Kobieta leżąca na kanapie z pilotem w ręku. Obok otwarty laptop z logo Netflix na ekranie

Netflix stracił MILION subskrybentów po wprowadzeniu opłat za współdzielenie konta. W Polsce też tak będzie

2 minuty czytania
Komentarze

Temat współdzielenia kont na Netflix i dodatkowych opłat, które pojawią się w serwisie, od dawna budzi sporo kontrowersji. Nic w tym dziwnego, ponieważ wielu użytkowników platformy korzysta z tej możliwości i tym samym obniża sobie koszt miesięcznej subskrypcji. Wygląda jednak na to, że Netflix nie zamierza rezygnować z wprowadzenia dodatkowych opłat, by dalej to robić i to pomimo tego, że klienci masowo uciekają przez to z platformy.

Netflix traci na współdzieleniu kont – dodatkowe opłaty to powód do anulowania subskrypcji

Netflix aplikacja tablet
Fot Depositphotos autor Pixinooo

Kwestią czasu jest to, aż dodatkowe opłaty za współdzielenie kont pojawią się w Polsce. Netflix wprowadził już to rozwiązanie m.in. w Hiszpanii. Tam, jeżeli chcemy dalej w kilka osób korzystać z jednego konta, które nie należy do rodziny, trzeba zapłacić więcej. Główny właściciel konta musi dopłacić 5,99 euro, jeżeli inne osoby korzystają z możliwości współdzielenia konta. Takie opłaty będą pojawiać się coraz częściej na innych rynkach, choć w Hiszpanii trudno mówić o sukcesie tego rozwiązania. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł aż o jedną trzecią więcej anulowanych kont na platformie, niż poprzedni. I jak wynika z raportu przygotowanego przez grupę Kantar, to aż milion użytkowników! Co więcej, Netflix jest świadom tego, że dodatkowe opłaty wpływają na utratę klientów, ale ma to być według nich tylko chwilowe zachwianie rynku.

Widzimy reakcję polegającą na anulowaniu kont na każdym rynku, na którym ogłaszamy tę decyzję. W Kanadzie, która naszym zdaniem jest wiarygodnym prognostykiem dla Stanów Zjednoczonych, nasza baza płatnych członków jest teraz większa niż przed wprowadzeniem płatnego udostępniania, a wzrost przychodów przyspieszył i obecnie rośnie szybciej niż w Stanach Zjednoczonych.

Netflix

Wprowadzenie takiej dodatkowe opłaty, przy i tak już dość wysokich cenach za dostęp do serwisu, musiało skończyć się tym, że część użytkowników zrezygnowała z usługi. Niewykluczone, że faktycznie część z nich powróci na łono Netflix, ale jeżeli przyjdzie im płacić więcej, to mogą po prostu skorzystać z innych platform. Ostatnia podwyżka Viaplay sprawiła, że tam liczba subskrybentów… wzrosła, ale Netflix to zupełnie inna bajka. Zobaczymy, jak te zmiany wpłyną na inne rynki. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku dodatkowa opłata za współdzielenie konta pojawi się w Polsce. I jestem przekonany, że w Polsce dużo osób też wtedy zrezygnuje z usługi.

Źródło: Netflix / RP

Motyw