Kajdanki położone na klawiaturze laptopa.
LINKI AFILIACYJNE

W Polsce można trafić do więzienia za nielegalne IPTV. Kilka wyroków już zapadło

3 minuty czytania
Komentarze

Gdy za każdym razem wydaje nam się, że piractwo cieszy się coraz mniejszą popularnością, z błędu wyprowadzają nas oficjalne statystyki. Najnowsze z nich dotyczą Polski oraz korzystania z sharingu i nielegalnych usług IPTV. Ile kar nałożono na cyberprzestępców w 2022 roku?

Piractwo w Polsce – grzywny dla serwisów IPTV

Piractwo w Polsce – grzywny dla serwisów IPTV
fot. Depositphotos/outsiderzone

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Wirtualne Media w 2022 roku w Polsce odnotowano potężną ilość przestępstw związanych z piractwem płatnej telewizji. Taki statystyki warto połączyć z niedawnym raportem firmy Deloitte, z którego wynika, że z nielegalnych treści w internecie korzysta 7,3 miliona Polaków, a straty w tego wynikające liczy się w miliardach złotych. W związku z tym nie ma prawa dziwić nas fakt, że policja bez przerwy ściga piratów, a gdy tylko uda się ich dorwać, w grę wchodzą ogromne grzywny oraz kary pozbawienia wolności.

Zgodnie ze statystykami podanymi przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji w zeszłym roku odnotowano 469 przestępstw związanych z piractwem płatnej telewizji. Niestety policja nie podała do informacji publicznej wysokości kar, którymi zostali „obdarowani” piraci. Niemniej dla porównania we Włoszech osoby korzystające z nielegalnych transmisji wydarzeń sportowych mogą zapłacić do 5 tysięcy euro grzywny.

Szczegółowe dane dotyczące przestępstw z Ustawy z dn. 5.07.2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym wymagałoby wglądu w akta poszczególnych postępowań. Policja nie gromadzi danych o wyrokach orzeczonych przez Sądy.

Piotr Świstak – Wydział Prasowo-Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji (via Wirtualne Media)

Zobacz też: W Polsce kręcą bata na nielegalne transmisje sportowe. Jeśli to przejdzie – piraci będą mieć przekichane

Nielegalne treści – co nam grozi w Polsce?

Fot. Depositphotos Autor ViewApart

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi osobom, które wytwarzają urządzenia niedozwolone oraz wprowadzają je do obrotu, czyli np. urządzenia do odbioru nielegalnych treści. Z danych przytoczonych przez Wirtualne Media wynika, że w 2022 roku w Polsce stwierdzono 71 takich przestępstw, a o ich popełnienie podejrzewano 8 osób. Również do 3 lat więzienia grozi osobom, które świadczą usługi niedozwolone, choć w 2022 roku podejrzewano o to jedynie 7 osób, by ostatecznie stwierdzić 6 przestępstw.

Do roku pozbawienia wolności grozi lub kara grzywny grozi tym, którzy w celach zarobkowych posiadają lub używają urządzenia niedozwolonego. Tutaj stwierdzono 61 przestępstw, a podejrzanych było 28. Nawet za korzystanie z niedozwolonego urządzenia na własny użytek, grozi kara grzywny. W zeszłym roku stwierdzono aż 331 przestępstw z tego tytułu, a podejrzanych o nie było 168. Przypomnijmy też o głośnym wyroku, który zapadł w Polsce w 2019 roku, gdzie mężczyznę skazano na grzywnę w wysokości 2,5 mln złotych.

Cóż, piractwo wciąż ma się bardzo dobrze w naszym kraju, o czym świadczą powyższe statystyki. Dobrze więc korzystać z legalnych źródeł, a w sieci znajdziemy trochę darmowych treści, niekoniecznie związanych z oglądaniem sportu czy telewizji, jak przeczytacie w naszym zestawieniu fajnych gier na Steam za darmo.

Źródło: Wirtualne Media, fot. Depositphotos/AlphaBaby

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw