Rozwijany LG w sprzedaży

Telewizor LG. Jak wyłączyć lektora?

4 minuty czytania
Komentarze

Telewizory LG, podobnie jak wielu innych producentów tego typu urządzeń, stają się coraz bardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, m.in. z problemami ze słuchem i wzrokiem. Nieocenioną pomocą dla niedowidzących użytkowników jest autodeskrypcja, zwana popularnie lektorem. Nie każdy jednak wie, jak wyłączyć lektora, gdy nie jest on potrzebny.

Co zatem w sytuacji, gdy żaden z użytkowników danego odbiornika telewizyjnego nie cierpi z powodu problemów ze wzrokiem i nie wymaga pomocy asystenta głosowego? Funkcja audiodeskrypcji może być bez problemu wyłączona. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak szybko i wygodnie wyłączyć lektora na telewizorze LG.

Wyłączanie lektora (audiodekrypcji) na telewizorze LG Smart TV. Metoda pierwsza

Współczesne telewizory Smart TV są przyjazne wielu grupom użytkowników – osobom starszym, dzieciom, a także osobom z niepełnosprawnościami. Jednym z dowodów jest tutaj obecność tzw. audiodeskrypcji, czyli lektora.

Funkcja asystenta głosowego staje się standardem także na innych inteligentnych urządzeniach takich jak komputery, smartfony i tablety, umożliwiając korzystanie z dobrodziejstw internetu jak największemu gronu odbiorców. Lektor może występować na telewizorze LG Smart TV pod nazwą Asystenta Google, audiodeskrypcji lub wskazówek głosowych.

W momencie, gdy w telewizorze LG aktywowana jest opcja asystenta głosowego (audiodeskrypcji), podczas przeglądania menu użytkownik może spodziewać się pomocy ze strony urządzenia w postaci informacji dźwiękowej – poszczególne opcje będą czytane przez lektora na głos.

Jak wyłączyć lektora na telewizorze LG? W pierwszej kolejności należy otworzyć ustawienia urządzenia poprzez wciśnięcie guzika “settings” (ang. ustawienia) lub “all settings” (ang. wszytkie ustawienia) na pilocie odbiornika TV. Poruszając się w menu za pomocą strzałek na pilocie, szukamy opcji “accessibility” (ang. dostępność). Po jej wybraniu pokaże się krótka lista dalszych opcji – spośród nich wybieramy “audio description” (ang. autodeskrypcja).

Co warte zaznaczenia, na pasku tej opcji będziemy mogli zaobserwować mały suwak, który ilustruje włączenie lub wyłączenie lektora na telewizorze LG. Po kliknięciu opcji “auto description” podczas przeglądania menu, aplikacji Amazon Prime, Disney+ czy Netflix, asystent głosowy nie będzie już nam więcej towarzyszyć.

Drugi sposób na to, jak wyłączyć lektora na telewizorze marki LG

Wśród bogactwa różnych modeli telewizorów jednej marki często spotyka się pewne różnice nie tyle w budowie odbiorników, co również w nazwach funkcji, które – z zasady – pełnią te same zadania. Choć zazwyczaj są one do siebie bardzo podobne, to bywają takie sytuacje, że mogą zmylić nawet doświadczonego użytkownika urządzeń elektronicznych.

Przykładem mogą być telewizory LG, w których wyłączenie lektora jest możliwe w analogiczny do opisanego wcześniej sposobu, jednak z innymi określeniami funkcji. Dowód? W pewnych modelach telewizorów LG audiodeskrypcja jest zdefiniowana jako wskazówki dźwiękowe.

Jak zatem wyłączyć lektora w telewizorze LG, gdy pojawiające się ustawienia różnią się od opisanych w pierwszej części poradnika?
Na pilocie, w miejsce znanego już przycisku “settings”, może znajdować się guzik “gear icon” “(ang. ikona koła zębatego). Po jego wciśnięciu na ekranie telewizora pojawi się lista opcji – należy wybrać z niej “all settings” (ang. wszystkie ustawienia), a następnie “accessibility” (ang. dostępność). Ostatnim krokiem będzie znalezienie na liście opcji “audio guidance” (ang. wskazówki dźwiękowe). Po kliknięciu w nią, lektor na telewizorze LG zostaje wyłączony.

Jak wyłączyć lektora w postaci Asystenta Google lub Alexę na telewizorze LG?

Telewizory Smart TV oferują bardzo przydatną funkcję łączenia się z siecią Wi-Fi i korzystania z internetu. Dzięki temu opcja sterowania głosowego odbiornika tego typu może być z łatwością skonfigurowana z lektorem w postaci Asystenta Google lub Alexy. Telewizor nie tylko będzie “czytał” komunikaty widoczne na ekranie, ale umożliwi też sterowanie za pomocą komend głosowych. Jak w tej sytuacji wyłączyć lektora na telewizorze LG?

Na pilocie wciskamy guzik “settings” (ang. ustawienia), a następnie “all settings” (ang. wszystkie ustawienia). Dalej w menu ustawień wybieramy “general” (ang. ogólne), później “user agreements” (ang. zgody użytkownika), a dalej “about this TV” (ang. o tym telewizorze). Na nowej liście zobaczymy cztery polecenia: “terms of use” (ang. warunki użytkowania), “privacy policy” (ang. polityka prywatności), “viewing information” (ang. informacje wyświetlania) oraz “voice information” (ang. informacje głosowe).

Odznaczamy wszystkie opcje poza pierwszą, jaką są warunki użytkowania i po zatwierdzeniu decyzji przyciskiem “agree” (ang. zgoda), lektor na telewizorze LG zostaje wyłączony. Na koniec telewizor uruchomi się ponownie.

Motyw