooferze zacznie powoli migać.
  2. Naciśnij przycisk CONNECT na subwooferze, aby uruchomić tryb parowania. Wskaźnik LED na subwooferze zacznie szybko migać.
  3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk DIM DISPLAY na pilocie przez 5 sekund, a następnie krótko naciśnij kolejno przyciski BASS + i BASS. Wyświetlacz panelu pokaże „PAIRING”.
    Jeśli parowanie powiedzie się, wskaźnik LED na subwooferze zaświeci się, a na wyświetlaczu listwy dźwiękowej pojawi się komunikat „DONE”. Jeśli parowanie nie powiedzie się, wskaźnik na subwooferze zacznie powoli migać.
  4. Jeśli parowanie nie doszło do skutku, należy powtórzyć powyższe kroki.

Subwoofer JBL – jak podłączyć?

Włączanie subwoofera

Podłącz subwoofer JBL do gniazda sieciowego. Nie używaj wyjścia na tylnej ściance amplitunera. Korzystając z potencjometru, ustaw głośność na minimalnym poziomie. Włącz subwoofer JBL i cały system audio. Teraz możesz zacząć odtwarzać płytę CD lub film na średnim poziomie głośności.

Automatyka

Kiedy włącznik znajduje się w pozycji „ON”, lampka kontrolna sygnalizuje stan subwoofera. Czerwony kolor wskazuje stan czuwania, kiedy żaden sygnał nie dociera do subwoofera, a zielony stan działania. Jeśli przez około 10 minut do subwoofera nie będzie docierał żaden dźwięk, urządzenie automatyczni przejdzie w stan czuwania.

Podczas normalnej pracy subwoofer może być stale włączony. Uaktywni się po otrzymaniu sygnału. Jeśli reszta sprzętu zostanie wyłączona, urządzenie samoistnie się wyłączy.  Z wyłącznika można korzystać w czasie dłuższych przerw, np. wyjazdu na urlop.

Regulacja poziomu

Poziom należy ustawić potencjometrem na połowę. Jeśli działanie subwoofera nie będzie słyszalne, konieczne będzie sprawdzenie połączeń. Upewnij się, czy wszystkie przewody zostały podłączone prawidłowo, czy gniazdo sieciowe jest aktywne, i czy przełącznik główny znajduje się w pozycji „ON”. Jeśli wszystkie połączenia zostały zweryfikowane, włącz muzykę na standardowym poziomie basu.

Ustaw poziom systemu na komfortowy odsłuch, który pozwoli Ci zweryfikować brzmienie. Jeśli ustawiasz poziom basu w trakcie odtwarzania filmu, głośność subwoofera może być zbyt wysoka. Regulowanie basu podczas cichszych scen może doprowadzić do przesterowania dźwięku w trakcie głośniejszych momentów. Z tego względu lepiej zając się tym ustawieniem, gdy odtwarzana jest muzyka. Warto pamiętać, że zadaniem subwoofera JBL jest pogłębianiu basów w systemie audio, a nie zwiększanie jego poziomu.

Regulacja fazy

Przełącznik fazy służy do określania ruchu membrany subwoofera JBL. Jeśli odbywa się on zgodnie z głośnikami głównymi, parametr ten wynosi 0°, a jeśli sytuacja jest odwrotna, wynosi on 180°. Właściwie ustawienie fazy zależy m.in. od rozmiarów pomieszczenia, lokalizacji subwoofera oraz pozycji słuchacza. Przełącznik fazy powinien być ustawiony w taki sposób, aby można było uzyskać maksymalny bas w miejscu, w którym znajduje się słuchacz.

Regulacja częstotliwości podziału

W systemach audio z cyfrowymi dekoderami Dolby Digital i DTS regulacja odbywa się w amplitunerze surround, a subwoofer powinien być ustawiony w tryb LFE. Ten regulator służy do podziału zadań pomiędzy kolumny główne a subwoofer. Częstotliwość, która jest na nim ustawiana to granica pracy subwoofera.

Jeśli kolumny przenoszą niski bas częstotliwości, można ustawić ją na poziomie od 50 do 100 Hz. Kiedy jednak korzystasz z minimonitorów o ograniczonej skuteczności, w niskim paśmie ustaw przedział od 120 do 150 Hz.

Subwoofer JBL – najlepsze modele

Subwoofer JBL ES250PW

Subwoofer JBL Arena SUB 100P

Subwoofer JBL STUDIO 260

Motyw