Najlepsze kryminały na HBO Max – tajemnice, zbrodnie i zagadki

9 minut czytania
Komentarze

Biblioteka serwisu streamingowego HBO Max jest wypełniona po brzegi świetnymi filmami i serialami. Dużą część z nich stanowią kryminały, czyli produkcje poświęcone tematyce zbrodni, łamigłówek, zagadek, tajemnic oraz oczywiście detektywom. Dziś na tapet weźmiemy dziesięć najlepszych filmów z tego gatunku, które znajdziemy w ramach platformy HBO Max.

Najlepsze kryminały na HBO Max – ranking

Najlepsze kryminały na HBO Max – ranking

Kryminały cieszą się wielką popularnością nie tylko w świecie książki. W końcu tematy tak ekscytujące i pobudzające wyobraźnię jak zbrodnie spotykają się z ogromnym zainteresowaniem na każdym kroku. Nie inaczej jest w przypadku filmów i seriali. W bibliotece HBO Max znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt produkcji, które świetnie wpisują się we wspomnianą wyżej konwencję.

W związku z tym, że kryminały posiadają tak pozytywny odbiór, warto przyjrzeć się dziesięciu najlepszym produkcjom z tego gatunku dostępnym na HBO Max. Jak lubicie kryminały, to z pewnością warto także przeczytać nasz ranking najlepszych thrillerów na HBO Max, gdzie również znajdziecie wiele interesujących pozycji. W ramach poniższego zestawienia uwzględniłem tylko i wyłącznie filmy, jednak kiedyś przyjdzie również pora na bliźniaczą listę w wykonaniu serialowym. Cóż, nie ma co przedłużać, więc przejdźmy do pierwszej pozycji.

Zobacz też: Co oglądać na HBO Max, czyli zbiór nowości, które warto obejrzeć

Sherlock Holmes

Zestawienie uwzględniające najlepsze kryminały na HBO Max musi czerpać z klasyki. Tutaj na pierwszy plan wychodzi Sherlock Holmes z 2009 roku, czyli film opowiadający o najsłynniejszym detektywie w historii popkultury. Postacie tak kultowe, jak tytułowy ekspert od dedukcji czy doktor John Watson w połączeniu z nowoczesnymi zabiegami filmowymi oraz klasyczną fabułą umieszczoną w Londynie z lat 90. XIX wieku w rezultacie dają nam kino kryminalne najwyższych lotów.

W Sherlocka Holmesa wciela się Robert Downey Jr., nadając swojemu bohaterowi nieco temperamentu oraz „niegrzecznej” natury. Jednakże w przypadku tego typu produkcji najważniejsza kwestia dotyczy fabuły oraz sposobu jej prowadzenia. Tutaj możemy liczyć na reżysera Guya Ritchiego, który spiął całość w film przepełniony niedomówieniami, mrokiem, ale również humorem. Wynik? Genialny kryminał!

Morderstwo w Orient Expressie

Skoro już przy klasyce literatury jesteśmy… HBO Max w ramach swojej biblioteki filmów i seriali oferuje nam seans Morderstwa w Orient Expressie. Dla osób niezaznajomionych z tym tytułem warto wspomnieć, że jest to ekranizacja kultowej powieści autorstwa Agathy Christie z 1934 roku. W ramach fabuły równie kultowy co Sherlock Holmes detektyw — Herkules Poirot rozwiązuje zagadkę tytułowej zbrodni.

Co ciekawe wyreżyserowaniem filmu z 2017 roku zajął się Kenneth Branagh, czyli jednocześnie odtwórca głównej roli Poirota. Poza 62-latekim w obsadzie produkcji znajdziemy takie nazwiska jak Johnny Depp, Tom Bateman, Michelle Pfeiffer, Leslie Odom Jr, Judi Dench czy Willem Dafoe. Morderstwo w Orient Expressie jest jednocześnie odwołaniem do klasyki gatunku oraz jego nowoczesną ekranizacją.

Tajemnice Los Angeles

W gronie najlepszych kryminałów wszech czasów znajdziemy również Tajemnice Los Angeles. W tym przypadku całość połączono jeszcze z thrillerem, jednak sama fabuła skupia się głównie na tajemniczej zbrodni oraz powiązanych z nią przestępcach i… funkcjonariuszach policji. Przez niemalże cały seans śledzimy poczynania trzech detektywów, którzy mają bardzo różne podejście do swojej pracy oraz zbrodni, która wstrząsnęła tytułowym miastem.

Cóż, nie codziennie dostaje się dziewięć nominacji do Oscarów. Ostatecznie Tajemnice Los Angeles galę w 1998 roku opuściły z dwoma statuetkami (dla najlepszego scenariusza adaptowanego i aktorki drugoplanowej). W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że tamtą edycję wręczenie najbardziej prestiżowych nagród w branży filmowej zdominował Titanic. W związku z tym omawiana właśnie produkcja śmiało może określić się mianem drugiego najlepszego filmu roku 1998 po Titanicu właśnie.

Wyspa Tajemnic

Od Titanica do Leonardo DiCaprio jeden krok! Takim zgrabnym krokiem przechodzimy do Wyspy Tajemnic, czyli jednego z największych dzieł 48-letniego dziś aktora. W ramach fabuły filmu z 2010 roku zdobywca jednego Oscara wciela się w detektywa Teddy’ego Danielsa, który przybywa do tytułowego miejsca, gdzie czeka na niego pełno mrocznych i owianych śmiercią zagadek. Oczywiście nie chcę spoilerować seansu, więc na tym stwierdzeniu zakończę opisywanie historii zawartej w 12-letniej produkcji.

Z technicznego punktu widzenia do dziś amerykańskim naukowcom nie udało się odkryć powodu nienominowania filmu do żadnej Oscarowej kategorii. Genialna fabuła, jeszcze lepsze kreacje aktorskie Leonardo DiCaprio, Marka Ruffalo i Bena Kingsleya, nietuzinkowe zakończenie oraz kunszt reżyserski Martina Scorsese — niestety żaden z tych argumentów nie przekonał Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Dom zbrodni

Po krótkiej przerwie powracamy do Agathy Christie, która w 1949 roku napisała genialny kryminał zatytułowany Dom zbrodni. 68 lat po tym wydarzeniu doczekaliśmy się jego ekranizacji z Maxem Ironsem, Stefanie Martini, Glenn Close oraz Gillian Anderson w rolach głównych. Tym razem nie skupiamy się jednak na postaci Herkules Poirot, ale na Charlesie Haywardzie, który jako prywatny detektyw ma za zadanie rozwikłać tajemnicę śmierci pewnego arystokraty.

Co ciekawe Dom zbrodni debiutował w tym samym roku co wspomniane wyżej Morderstwo w Orient Expressie. Oznacza to, że zmarła w 1976 roku autorka pośmiertnie doczekała się aż dwóch ekranizacji swoich słynnych dzieł w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Biorąc pod uwagę popularność obu tytułów, należy stwierdzić, że lepiej poradził sobie ten drugi, zarabiając w kinach na całym świecie ponad 352 miliony dolarów.

JFK

Kolejny tytułem w naszym zestawieniu JFK z 1991 roku. Jak nietrudno się domyślić film opowiada o prawdziwym śledztwie dotyczącym zabójstwa 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych — Johna F. Kennedy’ego. Centralną postacią produkcji jest Jim Garrison, który od 1963 roku prowadził dochodzenie, które przeszło do amerykańskiej historii. W tej roli zobaczymy Kevina Costnera.

Co ciekawe sam Jim Garrison zaliczył cameo w filmie, wcielając się w przewodniczącego Sądu Najwyższego USA, sędziego Earla Warrena. Poza tą dwójką na ekranie zobaczymy jeszcze Tommy Lee Jonesa, Gary’ego Oldmana, Joe Pesciego czy Kevina Bacona. Ze względu na swoje historyczne zacięcie JFK poza kryminałem z czystym sumieniem możemy również określić mianem dramatu historycznego.

Sin City – Miasto grzechu

W gronie produkcji posiadających najciekawsze podejście do wizualnej odsłony filmu znajdziemy Sin City – Miasto grzechu. W końcu tytuł z 2005 roku umiejętnie miesza nie tylko kolorem wyświetlanego obrazu, ale również montażem czy zabiegami CGI i efektami specjalnymi. W związku z tym widz otrzymuje niecodzienną produkcję, która w odbiorze może być nieco dziwaczna, jednak na pewno nie jest nudna.

Patrząc z fabularnego oraz „kryminalnego” punktu widzenia, Miasto grzechu to bardzo dobra opowieść o kilku różnych historiach, które z niezwykłą łatwością wciągną nie tylko fanów komiksu, ale również wszystkich sympatyków zagadek, łamigłówek oraz poszukiwania winnych. W ramach seansu swoją grą aktorską będą nas zachwycać — Bruce Willis, Mickey Rourke, Benicio del Toro oraz Jessica Alba.

Susza

Czas przyjrzeć się nieco nowszej produkcji, która jest adaptacją książki autorstwa Jane Harper o tym samym tytule. Susza, bo o tym filmie mowa pełnoprawny kryminał, który skupia się na tym, co w tym gatunku najlepsze, czyli zagadce oraz poszukiwaniu prawdy. Fabuła zabiera nas do małego miasteczka, któremu od dłuższego czasu dokucza susza. Tam detektyw Aaron Falk stanie przed zadaniem odkrycia prawdziwej przyczyny zabójstwa swojego dawnego przyjaciela.

W roli głównej zobaczymy Erica Banę, który w przeszłości zagrał między innymi Hektora w filmie Troja. Resztę obsady stanowią nieco mniej znani australijscy aktorzy, jednak wcale nie oznacza to, że Susza w jakimkolwiek stopniu odstaje powyższym produkcją. Jeśli mielibyśmy określić omawiany właśnie tytuł jednym słowem, najbardziej pasowałoby sformułowanie — niepozorny.

Negocjator

Pora wrócić do klasyki. Jak inaczej mamy bowiem określić film, w którym zobaczymy zarówno Samuela L. Jacksona, jak i Kevina Spacey’ego. Dodatkowo obaj wybitni aktorzy stają się swoimi wrogami, rozpoczynając iście szachowy pojedynek, w którym stawką jest życie, reputacja oraz prawda. Negocjator to kawał naprawdę dobrego kina, który z czystym sumieniem można polecić każdemu sympatykowi kryminałów.

Co ciekawe jest to tytuł, który nie cieszy się zbyt wielką popularnością, więc tym bardziej warto go polecić. W ramach ciekawostki należy dodać, że całą fabułę Negocjatora w luźny sposób oparto na prawdziwych wydarzeniach, do których doszło w Departamencie Policji St. Louis pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Wszyscy wiedzą

Na sam koniec zostawiam film, który łączy wiele gatunków, jednak z nich wszystkich najbardziej przebija się kryminał. Wszyscy wiedzą to produkcja, w ramach której na ekranie ponownie zobaczymy duet Javier Bardem i Penélope Cruz. Przypomnijmy, że wcześniej parę, która pozostaje w związku małżeńskim od 2010 roku mogliśmy zobaczyć między innymi w Vicky Cristina Barcelona. Po premierze tego filmu Cruz została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Wracając jednak do Wszyscy wiedzą. Jest to film opowiadający o poszukiwaniach zaginionej siostry. Wraz z tym wydarzeniem rozpoczyna się wielkie śledztwo dzięki, któremu na jaw wychodzą wszystkie tajemnice mieszkańców wsi, gdzie rozgrywa się akcja. Okazuje się, że miejscowość wcale nie jest taka senna i nudna, jak mogłoby się nam wydawać!

Motyw