Jaki mikrofon pojemnościowy wybrać?

6 minut czytania
Komentarze

Mikrofon pojemnościowy służy do rejestracji dźwięku. Na tle klasycznych modeli wyróżnia się sposobem zasilania oraz przetwarzania fal dźwiękowych. Jego najważniejszy atut to zapisywanie nawet najcichszych dźwięków. Mikrofony tego typu są najczęściej stosowane w studiach nagraniowych. Rzadziej wykorzystuje się je podczas koncertów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia.

Mikrofon pojemnościowy – co to jest?

Mikrofon pojemnościowy to precyzyjny sprzęt służący do zapisywania dźwięku. Jest zasilany przez zewnętrzne urządzenie, które zapewnia napięcie wynoszące 48 V. Mikrofony tego rodzaju są najczęściej spotykanymi urządzeniami w domowych i profesjonalnych studiach nagraniowych. Należy pamiętać o tym, że wymagają one bardzo dobrych warunków do nagrywania. W tym przypadku bardzo istotna jest akustyka pomieszczenia. Nie zapominaj o tym, zwłaszcza jeśli kupujesz swój pierwszy mikrofon.

Konstrukcja mikrofonów pojemnościowych jest dosyć złożona, dlatego są one znacznie droższe od innych modeli, np. tych dynamicznych. Ich popularność jest bardzo wysoka, ponieważ charakteryzują się wysoką czułością. Umożliwia to wychwycenie bardzo cichych dźwięków. Najczęściej stosują go osoby profesjonalnie zajmujące się muzyką.

jak_podłączyć_mikrofon-do_laptopa

W jaki sposób działa mikrofon pojemnościowy?

Mikrofon pojemnościowy jest wyposażony w kapsułę wykonaną z cienkiej membrany, która przewodzi prąd oraz płytki z metalu. Fale dźwiękowe uderzają w membranę, co powoduje, że zaczyna ona drgać. Rytm jej drgań zmienia pojemność w kondensatorze. Wówczas powstają impulsy elektryczne, które następnie są przekazywane do rejestratora. Mikrofon pojemnościowy jest zasilany zewnętrznie przez gniazdo Phantom.

Ze względu na przeznaczenie mikrofony dzieli się na:

  • pojemnościowe estradowe – stosuje się je podczas występów na scenie, aby zapewnić nagłośnienie instrumentom akustycznym oraz chórowi;
  • pojemnościowe studyjne – używa się ich podczas nagrań w studiu lub do homerecordingu;
  • pojemnościowe konferencyjne – są wykorzystywane w czasie spotkań biznesowych oraz szkoleń. Do najpopularniejszych modeli zalicza się mikrofon konferencyjny na wysięgniku, tzw. „gęsia szyjka”;
  • pojemnościowe krawatowe – nazywa się je „pchełkami”, ponieważ się przypinane do krawata lub klapy marynarki. Są używane podczas relacji, wywiadów telewizyjnych lub radiowych.

Inny typ mikrofonu pojemnościowego stanowi mikrofon USB, który podłącza się do PC lub laptopa. To sprzęt przeznaczony dla osób, które cenią wysoką jakość rejestrowanych dźwięków. Mikrofon na USB to dobre narzędzie do nagrań w studiu domowym, dlatego też chętnie jest wybierany przez autorów vlogów lub gamerów.

Mikrofon pojemnościowy a dynamiczny – czym się różnią?

Wiele osób na początku swojej kariery zastanawia się nad wyborem odpowiedniego mikrofonu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać różnice dzielące mikrofon pojemnościowy i dynamiczny, ponieważ na pierwszy rzut oka nie są one dostrzegalne. Model pojemnościowy cechuje się delikatnością i czułością nagrywania – rejestruje linię wokalną, instrumenty muzyczne i wychwytuje nawet bardzo ciche dźwięki. Niestety może wyłapywać też niechciane detale. Najlepiej działa w pomieszczaniach z dobrą akustyką, dlatego też jest przeznaczony do użytku studyjnego.

Mikrofon dynamiczny jest mniej dokładny, dlatego można używać go w mniej przychylnych warunkach akustycznych. Sprawdzi się w miejscach, które nie są przeznaczone do nagrywania i zapisze dźwięk na przyzwoitym poziomie. Jednak jego jakość nie będzie identyczna z tą, którą oferuje mikrofon pojemnościowy.

Modelu dynamicznego można wykorzystywać do rejestracji konferencji, przemówień i imprez okolicznościowych. Sprawdzi się także podczas wywiadów na gorąco, sond ulicznych oraz występów na żywo. Warto podkreślić, że mikrofony dynamiczne nie wyłapują wielu szumów oraz zakłóceń. W przeciwieństwie do mikrofonów pojemnościowych, wersje dynamiczne nie wymagają zasilania fantomowego. Oznacza to, że są bardziej mobile i tańsze. Warto o tym pamiętać, jeśli cena odgrywa dla Ciebie kluczową rolę w wyborze tego urządzenia.

Mikrofony dynamiczne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Możesz wykorzystać je do rejestracji głośnych gitar, bębnów oraz wokali. Jednak nie możesz oczekiwać, że zapiszesz dużą liczbę detali.

Obydwa urządzenia znacząco się od siebie różnią, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej, zastanów się, czego dokładnie oczekujesz sprzętu i w jakim celu chcesz go używać. Kluczowa jest czułość, producent oraz budżet, którym dysponujesz.

Jak dbać o mikrofon pojemnościowy?

Przed przystąpieniem do czyszczenia mikrofonu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  1. Odłącz mikrofon od źródła zasilania.
  2. Jeśli w urządzeniu znajduje się wyjmowany akumulator lub baterie, należy je wyciągnąć.
  3. Przed ponownym podłączeniem mikrofonu, dokładnie go osusz.
  4. Jeśli metalowe powierzchnie urządzenia są pomalowane farbą lub proszkowo, będą odporne na środki czystości z amoniakiem i alkoholem.
  5. Jeżeli kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi będzie się powtarzał, może to spowodować pogorszenie jakości nadruków, opisów oraz etykiet na mikrofonie. Substancje te nie powinny mieć kontaktu z etykietami, na które znajdują się informacje dotyczące bezpieczeństwa. W przypadku, gdy jednak do niego dojdzie, należy usunąć substancję suchą tkaniną.


Konstrukcja mikrofonów pojemnościowych jest bardzo delikatna, dlatego do ich czyszczenia nie wolno używać wody ani innych płynów. Nawet mała ilość wody możesz uszkodzić element pojemnościowy.

Kiedy mamy do czynienia z mikrofonem z odłączanym grillem – element ten można po prostu zdjąć. Należy robić to bardzo delikatnie i nie używać zbyt dużej siły, gdyż może to spowodować uszkodzenie kartridża. Teraz możesz przystąpić do czyszczenia grilla. Wystarczająca będzie w tym przypadku zwykła woda. Jeśli dodasz do niej płynu do mycia naczyń, usuniesz z piankowej owiewki nieprzyjemne zapachy.

Natomiast do usunięcia szminki użyj szczoteczki z miękkim włosiem. Z niektórych mikrofonów można zdjąć owiewkę, jednak nie jest konieczne, ponieważ woda nie uszkodzi grilla. Mikrofony pojemnościowe cechują się bardzo delikatną konstrukcją. Z tego względu do ich czyszczenia nigdy nie wolno używać wody ani innych płynów. Nawet niewielka ilość wody może spowodować uszkodzenie elementu pojemnościowego.

W przypadku mikrofonów z grillem zamocowanym na stałe należy użyć suchej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Mikrofon należy skierować w dół, aby zanieczyszczenia nie dostały się do środka urządzenia. Czynność tę powinno się wykonywać w bardzo ostrożny sposób, aby włosie szczoteczki nie wyrywało się i nie pozostawało w splocie siatki. Można stosować ją w mikrofonach typu lavelier oraz w tych miniaturowych na gęsiej szyi.

Jeśli mikrofon jest wykorzystywany w trudnych warunkach, np. jako mikrofon wokalowy w teatrze, warto stosować zdejmowane owiewki z pianki. Wówczas urządzenie jest chronione przed śliną oraz kosmetykami do makijażu. Po występie owiewkę trzeba zdjąć i umyć ją w wodzie z mydłem. Pamiętaj o tym, aby zawsze chronić element pojemnościowy nawet przed najmniejszą kroplą wody.

Motyw